Grécko - Turistické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Kréta

Najväčší a najjužnejší z gréckych ostrovov je piatym najväčší ostrovom v Stredozemnom mori a zároveň tvorí najjužnejšiu časť Európy. Je to ostrov s krásnymi plážami s hotelovými komplexmi, ale tiež tichými zátokami. Kréta je ostrov s úrodnými rovinami ktoré sú medzi pohoriami, nachádzajú sa tu tiež na vegetáciu chudobné horské hrebene, ale aj pohoria často pokryté snehom. Vznikla tu známa mínojskou kultúra, množstvo mýtov a legiend. Pri putovaní ostrovom narazíte na množstvo slávnych a zachovaných fresiek, kláštorov a kaplniek, ale aj pomarančové a olivové háje, vinohrady i pieskové a kamenisté pláže, kde môžete športovať či potápať sa v čistom mori. Nezabudnite ani na tradične vynikajúce vína a jedlá - a nočnú oblohu plnú jasných žiarivých hviezd...

Santoriny

Santorini je najznámejší ostrov zo súostrovia Kyklady, s rozlohou 83 kilometrov štvorcových a 10.000 obyvateľmi. Desiatky kilometrov úzkych terasových uličiek lemujú biele stavby s modrými strechami. Stovky malých obchodíkov, štýlových taverien, nočných barov, reštaurácií vytvárajú atmosféra, ktorá sa nedá objaviť nikde inde na svete. Schody do neba, biele malebné terasy s priehľadnými bazénmi, modré stoly s posedením pre dvoch, to všetko je Santorini.

Santorini je podivuhodný ostrov, vlastne súostrovie, ktoré tvorí päť ostrovov rozličnej veľkosti, ktoré pôvodne boli jeden celok. Hlavný, najväčší, o rozlohe približne 75 kilometrov štvorcových pripomína podkovu - akoby objímal dvojičky Palea Kameni a Nea Kameni. Vstup do zálivu chráni Terasia a maličký Aspronisi.

Kalymnos

Kalymnos patrí do súostrovia Dodekanéz. Doteraz je z väčšej časti neobjaveným útočiskom vo východnom Stredomorí. Od ostrova Kos je vzdialený iba hodinu plavby trajektom. Na tomto malom ostrove sa nasýtite horúcich letných dní a večerov s teplým vánkom. Kalymnos vám poskytne jedinečnú možnosť spoznať ostrov s tou pravou gréckou tvárou. Hoci sa v hlavnom meste Pothia vyskytuje zopár taverien a barov, život sa tu točí okolo mora. Tento pôvabný ostrov je známy ako „ostrov lovcov morských špongií". Na počesť ich lovu miestni obyvatelia organizujú slávnosti, i keď obchod s týmto artiklom v posledných rokoch výrazne poklesol. Tento malebný ostrov nevšednej drsnej krásy je skutočnou skrýšou pred svetom. Hornatú oblasť s majestátnymi vrchmi striedajú úrodné údolia pokryté olivovníkmi a citrusmi. Pobrežie lemuje množstvo tichých pláží, tie najznámejšie sa nachádzajú na západnom pobreží. Nájdete tu hrobky z čias mykénskej kultúry, kláštory a ruiny z rímskeho či byzantského obdobia.

Zakynthos

Zakynthos je ostrov s vysokými horami na západe (navyššia - Vrachionas - meria 758 metrov), má skalnaté vnútrozemie a pobrežie bohaté na podmorské jaskyne, juh a východ ostrova je úrodná oblasť z naplavenín. Ostrov už oddávna priťahoval svojich návštevníkov hlavne v jarnom období kvetinovou vôňou a neobvykle zelenou vegetáciou v letnom období. Ostrov od dávna starí Benátčania prezývali Kvetina východu, pričom si dodnes zachoval benátsky ráz. Na Zakynthos sú samozrejmé piesočné pláže s rozsiahlymi piesočnými pláňami.

Thassos

Thásos je najsevernejším ostrovom v Egejskom mori, ktoré sa nazýva aj Trácke more. Je to pôvabný ostrov, jeho sever a východ je vodnatý aj úrodný. Svahy z týchto strán ostrova klesajú k moru strmo s najvyšším vrchom Ypsárion vysokým až 1203 metrov. Západ a juh ostrova klesá miernejšie, sú tu mnohé hlboké a piesočnaté zátoky. Vdaka tomu, že ostrov je mimoriadne zelený, pokrytý borovicovitými a olivovými hájmi, ho tiež prezývajú Zelený smaragd v Egejskom mori. Je tu množstvo podzemných pramenov. Ostrov je pomerne malý a možno ho spoznať už aj zo sedadla bicykla a je tu tiež množstvo rozmanitých pláží, kde možno prežiť bezstarostnú a ničím nerušenú dovolenku.

