Togo - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Togo je o jednu hodinu pozadu voči štandardnému stredoeurópskemu času.

Peniaze

Mena

CFA (Communauté Financiaire Africaine) Frank (XOF) = 100 centimov. Bankovky sú v hodnotách 10 000, 5 000, 2 500, 2 000, 1 000 a 500 XOF, mince sú v hodnotách 250, 100, 50, 25, 10, 5 a 1 XOF.

Platobné karty

American Express má v Togu širokú akceptáciu, o niečo limitovanejšiu použiteľnosť majú Diners Club, MasterCard a Visa, a preto sa odporúča, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 8:00 do 16:00.

Jedlo a nápoje

Väčšina reštaurácií v Togu sa zameriava na francúzsku kuchyňu, ak však chcete ochutnať lokálnu stravu, máte k tomu príležitosť v mnohých kaviarňach (najmä v Lomé), ktoré servírujú miestne špeciality ako:

Pâtes or akume – kukuričné placky podávané s omáčkami, zeleninou a mäsom.

Fufu – kaša zo sladkých zemiakov sa servíruje s omáčkami, vyrobenými z vlašských alebo palmových orechov.

Zaujímavá je i kombinácia ryže a arašidovej omáčky.

Miestne nápoje:

Palmové víno.

Tchakpallo – kvasený, obilninový nápoj.

Nočný život

Početné nočné kluby sa sústreďujú hlavne v Lomé, okrem mixu západoafrickej a svetovej populárnej hudby ponúkajú i jedlo a ostávajú otvorené do skorých ranných hodín. V kinách sa premietajú francúzske a anglické filmy.

Nakupovanie

V Togu sa nakupovanie sústreďuje prevažne na lokálne trhy, ktoré prekypujú voskovými rytinami, farbenými obrusmi z Ghany, výšivkami z Holandska, mramorovými popolníkmi, šperkmi zo zlata a striebra, tradičnými maskami, rezbárskymi výrobkami (sošky). K vyhľadávaným suvenírom patria i rôzne čarovné, voodoo zaklínadlá a elixíry, ktoré pre miestnych predstavujú vlastný magický svet.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

1. a 13. (Deň oslobodenia) január, apríl (pohyblivé budhistické, islamské a veľkonočné sviatky), 27. apríl (Deň vyhlásenia nezávislosti), 1. máj, 21. jún (Deň mučeníkov), 24. september (Výročie neúspešného útoku na Lomé), 22.-24. október (Koniec ramadanu), 1. november, 25.december.Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...