• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

SAE - a prečo nie?

Mnohí z vás ich už navštívili, a mnohí, aj keď s rozpakmi, sa tam len chystajú. Spojené arabské emiráty sme vám už niekoľkokrát v Cestovateľovi predstavili.

Mnohí z vás ich už navštívili, a mnohí, aj keď s rozpakmi, sa tam len chystajú. Spojené arabské emiráty sme vám už niekoľkokrát v Cestovateľovi predstavili. Určite viete, že bohatstvo tejto moslimskej krajiny pochádza z ropy a jej moderné budovanie siaha len do 30-ročnej minulosti.

Je významným centrom svetového obchodu. Donedávna som túto krajinu poznal z cestopisných filmov, ako krajinu najmodernejších mrakodrapov, postavených na vyprahnutej zemi. Nesmierny luxus a moderná architektúra mi kontrastovala so šejkmi v ich typických bielych odevoch, a ženami, ktoré mali zahalenú aj tvár.

Ale okrem ropy a obchodu je obrovským zdrojom príjmov tejto krajiny aj cestovný ruch. Ja som sa o tom presvedčil v októbri, vďaka cestovnej kancelárii PROMOTRAVEL SLOVAKIA.

Vzhľadom na svoj rýchly rozvoj a krátky vek nám táto krajina neponúka starobylé kultúrne pamiatky, no napriek tomu ju klimatické podmienky, nádherné pieskové pláže, hotelové a obchodné centrá, zaraďujú medzi najnavštevovanejšie miesta sveta. Pokiaľ hľadáte plážový hotel, ubytujte sa v Sharjah alebo Abu Dhabi. Obľúbené miesto rybolovu je Fujejrah, a pokiaľ vám vyhovuje mestský hotel, ubytujte sa v Dubaji. Hotelový autobus vás odvezie na pláž, alebo do nákupného centra. Môj najsilnejší zážitok je tak trochu adrenalínový. Jazda na jeepoch po pieskových dunách alebo po kamenistých cestách Ománu je skutočne nezabudnuteľná. Veľký okruh Emirátmi, spojený s prejazdom cez Omán, prehliadka najluxusnejšieho hotela na svete - Burj Al Arab, a v neposlednej miere výhodné nákupy na koreninovom, zlatom souku alebo v nákupných centrách - to je len časť toho, čo tu môžete zažiť.

Mimochodom, v októbri, počas začatia bojov USA proti Afganistanu, som trávil pokojný večer na púšti spolu s ďalšími Európanmi a Američanmi; vychutnávali sme arabské špeciality. Každého tieto správy znepokojovali, no úslužnosť a správanie domácich, k nám turistom, sa nijako nezmenili. Naopak, vážili si každého turistu - zákazníka ešte viac. V súčasnosti pretrváva pokles záujmu o SAE, čo spôsobuje, že dnes môžeme cestovať do Dubaja alebo iného emirátu omnoho lacnejšie, ako to bolo pred rokom, a bezpečnosť turistov v SAE je na prvom mieste. Presvedčte sa o tom v cestovnej kancelárii PROMO TRAVEL SLOVAKIA.

Matej Bartko, foto: autorTento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002