Keňa - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Stredná vysočina
Nairobi
Nairobi je známe ako »zelené mesto na slnku«. Moderné konferenčné centrum Kenyatta a atraktívny výzor mesta urobili z Nairobi dôležité obchodné a konferenčné centrum. Nairobi vyzerá starostlivo udržiavané, napriek tomu je tu kriminalita, rovnako ako v ostatných hlavných mestách, vysoká.
Hlavne cudzinci by sa mali niektorým štvrtiam v noci vyhýbať (napr. Uhuru park).

Možnosti nakupovania sú široké. Paleta siaha od veľkých nákupných stredísk v americkom štýle až po africké trhoviská s drevenými stánkami.
Veľký je taktiež výber reštaurácií a nočných klubov.

K pozoruhodnostiam v Nairobi a okolí patrí kultúrne centrum Bomas of Kenya, v ktorom sa konajú predovšetkým tanečné vystúpenia; Kenya National Museum s národopisným oddelením a Snake park (hadí park), ktorý sa nachádza priamo oproti múzeu a kde sa môžete zoznámiť takmer so všetkými druhmi východoafrických hadov.

Národný park Nairobi sa nachádza len 8 km od mesta. Je to najstarší národný park v Keni, ktorý pozostáva prevažne z pasienkov. Žijú tu okrem slonov aj všetky druhy východoafrických stepných divých zvierat.

Jazero Naivasha leží hodinu jazdy autom od hlavného mesta. Je odtiaľto jedinečný výhľad. Žije tu veľké množstvo rôznych druhov vtákov a sú tu výborné podmienky na skalolezectvo.

Nanyuki je malé mesto na západnej strane od hory Mount Kenya a je jedným z východiskových bodov pre horolezcov.

Nakuru
Mesto leží v údolí Rift Valley, ca. 230 km západne od Nairobi.
Nakuru je obchodným mestom a dôležitou križovatkou regiónu. Je taktiež štvrtým najväčším mestom v Keni, no je tak prašné a suché, že sa tu turistika vôbec nerozvinula. Neďaleko mesta sa nachádza národný park Jazero Nakuru, o ktorom sa hovorí, že je domovom vyše 50% celosvetovej populácie Plameniakov ružových. V blízkosti sa nachádza kráter vyhasnutej sopky Menengai Crater. 50 km severne od Nakuru sa po pomerne dobrej ceste dostanete k jazeru Baringo, kde žije veľké množstvo zaujímavých druhov vtáctva. V strede jazera sa nachádza ostrov Crescent Island, na ktorom je táborisko vhodné na stanovanie. Je tu možné si prenajať čln.

Pobrežie
Mombasa
je druhé najväčšie mesto v Keni. Leží 500 km od Nairobi. Mombasa je dôležitým prístavným mestom, ktoré profituje zo svojej výhodnej polohy. Južne a severne od mesta sa nachádzajú mnohé nádherné pláže. Old Town je zaujímavá takmer výlučne islamská štvrť s úzkymi uličkami a pouličnými obchodníkmi, ktorí ponúkajú rôzne ručné práce. Opevnenie Fort Jesus bolo vybudované Portugalcami v roku 1593 a dobité ománskymi Arabmi v 1698 po 33 mesiacoch obliehania. Nachádza sa tu dnes múzeum. Kancelária turistického ruchu sa nachádza na ulici Moi Avenue.

Malindi
leží 125 km severne od mesta Mombasa a je najstarším turistickým strediskom v Keni. Neďaleko sa nachádzajú chránené prírodné územia Malindi a Watamu. Môžete tu pozorovať podvodný svet a koralové útesy z lodí so sklenným dnom. Sú tu dobré podmienky na potápanie.
V blízkosti Watamu, v národnom parku Gedi, ležia zrúcaniny mesta z 13. storočia. Severne od Malindi sa nachádza malá, pôvabná dedinka Mambui.

Ostrov Lamu
sa nachádza 200 km severne od Malindi. Turistov priťahuje svojimi palmovými plážami s jemným pieskom a fascinujúcim ostrovným mestečkom. Cez úzke uličky môžu prejsť nanajvýš obchodnícke káričky. Na ostrove nie sú povolené motorové vozidlá. Pri prechádzke mestom narazíte na bazáre, mešity a arabské domy s vyrezávanými vchodovými dverami. Na Mwango Road stojí hinduistický chrám.

Pred pobrežím južne od mesta Mombasa sa nachádza koralový útes. Sú tu pekné a chránené pláže. K turistickým strediskám patrí Likoni, Tiwi a Diani Beach.

Národné parky
Kenské národné parky sú svojim rastlinným a živočíšnym bohatstvom preslávené na celom svete.

Národné parky pokrývajú 10% územia Kene. V 40 národných parkoch sú zastúpené všetky rôzne životné prostredia, od púští cez hory až po vodné chránené oblasti Indického oceánu. Turistické zariadenia sú mimoriadne dobré. Organizujú sa mnohé safari výlety, no je možné si prenajať auto, všetku potrebnú výstroj a safari absolvovať samosatne. Stále väčšej obľube sa tešia výhliadkové lety balónom, ktoré ponúkajú výbornú príležitosť pozorovať zvieratá z vtáčej perspektívy.

