Spojené Arab. Emiráty - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Abu Dhabi

Je to prevažne moderné mesto, ponechalo si však stavby zo starovekej minulosti. Diwan Amiri (Biela pevnosť) bola postavená v r. 1793 a zachovala sa do dnešných dní. Nachádza sa tu mnoho mešít, od masívnych modrých na rohu Corniche až po maličké mešity v centre Khalifa Street Roundabout, ktoré sú obkolesené stromami. Je tu tiež múzeum. Najstaršou časťou mesta je oblasť Batin, ktorá je takým malým prístavom, kam nosia rybári denne svoje úlovky. Staré budovy demonštrujú šikovnosť starovekých remeselníkov, ktoré ostali bez zmeny stáročia. Staroveké pohrebisko sa nachádza v časti Um al Nar.

Výlety

Oáza a bývalá zastávka karaván Al Ain sa nachádza 100km od Abu Dhabi, ktorá bola postavená na rozsiahlej úrodnej pláni. Cesta z Abu Dhabi poskytuje výletníkom veľkolepú scenériu. V oáze sa nachádza trh s ťavami, zoo, múzeum starých a nových artefaktov, mezopotámske hrnčiarstvo.

V Ain Faidha, 14km vzdialenom od Al Ain, sa vyskytuje vodný prameň. Vzácne archeologické vykopávky sa nachádzajú v Hili, ktoré je vzdialené 10km od Al Ain.

Kamenné hrobky zahŕňajúce i slávnu Great Sepulchre sa datujú do obdobia spred 5000 rokov. Južne od Al Ain leží Hafit Mountain, ktorý je známy starovekými hrobkami, hrnčiarstvom a šabľami.

Cenné staroveké pamiatky nájdete v Um Al Nar a Badi''i Bent Saud. Zábavný park je situovaný v Al-Hir, majestátne more uvidíte v Liwa.

Medzi ďalšie miesta, ktoré sa vyznačujú úžasnou prírodnou krásou, patrí ostrov Qarn, ostrov Belghilam (slávny chovom gaziel) ležiaci blízko ostrova Sadiyat, a ostrov Abul-Abyadh.

Dubaj

Perla perzského zálivu vyrástla vďaka usadlosti námorníkov pozdĺž oboch strán rieky Creek, prirodzeného prístavu obchodníkov na arabských dhovach, lovcami perál a rybárov. Deira ležiacu na severnom brehu spája tunel a dva mosty s južne situovaným Bur Dubai. Medzi brehmi premáva i vodný taxík (abra). V Bur Dubai sa nachádzajú staré budovy, atmosferické chodby a souks (trhy), vrátane svetoznámeho Gold Souk a malebného Spice Souk (Trhu s korením). Fascinujúci závan minulosti vás privíta v pevnosti Al Fahidi Fort, v Dubajskom múzeu (v ktorom sa nachádzajú predmety, artefakty zo starovekej hrobky v Al-Ghusais), v tradičných domoch s veternými vežami blízko obvodu Bastakiya, ústie rieky Creek, zrekonštruovaný Sheikh Saeed''s Palace. Strana Deira je kozmopolitná a rušná s atraktívnymi záhradami, prvotriednymi obchodmi siahajúcimi od západného štýlu po štýl starovekých trhov souks, kde turistom obchodníci ponúkajú korenie, šaty, starožitnosti, remeselné výrobky a klenoty.

Prekvitajúca turistika v Dubaji je založená na garantovanom slnečnom počasí, čistom a bezpečnom životnom prostredí, výhodných nákupoch a super príležitostiach športového vyžitia, najmä golfu a vodných športov. Južne i západne od Dubaja až k Jebel Ali sa rozprestiera pruh pobrežného komplexu hotelov a rekreačných rezortov. Rekreačné a športové komplexy en route do Jebel Ali zahŕňajú golfové a kriketové ihriská. Ďalej sa tu vyskytujú sladkovodné jazerá plné japonských kaprov.

Emiráty disponujú vysokokvalifikovanými spoločnosťami zaoberajúcimi sa turistikou, ktoré ponúkajú púštne safari na automobiloch s pohonom štyroch kolies, lyžovanie na piesku, beduínsky piknik s opekaním na ražni pri mesačnom svetle, jazdu na ťavách a výletné plavby na arabských dhovach. Dubai World Cup (najrýchlejšie dostihy na svete), PGA Desert Classic Golfový Turnaj, Dubai Shopping Festival a viac než 80 hlavných tradičných festivalov a osláv patria k hlavným lákadlám turistov po celý rok.

Exkurzie sa uskutočňujú k starovekým opevneným dedinám Hatta a Wadi Hatta, k sviežemu údoliu na úpätí pohoria Hajar s nádhernou púštnou scenériou.

Zvyšok Emirátov

Púšť

Nádherná a rozmanitá púšť úžasných červených dún, nehostinných pohorí s kúskami zelených oáz. Doporučujeme navštíviť nomádsky národ Bedu známy svojou pohostinnosťou a pozrieť si ťavie závody, ktoré sa uskutočňujú za úsvitu.

Výlety
sa uskutočňujú do nomádskych dedín národa Bedu a k veľkolepým bielym pieskovým dunám v Awir, kde sa nachádza národný park.

Východné pobrežie

Po príchode z púšte bude na vás pobrežie pôsobiť dramatickou zmenou krajiny, ktorú spôsobia nepoškvrnené pieskové zálivy a pláže, strmé pohoria, staroveké pevnosti, datľové palmy skláňajúce sa k indickému oceánu, prítomnosť morského života. Je tu veľmi populárne scuba potápanie, šnorchlovanie a vodné športovanie.

Výlety
Vykonávajú sa najmä do oblasti Dibba a Fujairah, kde sa nachádza múzeum, nekropola, staré pevnosti a množstvo malých podhorských dedín.

Sever Emirátov

V tomto regióne prebehla dramatická transformácia potom, ako tam objavili plyn v r. 1980 a od tohto obdobia nastal značný rozvoj komerčného sektora. V Sharjah sa nachádza vynikajúce obchodné centrum s tzv. souk (trhmi) zahrňujúcimi stovky obchodov. Tiež sa tu vyskytuje staroveká pevnosť a múzeum.

Výlety
Zahrňujú návštevu Ras al-Khaimah, ktoré je starým morským prístavom s nádherným výhľadom ponad pobrežie, návštevu pohoria Hajar, prehliadku oáz Dhaid a Khatt. V Khatt sa nachádzajú minerálne pramene. Výlety sa uskutočňujú do prírodného prístavu Dibba a do nádhernej Khor Kalba, jednej z najslávnejších lastúrových pláži vo svete.

V archeologickom mieste v Mileiha (v Sharjah), ktoré sa datuje do 4. storočia pred Kristom, si môžete prezrieť fosílie staré 80miliónov rokov.

Medzi ďalšie archeologické miesta patrí Dur v Umm al-Qaiwain, v ktorom uvidíte ruiny z helénskeho obdobia (210 -100 P.K), Drabhaniya ruiny v Ras al-Khaimah a Zaura ruiny v Ajman.

Medzi význačné rekreačné rezorty patrí Khor Fakkan s vynikajúcimi plážami a príležitosťami pre športové aktivity, v Khalid Lagoon sa nachádza aqua park s niekoľkými ostrovmi.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Sharjah – dobrá voľba - Keď vyslovíme názov Spojené arabské ...

SAE - a prečo nie? - Mnohí z vás ich už navštívili, a mnohí, a...

DOVOLENKA A POČASIE - SAE tvorí federácia emirátov s typickou ara...