Keňa - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Národná letecká spoločnosť Kenya Airways (KQ) ponúka lety z Viedne do Nairobi. Z ostatných spoločností, ktoré pravidelne pristávajú v Keni: Lufthansa (LH), Swissair (SR) a Air France.
Priemerná dĺžka trvania letov: Viedeň - Nairobi: 8 hodín.

Medzinárodné letiská: Nairobi (NBO) (Jomo Kenyatta International) leží 13 km juhovýchodne od mesta. Do mesta odchádza každých 30 minút letiskový autobus (cesta trvá 40 min), okrem toho medzi letiskom a mestom premáva mestský autobus linka č. 34 a to každých 20 minút medzi 06.30-20.00 Hod.
Mombasa (MBA) (Moi International) sa nachádza 13 km západne od mesta.

Loď
Pravidelné lodné spojenie medzi Mombasou, Mauritiusom, Seychelskými ostrovmi a Zanzibarom. Na Jazere Victoria premávajú trajekty, ktoré spájajú mesto Kisumu v Keni s mestami Mwanza, Musoma a Bukoba v Tanzánii. Ďalej premávajú trajekty medzi mestami Mombasa, Dar-es-Salaam a Sansibarom v Tanzánii.

Vlak
Vlakové spojenie medzi mestami Voi a Moshi (Tanzánia) ako aj medzi Nairobi a Kampala (Uganda). Pretože vlakové spojenia sú veľmi nepravidelné, je treba sa informovať o aktuálnych podmienkach tesne pred cestou.

Auto/Bus
Do Kene sa dá dostať po suchej zemi zo všetkých susedných štátov. Niektorým cestám je, kvôli nestabilnej politickej situácii, lepšie sa vyhnúť. Najlepším spôsobom, ako sa dostať k aktuálnym informáciám, je spojiť sa s niektorým s konzulárnych zastupiteľstiev tesne pred cestou.

Cestujúci zo Somálska väčšinou prechádzajú cez Liboi, kde sa presadá do druhého autobusu.

Do Addis Abeby v Etiópii vedie cesta, zjazdná po celý rok.

Najväčšími hraničnými prechodmi s Tanzániou sú Namanga a Lunga Lunga; o niečo menšie sú prechody Isebania a Taveta. Existuje niekoľko priamych liniek.

Z Ugandy sa do Kene dostanete hraničnými prechodmi Malaba a Buisa. Vzdialenosť medzi pohraničnými strážami oboch krajín má v Malabe viac ako jeden kilometer a nepremávajú tu autobusy.

Vnútoštátna doprava
Lietadlo
Kenya Airways (KQ) spája mesto Mombasa, ostrov Lamu, Kiwayu, Amboseli, Masai Mara a Samburu s Nairobi. Pravidelné letecké spojenia medzi Nairobi, Malindi a Kiwayu. V ponuke viacerých agentúr sú okružné jazdy k národným parkom a k pobrežiu. Je taktiež možné si prenajať lietadlo.

Letiskové poplatky: 100 KSh.

Loď
Trajektová doprava medzi Mombasa, Malindi a Lamu. Podrobnosti dostanete na miestnych úradoch.

Vlak
Spoločnosť Kenya Railways Corporation prevádzkuje osobnú vlakovú prepravu medzi Mombasa a Nairobi. Vlaky cestujú väčšinou v noci a cesta trvá 13-14 hodín. Existujú aj vedľajšie trasy, ktoré pripájajú mestá Taveta a Kisumu k hlavnej železničnej sieti. Medzi Nairobi a Kisumu premáva každodenne jeden vlak v oboch smeroch a cesta trvá 14 hodín. Vlaky sú vo všeobecnosti moderné a sú väčšinou vybavené jedálenskými vozňami.

Vlaky sú rozdelené do troch tried
Vozne 1. triedy sú veľmi pohodlné s dvojposteľovými oddeleniami a vstavanými skriňami; vozne 2. triedy sú jednoduchšie vybavené, no ešte stále pohodlné; vozne 3. triedy sú veľmi prosté.

Lôžka musia byť rezervované vopred.
Deti do troch rokov cestujú zadarmo, deti vo veku 5-12 rokov zaplatia polovicu.

Auto/Bus
Jazdí sa vľavo.
Všetky hlavné cesty sú asfaltované, vedľajšie sa neustále zlepšujú a to hlavne na severozápade. V rozľahlých oblastiach na severe nie je cestná sieť veľmi dobrá. Dávajte si pozor pri výjazde z hlavnej cesty na vedľajšiu a to hlavne počas obdobia dažďov. Čerpacie stanice sa nachádzajú vo väčšine veľkých miest.

Matatu sú súkromné autobusy a minibusy, ktoré premávajú na dlhé aj krátke vzdialenosti.

Taxi
V Keni premávajú na dlhé vzdialenosti taxíky, ktoré môžu naraz prepravovať až sedem pasažierov.
Najlepší servis je k dispozícii na trase medzi hlavným mestom a Mombasou a mestom Nakuru. Na pobreží sú minibusy a taxíky najvýhodnejším dopravným prostriedkom.

Túry a safari
Početný dopravcovia v Nairobi ponúkajú okružné výlety do safari parkov. Predtým ako si zarezervujete takýto výlet, zistite si, čo všetko je zahrnuté v cene zájazdu.

Prenájom auta: Automobil so šoférom alebo bez je možné si prenajať v mestách Mombasa, Nairobi a Malindi. Prenajať si automobil však môže byť veľmi drahé, radšej si vopred porovnajte ceny. Vždy si požičiavajte len autá s pohonom na všetky kolesá.

Podmienky: Vlastný vodičský preukaz postačuje pre dobu pobytu nie dlhšiu ako 30 dní. Vo všeobecnosti sa však odporúča aj medzinárodný VP.

Poznámka: Cestujúcim do severných oblastí Kene ako aj do púštnych častí severne od Malindi sa odporúča cestovať v stráženom konvoji. Najbezpečnejšou dopravným prostriedkom cez tento región však zostáva lietadlo.

Mestská doprava
Nairobi disponuje dobre fungujúcou sieťou autobusov. Jednotkové cestovné lístky sa kupujú u šoféra. Premávajú tu taktiež minibusy (matatu), ktoré sú však často preplnené.
Staršie taxíky so žltými pásmi nemajú zabudovaný taxameter a ja preto potreba sa na cene za dopravu dohodnúť vopred.

Priemerná dĺžka trvania cesty: z Nairobi do nasledovných väčších miest

Lietadlo Vlak Auto/bus
Kisumu 1.05 14.00 7.00
Malindi 0.45 - 8.00
Mombasa 1.00 14.00 6.00
Lamu 1.30 - 13.00*
Diani 1.30 - 7.00
Nakuru 0.30 5.00 3.00
Eldoret 1.15 9.00 7.00
Masai Mara 0.30 - 5.00
Amboseli 0.30 - 3.00