• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kos

Ostrov Kos je druhým najväčším ostrovom po ostrove Rhodos. Leží pred Kosskou zátokou, ktorá zasahuje až k Turecku, a obmýva ho Egejské more. Ostrovom sa z východu na západ tiahne vápencové pohorie s najväčším vrchom Díkaios (846 m), má hornatý juh a rovinatý sever. Hlavné mesto ostrova je Kós, letisko je v Andimachii. Ostrov je známy svojou históriou a bohatými archeologickými náleziskami. Ostrov bol zasvätený bohu lekárov Asklépiovi. Bola tu slávna lekárska škola, ktorej najslávnejším nástupcom bol Hippokrátes, a aj vďaka nej sa ostrov tešil v minulosti veľmi dobrej povesti. Dnes na ostrov prichádzajú turisti hlavne za oddychom, morom a plážami ktoré v okolí hlavného mesta susedia priamo s pozostatkami antických stavieb.LETOVISKÁ

Kos
Dnešné hlavné mesto s 12 000 obyvateľmi sa teší veľkej pozornosti turistov a ako jednému zo svetových turistických centier mu naozaj nič nechýba. Široké bulváry sú lemované oleandrami, orgovánmi, akáciami, píniami, platanmi, palmami či ibištekmi a rozsiahle parky vytvárajú v lete skutočnú oázu. Priestranné námestia, netradičné budovy a vily topiace sa v kvetinových záhradách – to všetko sa podobá na pekný farebný sen.
Mesto je strážené impozantným hradom rytierov a hneď za vstupnou bránou, lemovanou palmovou alejou, nájdete množstvo kaviarní, barov a reštaurácii. Okrem známeho Hippokratovho platana, množstva archeologických pamiatok a dvoch mestských pláží, tiahnúcich sa po oboch stranách prístavu, mesto Kos ponúka najmä vzrušujúci nočný život a čulé dni počas sezóny.

Tingaki
Celé severné pobrežie ostrova s letoviskami Tigaki (alebo Tingaki), Marmari a Mastichari tvorí 30 kilometrov piesočných pláží. Počas slnečných letných dní je príjemným zážitkom výlet bicyklom z hlavného mesta popri mori do najbližšieho letoviska Tingaki  to má širokú piesočnoú pláž a širokú ponuku vodných športov. Je to len 12 kilometrov po rovine a pobreží lemovanom pieskom a píniami. Ak chcete stráviť deň pri divokom mori a vychutnať čerstvú rybu, vydajte sa do Mastichari. Vzdialenejším letoviskom je Kefalos - 42 kilometrov od hlavného mesta. Stojí za to vydať sa sem autom, navštíviť pláže Paradise Beach, Mikro Limanaki alebo Kefalos Bay. Plávanie v krištáľovo čistej vode, slnenie sa na piesočnej pláži a pohľad na zrúcaniny antického chrámu v jej pozadí vo vás určite zanechá príjemné pocity. Táto oblasť je rajom pre milovníkov vodných športov, najmä pre surfistov.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.06.2002