Spojené Arab. Emiráty - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Národný vzdušný prepravca sa volá Emirates (EK) a Gulf Air (GF). Emirates prevádzkujú medzinárodné lety do Dubaja, Gulf Air prepravujú na všetky letiská v SAE. Emirates rozširujú svoje služby na ďaleký východ. Veľa ďalších vzdušných spoločností uskutočňuje lety do Dubaja.

Približné letové časy
Let z Londýna do Abu Dhabi je 6 hodín 35 minút a do Dubaja je 7 hodín, z Frankfurt/M do Dubaja trvá 6 hodín, z Hong Kongu do Dubaja je to 8 hodín a z Nairobi 4 hodiny.

Medzinárodné letisko
Letisko Abu Dhabi (AUH) je vzdialené 32km východne od mesta. Preprava na letisko taxíkmi a autobusmi trvá asi 40 minút. Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné, poštové služby, bar, nákup tovaru nepodliehajúci clu a prenájom áut.

Letisko Dubaj (DXB, webová stránka: www.dubaiairport.com) sa nachádza 5km juhovýchodne od mesta. (preprava na letisko je asi 10 minút). Taxíky sú dostupné na letisku. Letisko Dubaj poskytuje bankové, reštauračné, poštové služby, prenájom áut, snack bar a bar, nákup tovaru nepodliehajúci clu. Na letisku sa nachádzajú dva terminály a nová letisková hala.

Sharjah (SHJ) leží 10km od mesta. Taxíky sú dostupné na letisku. Na letisku sa poskytujú bankové (otvorené len v určitých hodinách), reštauračné, poštové služby, bar a snack bar, nákup tovaru nepodliehajúci clu, prenájom áut.

Ras al-Khaimah (RKT) je vzdialený 15km od mesta. Taxíky sú dostupné na letisku. Na letisku sa poskytujú reštauračné služby, snack bar, a nákup tovaru nepodliehajúci clu.

Ďalšie letisko je v Fujairah, v ktorom si môžete kúpiť tovar nepodliehajúci clu, a jedno sa práve stavia v Al Ain.

Letiskové poplatky: žiadne

Loď

Hlavnými prístavmi sú Jebel Ali, Rashid a Zayed (Abu Dhabi), Khalid (Sharjah), Saqr (Ras al-Khaimah) a Fujairah. Výletné plavby si rezervujte v Abu Dhabi a na novootvorenom terminály v Dubaji, z ktorého sa uskutočňujú plavby (nákladné i pasažierke) do USA, na Blízky východ, Austrálie a Európy. Pravidelná lodná doprava je medzi Sharjah a Bandar-é-Abbas (Irán).

Cestná doprava

Cesty dobrej kvality spájajú SAE s Ománom a s Katarom, pričom sa pripájajú k Trans-arabskej diaľnici smerujúcej do Európy. Autobusové spoje denne jazdia z Dubaja do Muscat (Omán) a tiež z Dubaja alebo Abu Dhabi do Saudskej Arábie.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Medzi Abu Dhabi a Dubajom denne lietajú linky. Existujú i čartrové lety. Po celej krajine sa vyskytujú malé pristávacie plochy.

Loď

Medzi prístavmi na pobreží sa uskutočňuje obchodná a osobná lodná doprava. „Vodné taxíky“ premávajú medzi Dubajom a Deira.

Cestná doprava

Kvalitné cesty z tarmaku sa vyskytujú na západnom pobreží medzi Abu Dhabi a Dubajom, Sharjah a Ras al Khaimah; medzi Sharjah a Dhaid; a tiež spájajú Dubai so štátmi nachádzajúcimi sa na severe. Cestná premávka je ako u nás, jazdí sa v pravo, v obciach je povolená rýchlosť 60km a mimo obcí 80-100km.

Autobusová doprava

Miestne linky premávajú s obmedzenou kapacitou do väčších miest. Väčšina hotelov prevádzkuje vlastné spoje k letiskám, centrám miest a plážam.

Taxi

Dostupné sú vo všetkých mestách. Cena za taxík v mestách Abu Dhabi a Al-Ain sa účtuje pri prehliadke miest tachometrom. Cenu mimo mesta je potrebné dohodnúť vopred. Taxíky vybavené klimatizáciou si účtujú príplatok. Mnoho turistov vyhľadáva taxíky kvôli rýchlosti a pohodliu pri preprave z Abu Dhabi do Dubaja.

Prenájom áut

Návštevníci Spojených arabských emirátov si môžu prenajať automobily priamo na letiskách alebo v hoteloch. Pri riadení automobilu je potrebný medzinárodný vodičský preukaz i keď podľa zákona sa nevyžaduje. Licenciu na oprávnenie vedenia motorového vozidla získate po predložení platného národného vodičského preukazu, dvoch fotiek a pasu.