Grécko - Doprava

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Vnútroštátna doprava

Lietadlo
Letecká spoločnosť Olympic Airways (OA) má svoj vlastný terminál (Athen-west) a lieta z Atén do Alexandroupolis, Kerkira (Korfu), Heraklion, Chania a Sitia (Kreta), Thessaloniki, Rhodos, Samos, Mykonos, Santorini, Limnos, Milos, Kefalonia, Kalamata, Preveza, Kastelorizo, Zakinthos, Mitilini, Skiathos, Chios, Kassos, Kastoria, Kavala, Kos, Kozani, Kithira, Ioannina, Astypalaia, Leros, Naxos, Skiros, Syros a Paros ako aj z Rhodos do Kos, Heraklion (Kreta), Mykonos, Thira (Santorini), Karpathos a Kassos.

Loď
Na väčšine trás je v lete doprava zabezpečovaná pravidelnými spojeniami kompou. Cestovné lístky dostanete v kanceláriách lodných spoločností na pobreží - vo väčších mestách mávajú lodiarske spoločnosti kancelárie v centre mesta. Je možnosť vybrať si z troch cestovných tried s rozličným komfortom. Pri dlhších cestách je možné si objednať lehátkové kabíny. Väčšina lodí je vybavených reštauráciami. Počas hlavnej sezóny je potrebné si zakúpiť cestovný lístok vopred, pretože jazdy k ostrovom bývajú často vypredané.

Trasy pri plavbe trajektom
Podrobne sú všetky trasy uvedené v brožúrke, ktorú si môžete vyzdvihnúť v kanceláriách cestovného ruchu.

Pravidelné linky premávajú medzi Pireus a skupinou ostrovov: Dodekanes, Kykladen, Peloponnes (kompa len pre autá), nach Kreta, Samos sowie Agios Kirykos (Ikaria), Evdilos (Ikaria), Chios, Kavala (Makedonien), Limnos, Mitilini (Lesbos), Psara a Thessaloniki. Cestovný poriadok dostanete v kanceláriách lodných spoločností, v kanceláriách cestovného ruchu alebo si ho vypýtajte pri príchode na Pireus. Regionálne kompy premávajú medzi RAFINA (v blízkosti Atén) a Amorgos, Andros, Donoussa, Heraklia, Ios, Karistos (Euböa), Kavala, Koufonissi, Kythnos, Limnos, Marmari (Euböa), Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Schinoussa, Serifos, Sifnos, Syros a Tinos.

Ak sa chcete na jednotlivé ostrovy dostať rýchlejšie môžete využiť rýchle člny
na nosných krídlach. Musíte však rátať s vyššími cenami. Rýchlolode vyrážajú aj z Zea Marina, Lavrio, Agios Konstandinos, Volos, Kimi (Euböa), Thessaloniki a Gytheion. Informácie: The Flying Dolphins, (E-Mail: dolphinhellas@travelling.gr)
Pri tzv. Flottilla Holidays si môžete prenajať väčšie, alebo menšie plachetnice s posádkou alebo bez. Zoznam firiem, ktoré ponúkajú tento druh dovolenky dostanete v kanceláriách cestovného ruchu.

Vlakové spojenia
severné Grécko
Athény* – Theben – Levadia – Tithorea – Bralos – Lianokladi – Lamia – Stylis – Domokos – Paleofarsala* – Larissa* – Platamonas – Leptokaria – Litohorou – Katerini – Plati – Thessaloniki – Polykastron – Idomeni. Euböa*– Athény* – Inoi – Avlida – Halkida (Chalkis).

južné Grécko
Athény*– Elefsina – Megara – Korinth – Kiato – Nemea – Mykene – Argos – Tripoli – Diavolitsi – Kilokastro – Diakofto* – Egio – Patras – Amaliada – Pirgos* – Krestena – Kiparissia – Zevgolatio – Kalamata.

*v oblastiach označených hviezdičkou premávajú regionálne spoje

Zľavnené cestovné lístky: s prázdninovými cest. lístkami (na 10, 20 alebo 30 dní) môžete neobmedzene cestovať vo vlakoch 2. triedy. Zľavy pre skupiny až do výšky
30%. Dôchodcovia majú možnosť si zakúpiť preukážku, ktorá ich oprávňuje k 50%-nej zľave pri cestovaní vlakom.