Evia

Evia, starogrécky Euboja, je druhý najväčší grécky ostrov s rozlohou 3660 km štvor., tiahnuci sa pozdĺž východného pobrežia Attiky, Boiotie a Fthiotidi v dĺžke takmer 175 km. Šírka ostrova sa medzi 6 až 50 kilometrov. Prechádza ním horský chrbát dosahujúci vrchom Dirfys výšku 1753 m. Horské svahy sú v severnej a strednej časti pokryté lesmi. Spojenie s pevninou zabezpečuje lodný trajekt medzi prístavmi Glifa a Agiokambos, čo pre nás suchozemcov predstavuje asi 30 minútovú atraktívnu plavbu.

Rhodos

Rhodos je najväčší ostrov v súostroví Dodekanes a štvrtý najväčší ostrov Grécka. Spája Peloponéz cez Krétu s Malou Áziou, od ktorej je vzdialený 18 km, a patrí k ostrovnému mostu. Stredom ostrova sa tiahne horský hrebeň s najväčším vrchom Atáviros (1215 m). krajina postupuje k moru voľne s množstvom krásnych pláží s priezračnou vodou. Ostrov je vyhľadavaným vďaka pôvabnej prírode, nevšedným plážam ale aj zreštaurovaným stavbám z čias maltézskych rytierov.

Korfu

Korfu je najsevernejší grécky ostrov v lónskom mori ležiaci pri Albánskom pobreží. Na severe ostrova sú strmé vápencové pohoria a na juhu sú malé, ale zelené vŕšky. Je to malebný raj, na ktorý je prekrásny výhľad z najvyššieho dvojitého vrchu ostrova Pantokrátora (906 m). Má priaznivé pobrežie s peknými plážami prelínajúcimi sa so zelenými olivovými a citrónovníkovými hájmi.

Chalkidiki

Poloostrov tvoria tri výbežky: Kassandra, Sithonia a Athos. Leží juhovýchodne od Solúna. Jeho krajinný ráz tvorí pahorkatina, ktorá je pomerne husto zalesnená. Chalkidiki je raj, ktorý si získava turistov svojou krásou, zálivmi zarezanými do skál a 500 kilometrov dlhým pobrežím ktoré z veľkej časti tvoria pláže. Je to oblasť v ktorej sa nachádzajú pláže s neobvykle čistým morom, pláže každoročne ocenené modrou vlajkou za čistotu.

Kos

Ostrov Kos je druhým najväčším ostrovom po ostrove Rhodos. Leží pred Kosskou zátokou, ktorá zasahuje až k Turecku, a obmýva ho Egejské more. Ostrovom sa z východu na západ tiahne vápencové pohorie s najväčším vrchom Díkaios (846 m), má hornatý juh a rovinatý sever. Hlavné mesto ostrova je Kós, letisko je v Andimachii. Ostrov je známy svojou históriou a bohatými archeologickými náleziskami. Ostrov bol zasvätený bohu lekárov Asklépiovi. Bola tu slávna lekárska škola, ktorej najslávnejším nástupcom bol Hippokrátes, a aj vďaka nej sa ostrov tešil v minulosti veľmi dobrej povesti. Dnes na ostrov prichádzajú turisti hlavne za oddychom, morom a plážami ktoré v okolí hlavného mesta susedia priamo s pozostatkami antických stavieb.

Olympská riviéra

Olympská Riviéra leží približne 60 kilometrov južne od Thessaliník. Je charakteristická svojimi piesočnatými plážami so zvoľna klesajúcim vstupom do mora. Pozdĺž pobrežia sú letoviská Platamona, Nie Pori, Paralia, Olympic Beach a ďalšie. Množstvo kaviarní a typických gréckych taverien vám najlepšie priblíži mentalitu Grékov a ich tradičnú pohostinnosť. Olympská riviéra je mimoriadne bohatá aj na šťavnaté ovocie. Voľlné chvíle môžete stráviť s gréckou hudbou alebo návštevou kultúrnych a historických pamiatok.

Pozri turistické informácie aj pre nasledovné lokality


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Grécko stále zaujímavé - V jednom čísle časopisu Cestovateľ n...

Parga - raj známy a nepoznaný - Niekdajší americký senátor Edwa...

Kréta - ostrov dovoleniek - Čím je tento ostrov taký výnimočný...

Rodos - ostrov nevšedných zážitkov - Celý ostrov lemuje morské ...

Akropola - miesto stretávanie bohov a turistov - Potrebujete riadnu...