Spojené Arab. Emiráty - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Poznámka: Dirham je viazaný na US Dolár.

Mena

1 UAE Dirham (Dh) = 100 filsov. Bankovky sú v denomináciách Dh1000, 500, 200, 100, 50, 10 a 5. Mince sú denominované v Dh1, and 50, 25, 10, 5 a 1 fils.

Zmenáreň

Väčšina hotelov zmení zahraničnú menu.

Kreditné & debetné karty

V krajine sú akceptované American Express, Diners Club, Visa a MasterCard. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Cestovné šeky

Sú veľmi rozšírené. Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v US dolároch alebo librách.

Menové obmedzenia

Pri dovoze alebo vývoze miestnej alebo zahraničnej meny nie sú obmedzenia.

Úradné hodiny v bankách

Sobota-Streda 0730-1300 (niektoré banky otvárajú v Sobota-Streda i o 01630-1800 ). Vo štvrtok je otvorené v čase od 0730 do 1200.

Strava a nápoje

Medzi arabské špeciality patrí hoummus (kurčatá s hrachom a sezamovou kašou), tabbouleh (napučaná pšenica s mätou a petržlenom), ghuzi (pečené jahňa s ryžou a orechmi), warak enab (listy z viniča) a koussa mashi (plnená dyňa). V Emirátoch je obľúbená makbous (pikantné jahňa s ryžou) a morská potrava s korenenou ryžou. Miestne ovocie a zelenina sú samozrejme dostupné ako i vynikajúci miestny trh s rybami. V hoteloch sa servíruje európska i arabská strava. V krajine sa nachádza veľa čínskych, indických a iných reštaurácií. V supermarketoch je dostupná zmrazená strava z celého sveta. Vo všetkých emirátoch (okrem Sharjah) je (okrem moslimov) povolená konzumácia alkoholu. Je nelegálne konzumovať alkohol na ulici alebo ho kúpiť pre občana SAE. Ayran (osviežujúci jogurtový nápoj) alebo silná čierna káva sa podáva pri mnohých príležitostiach.

Nočný život

Vo väčších mestách sa nachádza niekoľko nočných klubov a zábavných podnikov, v ktorých vystupujú arabskí speváci, tanečníci i medzinárodné hviezdy. Bary nájdeme vo všetkých top hoteloch od koktailových salónov až po štýl anglických pubov. V niektorých hoteloch sú i diskotéky. Tradičné tance sa uskutočňujú počas prázdnin. Vo väčších mestách sa často premietajú anglicky hovorené filmy.

Nakupovanie

Luxusný tovar je lacnejší než vo väčšine iných krajín. Dubajské obchody nepodliehajúce clu patria medzi najlacnejšie na svete. V souks sa predávajú tradičné výrobky z kože, zlata, mosadze a striebra.

Doba predaja
Obchody sú otvorené sedem dni v týždni 0900-2100. Predajne sú zatvorené kvôli modlitbám v piatok od 1130-1330.

Aktivity

Golf
Golfová medzinárodná turistická asociácia vyhlásila Dubaj za svetovú golfovú destináciu číslo 1. Prvým golfovým ihriskom na tráve v perzskom zálive bol Emirates Golf Club v Dubaji otvorený v r. 1988. Golf si môžete zahrať v golfovom klube v Abu Dhabi na 18 jamkovom ihrisku, v Dubai Creek Golf Club, v Nad Al Shiba Golf a v Racing Club.

Vodné športy
Prenajať si môžete člny i výstroj potrebnú pre vodné lyžovanie. Jachting a windsurfing sú obľúbené v okolí Dubaja, lode sa dajú tiež prenajať. Oblasť v okolí Dubaja patrí medzi najlepšie pre športové potápanie. V hlavných centrách sa nachádzajú sub-aqua kluby, v ktorých je k dispozícii široký sortiment športovej výstroje. Mnohé hotely sú vybavené bazénmi a blízkymi plážami. Pretože v zálive sa vyskytuje hojnosť dravých rýb, niektoré hotely (Jebel Ali Hotel marina) ponúkajú dobrodružstvo lovenia rýb v hlbinách mora na prenajatom člne vybaveným potrebným výstrojom i posádkou.

Športy pre divákov
Závod na člnoch asi v 30. radoch je tradičným športom a jeho popularita stále rastie. Často sa konajú i závody na ťavách a koňoch. Futbal je stále populárnejší a môžete ho vidieť vo väčších mestách. V Dubaji sa darí trom rugby klubom. Medzi mimoriadne obľúbené športy medzi arabmi patrí sokoliarstvo.

Jazda na koni
je dostupná v niekoľkých centrách, jazdy cez púšť sa organizujú pravidelne. V mnohých hoteloch budete mať k dispozícii tenisové kurty, v kluboch v hlavných centrách si môžete zahrať squash. Obdobne si vyznávači kolkov nájdu vhodné hotely a kluby.

Sviatky a oslavy

Štátne sviatky
1., 11. jan. a tiež pohyblivý islamský Nový Rok; marec – apríl (ďalší pohyblivý sviatok – Narodenie Proroka); 6. a 22. aug.; 22.-24. okt.; 2. a 31. dec.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...