Aberdare
Národný park zahŕňa lesmi husto porastanú horskú reťaz, ktorá leží v blízkosti vrchu Mount Kenia, a ktorá vystupuje až do nadmorskej výšky 4000 m. Žijú tu slony, nosorožce, vzácne druhy lesných antilop ako bongo a dik-dik antilopy, leopardy, levy a rôzne druhy opíc. Návštevníci uprednostňujú pozorovanie zveri z dvoch vyvýšených pozorovateľní (Treetops a The Ark), z ktorých je výhľad na v noci osvetlenú lesnú čistinku. V hmle vyšších polôh rastú bujné horské rastliny. Nachádza sa tu mnoho vodopádov, z ktorých najvyšší je 300 m vysoký vodopád Guru.

Amboseli
Na hranici s Tanzániou, 220 km od Nairobi leží národný park Amboseli, ktorý je so svojimi 400 km štvorcovými na kenské pomery takpovediac malý. Pekný výhľad na snehom pokrytý vrchol Kilimandžára, najvyššej hory Afriky, sem priťahuje mnoho turistov. Park pozostáva zo saván a oblasti močarísk a je známy hlavne pre svoju sloniu populáciu. Okrem toho tu žije vyše 400 druhov rôznych vtákov, obojživelníkov a plazov. V ponuke sú prednášky, z ktorých sa môžete dozvedieť niečo o kultúre pôvodných obyvateľov Masajov.

Masai-Mara
Národná rezervácia leží 390 km od Nairobi, na najkrajnejšom juhozápade krajiny. Túto rozsiahlu rovinu každoročne križujú obrovské čriedy zebier, gaziel a antilop, ktoré tiahnú zo Serengeti v Tanzánii na sever. Čriedy sú často prenasledované levmi, gepardmi, leopardami a hyenami. Vyčerpané sa zoskupujú pri brehoch rieky Mara, kde čakajú v dlhých radách na prebrodenie rieky.

Táto scéna sa dá najlepšie pozorovať z jedného z troch teplovzdušných balónov, ktoré vzlietajú z Grosvenor''s Camp. V rezervácii sa nachádza 13 bušových táborov. Najlepšie vybaveným táborom je Tábor Grosvenor''s Camp, ktorý disponuje okrem iného vlastnou pristávacou dráhou. V strmom svahu neďaleko rezervácie stojí luxusný hotel s dobrým výhľadom na rovinu.

Meru
Národný park 280 km od Nairobi, sa rozkladá na 870 km štvorcových. Žijú tu slony, hrochy, žirafy, zebry, gazely a iné zvieratá. Okrem toho je domovom pre vyše 300 druhov vtákov. Tento park je jednou z divokých a pôvodných chránených prírodných oblastí.

Mount-Kenya
Národný park pozostáva z lesov, holých skál a snehových polí na vrcholoch hôr. Chránená oblasť začína vo výške 1800m a stúpa až do výšky 5000m. Výstup je veľmi pekný, profesionálna výstroj nie je nutnosťou. Odporúča sa zúčastniť organizovaného výstupu so skúseným vodcom. Cestou je možnosť prespávať v horských chatách. So sebou je potrebné si vziať teplé oblečenie, spacák a dostatok potravín. Mount Kenya je jedným z posledných loveckých revírov leoparda čierneho a miestom výskytu vzácnych čierno-bielych opíc druhu Columbus.

Samburu-Wildpark
Samburu Tento púšti podobný park sa nachádza medzi Nairobi a jazerom Turkana. Môžete tu vidieť zriedkavé antilopy oryx, žirafy sieťované a zebry grevys. Okrem nich sa tu v hojných počtoch vyskytujú slony a pštrosy. V tomto parku sú dve chaty, Samburu Lodge a River lodge, kde môžete pokojne sedieť v bare a pozorovať na návnadu prilákaných leopardov.

Tsavo
Národný park sa skladá zo svojej východnej a západnej časti a je so svojimi 21.000 km štvorcovými najväčším národným parkom v Keni. Väčšiu časť tvoria savany a buš, ktoré sú obývané slonmi, stádami byvolov, antilopami, gazelami, žirafami a zebrami. Pri Mzima Springs v západnej časti parku môžete pozorovať krokodíly a hrochy.

Turkana
Pri jazere Turkana na severe krajiny, sa nachádzajú viaceré chránené prírodné oblasti. V tomto jazere, ktoré sa ťahá niekoľko sto kilometrov cez neobývanú púšť, žijú niektoré druhy rýb a vodných rastlín, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete. Sú tu výborné podmienky na športový rybolov. Na východnom brehu sú pre turistov zriadené viaceré chaty. Napriek nehostinným klimatickým podmienkam sa tu stretnete s mnohými známymi druhmi zvierat. V jazere sa nachádzajú dva veľké vulkanické ostrovy. Južnejší z nich má svoj kráter naplnený vodou a žijú tu mimoriadne veľké krokodíly.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...