• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

DOVOLENKA A POČASIE

SAE tvorí federácia emirátov s typickou arabskou kultúrou, ktorá vznikla 2. 2. 1971 zlúčením siedmich bývalých nezávislých emirátov. Je to dynamicky rozvíjajúca sa mladá krajina na Arabskom polostrove.

Spojené arabské emiráty

SAE tvorí federácia emirátov s typickou arabskou kultúrou, ktorá vznikla 2. 2. 1971 zlúčením siedmich bývalých nezávislých emirátov. Je to dynamicky rozvíjajúca sa mladá krajina na Arabskom polostrove, ktorá sa v posledných rokoch otvorila turistickému ruchu. Pobrežie SAE je dlhé 1318 km. Kedysi bolo známe aj ako pirátske pobrežie. Na niektorých miestach sú dodnes zachované trosky pevností a strážnych veží. Krajina sa rozkladá na 77 700 km2 pri juhovýchodnom pobreží Perzského zálivu a malej časti Ománskeho zálivu.

Povrch tvorí zväčša plochá piesčitá púšť siahajúca až k pobrežiu. Je súčasťou nehostinnej púšte "Rub al-Chali", ktorá je najväčšou a najvyprahlejšou súvislou púšťou na svete. Teplota tu bežne vystupuje nad 45° C. Chýbajú tam stále rieky. Zdrojom života v púšti sú podzemné vody, ktoré miestami vyvierajú na povrch. Okolo prameňov vyrastajú oázy. S výnimkou oáz má krajina púštny charakter. Sú tu prudké sezónne vetry, ktoré prinášajú silné piesočné búrky - najmä však vo vnútrozemí. Turisti, ktorí sa chystajú stráviť dovolenku pri mori, môžu sa vopred tešiť na slnko, ktorého je počas celého roka dosť.

Podnebie juhovýchodnej časti Arabského polostrova, kde sa nachádzajú aj SAE, je horúce, tropické a suché. Horúčavy sa postupne začínajú od polovičky mája a trvajú do novembra. V týchto mesiacoch treba rátať s priemernými teplotami od 27 do 38 °C. Horúčavy vrcholia v letných mesiacoch - júli a auguste, kedy častokrát teplota vystúpi až na 49 °C. Voda v Perzskom zálive je veľmi teplá, má 27-29 °C, v auguste do 32 °C. Dážď sa v tomto suchom a horúcom období nevyskytuje skoro vôbec. Snáď len v máji, prípadne v novembri sa nájde 1 deň, v ktorom spŕchne.

Zima je v tejto časti zemegule veľmi mierna. Od decembra do februára sa priemerná teplota pohybuje od 20-25 °C. Voda má okolo 18-24 °C. V noci je tu okolo 10-12 °C.

Ak prší - tak práve v zime, kedy sú občasné búrky alebo dážď, len príjemným osviežením krajiny.

Ale aj tak je to málo. Od decembra do februára sa v priemere vyskytnú len 1-2 dni v mesiaci, v ktorých môže pršať. Celkový úhrn zrážok je len okolo 100 mm.

Kto sa chce vyhnúť veľkým horúčavám, môže navštíviť SAE v marci, apríli, máji. Priemerná teplota sa pohybuje od 24 °C v marci, do 30 °C v máji. Morská voda má v marci okolo 23 °C, v apríli 26 °C, v máji 27 °C. Počasie vám nepokazí ani dážď, pretože v týchto mesiacoch sa v priemere vyskytne len 1 deň, v ktorom by mohlo pršať.

Komu vyhovujú vysoké teploty od polovice mája do novembra, nes-mie zabudnúť na slnečné okuliare s ochranným UV filtrom a ochranné opaľovacie prostriedky.

RNDr. Oľga Heleninová, Edon, s.r.o.Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002