Atény - Info/Letenka/Hotely

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


Podľa legendy bola metropola Grécka pomenovaná podľa bohyne múdrosti Athina, ktorá vyhrala mesto v dueli s Poseidonom.

Kultúrny i politický rozmach mesta nastal za vládyPericlesa (461 p.n.l. - 429 p.n.l.). Postavili sa významné antické budovy: Parthenon, Erechtheion, Hephaisteion a chrám Sounion.

V antickom grécku sa zrodila demokracia, prekvitala dráma a Socrates sa podieľal na vzniku západnej filozofie. Klasické obdobie trvalo iba 5 dekád.

V druhej polovici 7. storočia p.n.l. vypuklo v Aténach soc. napätie v dôsledku dlhov a preto v roku 621 p.n.l. vyšli Drakónové zákony. Boli veľmi prísne, za ťažké zločiny bol trest smrti.

Achont - najväčší úradník v Aténach, mal právomoci z oblasti kráľ. moci. Najznámejším Achontom bol Solón. Jeho reformy mali zabrániť zotročovaniu dlžníkov. Zrušil dlhy roľníkov (seisachtereia), vykúpil občanov, ktorí boli predaní do otroctva a vrátil im pôdu (bezzemkom nedal pôdu). Solón rozdelil Grécko na nové vrstvy: Aridtokracia, jazdci, zeugy, téti.

Atény boli bohaté na nerastné suroviny, hlavne na mramor a Ag. Atény mali hrad - Akropolu, kde sídlil kráľ Bazileus, ktorý mal nasledujúce právomoci: sudca, panovník, kňaz a veliteľ vojsk. Vládol pomocou vlády aeropág (Aeropág zasadala na Aerovom pahorku), ktorej členmi boli achonti.

Zrod kresťanstva bol príčinou úpadku Atén, ktorý kulminoval v r. 1456, keď boli pod tureckou správou.

Moderné Atény sa datujú od r. 1834, kedy sa stali hlavným mestom nezávislého Grécka. Na konci grécko-tureckej vojny sa grécki uprchlíci vracali späť do mesta. Po druhej svetovej vojne americké peniaze boli motorom priemyselného rastu.

Atény ležia na juhu centrálnej časti Grécka, pri Egejskom mori v blízkosti známeho Korintského prieplavu. Mesto je formované približne stovkou dedín, ktoré sa v poslednom storočí rozrastali. Pôvodné centrum sa nachádza v okolí Akropolis a pri pahorku Lycabettus.

Metropola siahá až k horám Parnitha (1400 m), Pendeli (1200 m) a Hymettus (1100 m), ďalej k pobrežiu Sarónskeho zálivu, až k oblasti Glyfada, Vouliagmeni, Varkisa.

Ostrov Aegina taktiež patrí Aténam. Na severe sa hlavné mesto Grécka zatáča k Euboiskému zálivu, k Nea Makri, Rafine, Loutsa a Porto Rafti.

V zime má mesto viac než 5 miliónov obyvateľov. Značná časť Grékov sa presídli z provincií do bytov v Aténach. Počas letných mesiacov (júl - polovica septembra) je v meste max. 2 milióny obyvateľov.

Zvýšenie počtu obyvateľov počas zimných mesiacov sa podieľa i na zvýšení nočnej zábavy, pri ktorej sa uskutočňujú dôležité obchodné rokovania.

Nočný život sa sústreďuje v centrách - Psyri, Bournazi, Kipseli, Kolonaki atď. V lete sa obchody prevažne konajú na pobreží Sarónskeho a Eubojského zálivu, najmä na konci týždňa okolo jednej hodiny.

V zime Aténčania radi cestujú do hôr za lyžovačkou. Obľúbené sú lyžiarske strediská v pohorí Parnassos a Kalavryta, v regióne Loutraki hora Casino.

Aténčania sú zvyknutí pospať si popoludní 2 - 3 hodiny. Zriedka chodia spať pred polnocou.

Atény ostávajú akýmsi starožitníctvom. Mesto sa pýši byzantskými, stredovekými i z 19-násteho storočia pochádzajúcimi pamiatkami.

Hlavné mesto Grécka, vrátane Piraeusu, je priemyselnou a ekonomickou silou krajiny. Olympijské hry v r. 2004 napomohli jej ďalšiemu rozvoju.

Medzi významné súčasné projekty sa radí výstavba nového letiska Eleftherios Venizelos International Airport, rozšírenie siete metra, výstavba nových športovísk, modernizácia hotelov a revitalizácia prístavu Piraeus.