Mjanmarsko /Barma/ - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Barma je päť a pol hodiny pred štandartným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Kyat (MMK) = 100 pyas. Bankovky sú v hodnotách 1 000, 500, 200, 100 MMK a 90 pyas, mince sú v hodnotách 1 MMK a 50, 25, 10, 5 a 1 pyas.

FEC (Foreign exchange certificates), ktoré sa tlačia v Číne, sú barmské platobné poukážky špeciálne pre turistov, pohybujú sa v hodnotách 20, 10, 5 a 1 USD a môžete nimi platiť v hoteloch, reštauráciách alebo za cestovné lístky.

Platobné karty

Je veľmi málo pravdepodobné, že platba kartou bude v Barme akceptovaná, a tak je dobré, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 10:00 do 14:00.

Jedlo a nápoje

Ryža, karí, polievky, ovocné či zeleninové šaláty a pikantné omáčky, to všetko je mjanmarská kuchyňa. Jedlo je veľmi lacné, ale bohužiaľ nie tak chutné ako v susednom Thajsku.

Okúsiť by ste mali skvelé pivo Mandalay a tiež domáce palmové víno htayei, za návštevu stoja i typické barmské čajovne.

Nakupovanie

Barma je rajom pre trhové zjednávanie cien. Mnohí z predavačov nielen že budú ochotní znížiť cenu, ale kľudne svoj tovar vymenia za vaše hodinky alebo tričko.

V suvenírových obchodíkoch a stánkoch sa najčastejšie predávajú rezbárske výrobky, gobelíny, figúrky a drahé kamene ako rubíny či nefrity.

Aktivity

Vodné športy môžete rozvíjať na nasledujúcich plážach:

Kanthaya a Ngapali (situované na pobreží Rakhine); Maung-ma-gan (leží na juhu Taninthayi) a Chaung-tha (nájdete ju západne od Pathein).

Koho omrzí krištáľovo čisté more, určite nepohrdne pevninskými atrakciami, akými sú treky či safari v miestnych, prírodných rezerváciách. Medzi najkrajšie parky sa radia:

Národný park Alaungdaw Kathapa (severozápadne od Monywa); Národný park Hlawga (neďaleko Rangúnu); Popa horský park (centrálne Mjanmarsko); ostrov Lampi (dostupný loďou z Myeiku a Kawthaungu) a prírodná rezerváciaShwesettaw (Minbu).

Kalendár podujatí

Thingyanský vodný festival (apríl) – privítanie nového roka v podobe oblievania sa vodou, ktorá má odplaviť všetko zlo nahromadené v starom roku.

Kason festival (začiatok mája) – celonárodný sviatok, kedy budhisti navštevujú pagody, aby si uctili deň, v ktorom sa narodil, bol osvietený a zomrel sám Budha.

Waso festival (júl) – pripomína prvú Budhovu kázeň, kedy ľudia zdobia pagody kvetmi.

Festival svetiel (október) – koniec budhistického pôstu je osvietený miliónmi svetiel v uliciach a chrámoch.

Tazaungdaing festival (november) – ďalší budhistický festival.

Phaungdaw Oo Pagoda festival (október) – koná sa na jazere In- le, výjavy Budhu z pagody Phaungdaw Oo sú umiestnené na dekorované plavidlo a vyslané na okružnú plavbu jazerom so zástavkami v dedinách, ktoré prerušia prúd osláv, aby vzdali úctu svojmu Bohu.

Festival tancujúcich slonov (október) – na ceste z Rangúnu do Mandalaj leží mesto Kynuk-se, kde sa počas celonárodného Festivalu svetiel koná neobyčajné vystúpenie s ešte neobyčajnejšími aktérmi - slonmi. V súčasnosti sa „sloní tanec“ preniesol i do mnohých iných, barmských miest.

Štátne sviatky
4. január, 12. február, 2. a 27. marec, 13.-16. a 17. apríl, 1.máj, 6., 23. a 25. december.

Mnoho štátnych sviatkov tiež pripadá na pohyblivé dátumy (splny), ktoré sa zväčša spájajú s hore uvedenými festivalmi.

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...