Mjanmarsko /Barma/ - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Južná Barma


Bývalé hlavné mesto Barmy Rangún (2 milióny obyvateľov) je sídlom budhistických chrámov, otvorených trhovísk, stánkov s jedlom a koloniálnej architektúry. I napriek tomu, že prevažná väčšina štvrtí mesta bola vybudovaná v priebehu posledných 100 rokov a veľká časť metropoly bola zničená počas druhej svetovej vojny, nájdeme tu množstvo pamiatok, pripomínajúcich dávnu históriu krajiny:


Zlatá pagoda Shwedagon - budhistická svätyňa, stará viac ako 2 500 rokov (rekonštruovaná v r. 1769), jej o 500 rokov mladšia sestra pagoda Sule, pagoda Botataung so zrkadlovým bludiskom a Veľká jaskyňa (Maha Pasan Guha).


Neďaleko Rangúnu za návštevu určite stoja:

Naga Yone, kde sa nachádza socha Budhu „chránená“ obrovskou kobrou.


Pagoda „Zlatá skala“ v Kyaik Tyo - 5,5 metra vysoká svätyňa ležiaca na pozlátenej skale.


Mesto Pegu (založené v r. 1573) je známe svojim trhoviskom a zlatou pagodou Shwemawdaw.


Severovýchodne od Pegu leží jedno z najkrajších miest, zasvätených Budhovi, ktoré bolo po dlhé stáročia stratené v džungli.


Centrálna Barma


Pagan

Pagan je jeden z najväčších historických areálov Barmy. Na jeho území sa za zlatej éry 11 veľkých kráľov (1044 – 1287) rozkladalo viac ako 13 000 pagôd. Obdobie blahobytu skončilo počas čínskej invázie, kedy bolo toto jedinečné miesto zničené. Dodnes sa zachovalo približne 3 000 svätyní a v osade Pagan môžete okrem nich vzhliadnuť múzeum, trh alebo si jednoducho oddýchnuť v jednej z miestnych reštaurácií.


V okolí sa rozkladá niekoľko desiatok chrámov, z ktorých najznámejšie sú: chrám Shwegugyi (1311) a Gawdawpalin, ktorý i napriek značnému poškodeniu (zemetrasenie 1971) stále ostáva jedným z najkrásnejších paganských chrámov.


Mandalaj

Staré, kráľovské mesto so svojimi početnými palácmi, chrámami a pagodami reprezentuje budhistické a kultúrne centrum Barmy. Mestom je rozosiatych niekoľko remeselných trhov a obchodov s kamennými rytinami a jemným, zlatníckym umením. Mandalaj (založené v r.1857) prebralo meno po neďalekom kopci.


K hlavným atrakciám sa radí:

Shweyattawský Budha, ktorý svojim vystretým prstom ukazuje cestu do mesta, zlatom pokrytá pagoda Eindawya, pagoda Shwekyimyint a „Veľká Pagoda“ (Mahumuni).


Kedysi obrovský, hradbami (prevažne z dreva) obohnaný palác, ktorý bol vlastne samostatným mestom, dnes tvoria iba jeho základy a pozostatky dreveného oplotenia. Lepšiu predstavu o tom, aké enormné rozmery dosahovali jeho jednotlivé časti, získate z mierkového modelu jeho pôvodného vzhľadu.


Ruiny kláštora Atumashiho Kyaunga (zničený v požiari v r.1890) nájdete v blízkosti pagody Kuthodaw, ktorú prezývajú i „najväčšia kniha sveta“ vďaka 729 mramorovým tabuľkám, popísaným budhistickými zákonmi.


Okolie Mandalaj sa pýši niekoľkými zabudnutými, hlavnými mestami: Sagain je ľahko dostupné pre turistov a plné zaujímavých pagôd alebo Ava, ktoré si privilégium hlavného mesta užívalo štyri storočia (15.-19. storočie) a jeho steny z dávnych čias tu stoja dodnes.


Určite zaujímavý je aj výlet po rieke k vraj najväčšiemu nepoškodenému zvonu sveta – Mingun, ktorý leží v obrovskej nedokončenej pagode kráľa Bodawpaya.


Východná a severozápadná Barma


Hornatý región tejto časti krajiny ponúka cestovateľom možnosti výstupov k jednotlivým stanoviskám na kopcoch ako napríklad Kalaw, ktorý poskytuje príjemné osvieženie v podobe borovicových lesov, kde sa môžete ukryť pred horkom a vlhkosťou Rangúnu.


Známe je i jazero oblasti Pindaya, miestne jaskyne obsahujú prehistorické maľby či výjavy Budhu.


Miesto plné vodopádov, s príjemnou chladivou klímou vďaka svojej vysokej polohe sa volá Maymyo.


Severozápad Barmy je tzv. kmeňovou oblasťou, kde žije väčšia časť mjanmarskej minority v krajine.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...