Keňa - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
1 Kenský šiling = 100 Centov. Menová skratka: KSh, KES. V obehu sú bankovky nominálnych hodnôt 1000, 500, 100, 50 a 20 KSh ako aj mince v hodnotách 10, 5 a 1 KSk a 50, 10 a 5 Centov.

Výmena peňazí
možná vo všetkých väčších bankách. Pozor na pouličných čiernych priekupníkov! Každá výmena peňazí musí byť uvedená na devízovom formulári, devízové priestupky sú trestané.

Kreditné karty
Eurocard, American Express, MasterCard, Diners Club a Visa sú najčastejšie prijímanými kreditnými kartami.

Cestovné šeky
je možné zameniť n bankách. Odporúčajú sa cestovné šeky v US dolároch.

Devízové podmienky
Dovoz v vývoz cudzích mien je neobmedzený. Pri sumách 5000 US$ a viac je však potreba predložiť dokument o pôvode a účele použitia.

Otváracie hodiny v bankách
Po-Pia 09.30-17.30 Hod a v prvú a poslednú sobotu v mesiaci 09.00-11.00 Hod. Banky na letiskách sú otvorené denne do 24.00 Hod. Národné a medzinárodné banky majú pobočky vo väčšine veľkých miest.

Jedlo a pitie
Domáce bravčové, lamie, kuracie a hovädzie mäso je mimoriadne chutné. Podľa ročného obdobia sú okrem toho v ponuke aj pstruhy, homáre, ostriež nílsky a iné vodné živočíchy. V niektorých chatách, ktoré sú umiestnené v divých parkoch, dostanete divinu. Steak z byvola vám naservírujú marinovaný v domácom likéri s lesným ovocím. Hlavnými potravinami pre väčšinu nemajetných Keňanov sú kukurica, kukuričná múka a fazuľa.

Nápoje
Obľúbeným nápojom je čaj (varený z mliekom a cukrom). V celej krajine dostanete kúpiť domáce pivo (Tusker und White Cap) a vo fľašiach plnenú sódu. Ďalšími alkoholickými špecialitami sú Kenya Cane (pálenska z cukrovej trstiny) a Kenya Gold (kávový likér).
Tradičné pivo Uki sa varí s medom.

Zábava
Vo väčšine hotelov v Nairobi sa konajú tanečné večery so živou hudbou alebo diskotéky. Je tu aj niekoľko afrických nočných klubov. Nairobi ponúka veľký výber kín, ktoré premietajú americké a európske filmy.

Nákupy
Na ulici Bishara Street v Nairobi a v Mombase si môžete kúpiť tradičné oblečenie Khanga, Kitenge a Kikoi. Ďalej dostanete kúpiť pekné suveníry z dreva, šperky z perál a iné ručné práce.

Predaj suvenírov z koží divých zvierat je zakázaný.
Otváracie hodiny v obchodoch: Po-So 08.30-12.30 Hod a 14.00-17.30 Hod.

Aktivity
Tenis, squash, bowling, jazda na koni a polo sú veľmi obľúbené. Kenskí bežci, ktorí pravidelne vyhrávajú medzinárodné bežecké preteky, majú vytvorené veľmi dobré tréningové podmienky.
Prechodné členstvo v športových organizáciách je možné.

Vodné športy
jachting, vodné lyžovanie, plávanie a surfovanie. Veľmi obľúbenými strediskami vodných športov sú Malindi, Nyali, Bamburi, Shanzu, Kikambala a Kilifi. Tieto miesta ponúkajú dobré piesočné pláže a niektoré aj koralové útesy.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...