• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Sharjah – dobrá voľba

Keď vyslovíme názov Spojené arabské emiráty akosi automaticky každý myslí na Dubaj. Tí, ktorí navštívili Emiráty viackrát, však hľadajú niečo nové a originálne.

Keď vyslovíme názov Spojené arabské emiráty akosi automaticky každý myslí na Dubaj. Tí, ktorí navštívili Emiráty viackrát, však hľadajú niečo nové a originálne.

A tak im dnes spolu s Cestovateľom ponúkame skutočne dobrú voľbu - návštevu najstaršieho arabského emirátu so šesťtisícročnou históriou - SHARJAH.

HLAVNÉ MESTO ARABSKEJ KULTÚRY
aj tak volajú emirát a súčasne rovnomenné hlavné mesto, ktoré ponúka viaceré "naj". Sharjah ( čítaj šardža ) má dva typy pobrežia - Arabské more s prekrásnymi pieskovými plážami a komfortnými hotelmi, ale aj Indický oceán s korálovými útesmi a rajom potápačov. Má voňavé oázy i šíre pieskové duny, ktoré brázdia terénne džípy na púštnom safari, má tradičné arabské dediny, kde sa zastavil čas. Práve v Sharjah ste naozaj v arabskom svete, pretože vládca tohto emirátu - šejk Sultan bin Mohhammed Al Qassimi dokázal múdro spojiť históriu so súčasnosťou, kultúru a tradíciu s modernými technológiami dneška. Sharjah je však aj najprísnejší emirát vo vzťahu k dodržiavaniu islamských tradícií a zákonov od absolútnej prohibície až po vieru. A musím povedať, že to prospieva domácim i turistom. V Sharjah som strávil krásnu dovolenku plnú pokoja, mieru v duši a absolútnej bezpečnosti. Je to ekologický emirát, ktorý chráni prírodu a možno aj preto všetky fakultatívne výlety z Dubaja mieria práve do Sharjah za tým, čo v Dubaji nenájdu. Napokon, na pomyselnú hranicu medzi emirátmi, je to len 8 kilometrov, ale charakter krajiny sa mení približne až po 50 kilometroch smerom na Hormuzskú úžinu.

VODNÁ FAJKA ŠIŠA
je najlepší priateľ muža. V špeciálnych "fajčiarňach" výlučne pre mužov sa príjemne rozjíma o tom, čo by bolo, keby bolo. Je to relax na druhú a aj zarytí nefajčiari, ako autor tohto článku,zistia že nejde o nikotinizáciu, ale o filozofiu. V uzavretých priestoroch vraj vodnú fajku fajčia aj ženy, ale tam "moje oko neveriaceho nedovidelo". To, čo som videl, však stálo za to! Sharjah je unikát múzejníctva, mecenáš pretekov rýchlych motorových člnov, nákupný eden, ktorý predčí aj Dubaj, lebo je "za vetrom". A hlavne je to vynikajúca ponuka výborných hotelov a služieb! V Sharjah môžete navštíviť "souks" - akési vylepšené tržnice s plným tovarovým sortimentom, niekoľko mamutích nákupných centier na americkej úrovni a všetko za lepšie ceny ako vo vychytenom Dubaji. Podobne je to i s hotelmi a tak vám dám jeden overený tip na dovolenku, ktorá vás nesklame.

HOTEL ROTANA SHARJAH
bol otvorený v apríli roku 2000. Je vynikajúco interiérovo vybavený, má medzinárodnú kuchyňu a priateľský personál. Je to nadštandardný mestský hotel v centre, ale hluk vás neobťažuje. A ponúka viac ako iní. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, tak máte v cene izby lukulské raňajky, každodenný bezplatný odvoz do luxusného plážového klubu Kempinski v ďalšom 2 km vzdialenom a alkohol tolerujúcom emiráte Ajman, večerný shopingový odvoz do Dubaja a späť a veľa ďalších výhod. Suma sumárum o triedu vyššia dovolenka v Sharjah vás vyjde rovnako ako priemerná v Dubaji. Sharjah Rotana má navyše mimoriadne schopného generálneho manažéra, ktorý rozoznáva národy i národnosti, rôzne kultúry i zákutia obchodného sveta. Mustafa Abu Al-Ainen je jemný kultúrny človek so zmyslom pre projektovanie budúcnosti, vzdelaný, erudovaný manažér s medzinárodnou praxou a vysokým kreditom v arabskom svete. V ďalekej cudzine vám tiež dobre padne slovanské slovo od prevádzkarky Katje a milý úsmev bell captaina Amira, ktorý vás nikdy nenechá napospas osudu....

JEDNA DOVOLENKA - TRI EMIRÁTY
aj tak by sa dali stručne pomenovať výhody spomínaného ubytovania. Bývate v Sharjah, kúpete sa v Ajmane a na výlety chodíte do Dubaja, či iného emirátu. V Sharjah je veľké medzinárodné letisko, obchodný prístav a druhá najväčšia obchodná bezcolná zóna v celých Emirátoch. A keď ste už presýtení kúpania, slnenia i nakupovania, čaká vás sedem múzeí, dve veľké knižnice, botanická záhrada a Discovery Centre s ukážkami vedy a techniky z celého sveta. Emirát Sharjah to je aj množstvo parkovej zelenie a upravených záhrad, ale tiež miesto medzinárodných obchodných veľtrhov a výstav. Každý hotel vám ponúkne viacero zaujímavých fakultatívnych výletov, z ktorých si nenechajte ujsť návštevu Khorfakkanu pri Indickom oceáne, či púštne safari na džípoch pre ľudú s pevnými nervami a spoľahlivým žalúdkom.

PRE KAŽDÉHO NIEČO
to je záverečné konštatovanie, ktoré asi najviac charakterizuje emirát Sharjah. Emirát, ktorý sa rozvíja neuveriteľným tempom a jeho obyvatelia pritom zostávajú priateľmi prírody i dobrými hostiteľmi. Presvedčte sa o tom sami.....Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.09.2002