Autobus/Auto
Cestná sieť Grécka je vo všeobecnosti dobrá. Vzdialenosti z Atén: Thessaloniki: 511 km; Korinth: 85 km; Igoumenitsa: 587 km; Delphi: 165 km.

Diaľkové autobusy
jazdia z Atén do všetkých väčších miest v Attike, severnom grécku a Pellopones. Autobusové spojenia na ostrovoch sa menia a riadia sa dopytom. Pozorne si prečítajte cestovný poriadok. Cestovanie autobusom je cenovo výhodné. Na niektorých ostrovoch platí zákaz používania motorových vozidiel, namiesto nich používajú obyvatelia člny, somárov a somárske káry.

Autobusy spoločnosti OSE premávajú z aténskej žel.stanice na ulici Karolou do severného Grécka a zo Sina ulice do Peloponnes.

INFORMÁCIE O AUTOBUSOCH
Kancelária cestovného ruchu (námestie Syntagma, Atény), na autobusovom nástupišti na ulici Liossion, alebo na žel,stanici na ulici Kifissou.

Taxi
sú cenovo veľmi výhodné, ceny sú rátané podľa počtu kilometrov. Za cestu na/zo stanice, prístavu a letiska sa platí prirážka. Nočná tarifa platí medzi 01.00 a 06.00 Hod, dvojnásobná cena za cestu medzi 02.00 a 04.00 Hod.
Služby miestnej sú nižšie než ceny taxíkov v SR a oplatia sa hlavne pri väčšom počte osôb.

Prenájom auta
Väčšina firiem prenajímajúcich autá má pobočky po celej krajine. Informácie a podrobnosti dostanete v kanceláriách cestovného ruchu.

Ak sa vám cestou vyskytne porucha na aute pomôže vám cestná služba ELPA
(grécky automobilový klub). Vo väčších mestách sú k dispozícii autoopravovne.

Dopravné predpisy
Deti do 10 rokov musia sedieť na zadnom sedadle. Platí tu povinnosť pripútať sa pásmi. Maximálna rýchlosť na diaľnici je 100km/h, na ceste mimo obce 80km/h a v obci 50km/h. Pre motocykle platia iné obmedzenia rýchlosti. V motorových vozidlách sa nesmú prevážať kanistre s benzínom.

Podmienky: potrebný je medzinárodný VP a Zelená Karta pre poistenie vozidla v zahraničí.
V obci môžete ísť autom maximálne rýchlosťou 50km/h, mimo obce 90km/h a na diaľnici 120km/h.

Ďalšie predpisy
Pre jazdu motocyklom platí v obci maximum 40km/h, mimo obce a aj nadiaľnici 70km/h.
Ak Vám zistia menej ako 0,8 promile alkoholu v krvi, dostanete pokutu, vyšší obsah je už trestným činom.
Povinné vybavenie
- motocyklista a jeho spolujazdec musia mať ochrannú prilbu
- na predných sedadlách automobilov je povinné používať bezpeč. pásy
- deti do 10 rokov nemôžu sedieť pri jazde na prednom sedadle
- všetky vozidlá musia mať výstražný trojuholník
- pneumatika musí mať minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm

Dĺžka trvania cesty z Atén do ostatných veľkých miest a na ostrovy v Grécku

Lietadlo / Loď / Autobus
Korfu 0.50 / - / 11.00
Kréta 0.50 / 12.00 / -
Mykonos 0.45 / 5.50 / -
Rhodos 0.55 / 14.00 / -
Thessaloniki 0.50 / 14.00 / 8.00
Thira 0.40 / 12.00 / -

Poznámka: Cestné spojenie na Korfu zahŕňa aj krátku plavbu trajektom

Na ostrovoch si môžete požičať i osobný automobil rôznych kategórií za rôzne ceny. Priemerne sa požičovné pohybuje okolo 50 USD na deň + spotrebovaný benzín alebo nafta. Vodič musí dosiahnuť vek nad 21 rokov a mať u seba platný medzinárodný vodičský preukaz a aspoň dvojročnú prax v riadení motorového vozidla. K riadeniu vozidla jeep musia mať vodiči aspoň 25 rokov.

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...