Bangladéš - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bangladéš je rozdelený do piatich administratívnych oblastí: Dhaka (centrálny sever), Rajshahi (severozápad), Khulna (juhozápad), Barisal (juh) a Chittagong (juhovýchod).

Dhaka

Historické mesto Dhaka, kapitola Bangladéšu, leží na rieke Buriganga, ktorá spája Dhaku s hlavnými vnútornými prístavmi, tak ako to robila po celé stáročia bohatých bangladéšskych dejín.

Starú časť mesta na juh od centra tvoria na brehoch stojace staré budovy, ku ktorým sa radí i nedokončená pevnosť Lalbagh (17. storočie), impozantný palác Ahsan Manzil, múzeum (niekedy označované aj ako „Ružový palác“) a množstvo prastarých mešít.

Na sever od starého mesta sa rozkladá Európska štvrť („Britské mesto“), kde sídli prezidentský palác Banga Bhavan, niekoľko parkov, chrám Dhakeswari a Národné múzeum. Za návštevu stojí i budhistický kláštor Dharmarajika, ktorý sa pýši tisícročnou sochou Budhu z čierneho kameňa.

Zoologická a botanické záhrady sú situované na predmestí, kam sa dostanete autobusom alebo taxíkom. Populárne sú i výlety loďou ku jednotlivým historickým budovám, stojacim na brehoch Burigangy v starej časti mesta.

Moderná Dhaka je domovom diplomatických a komerčných stavieb, situovaných v oblastiach Motijheel and Gulshan.

Výlety do okolia:

30 km východne od Dhaky ležia rozvaliny bývalého hlavného mesta, ktoré svoju slávu preživalo v období medzi 13. a 17. storočím. Náchádzasa tu veľa historických pamiatok a relikvií.

Národný Park Rajendrapur, 50 km na sever od hlavného mesta, známy vďaka rozmanitosti jeho vtáctva.

Ak sa vydáte na severozápad od Dháky, dorazíte do mesta Dhamrai, plného hinduistických chrámov.

Rajshahi

Turistami často neprávom ignorovaná severozápadná divízia Bagladéšu, skrýva množstvo archeologických pamiatok. Najimpozantnejšou z nich je pravdepodobne rozľahlý, budhistický, kláštorný komplex Somapuriho Viharau v oblasti Paharpur.

Okrem iného sú zaujímavými cieľmi aj hinduistické usadlosti Sherpur a Mahastanagar (3. stor. p.n.l.), ruiny starovekého kláštora Rajshahi, ktorého múzeum vystavuje mnohé v okolí objavené relikvie a mesto Gaur, ležiace na hraniciach s Severným Bengálom, kde nájdete niekoľko zaujímavých mešít.

Khulna

Územie Khulny je tvorené prevažne močiarom a džungľou. Rovnomenné hlavné mesto divízie je obchodným centrom, čiastočne vďaka svoje výhodnej pozícii na rieke.

Centrom záujmu turistov je Surdanbanský národný park – domov krásnej pobrežnej flóry a v nej ukrytej, rozmanitej fauny. Najznámejšími obyvateľmi parku sú dozaista kráľovské bengálske tigre, jelene, opice a rôzne druhy exotického vtáctva.

Organizované výlety (10 ľudí) sa uskutočňujú vždy len v zimných mesiacoch pod záštitou organizácie Bangladesh Parjatan Corporation.

Novovybudovaný dovolenkový rezort pre milovníkov pláží, Kuakata, ponúka nielen príjemné kúpanie, ale tiež možnosť načrieť do tradícií a zvyklostí miestnych rakhanských kmeňov.

Zaujímavosťou tohto regiónu je i 70- stôp vysoká socha Budhu.

Barisal

Divízia Barisal ponúka prehliadku rovnomenného administratívneho centra, jazera neďaleko Madubashah či prekrásnu pieskovú pláž na najjužnejšom cípe Bangladéšu.

Chittagong

Chittagong je druhým najväčším mestom krajiny a administratívnym centrom juhovýchodnej divízie Bangladéšu, malebný prístav obklopený prekrásnou prírodou zelených kopcov, kokosových paliem, mešít a minaretov, ktorým v pozadí kraľujú vody Bengálskeho zálivu.

Staré mesto je tvorené európskymi stavbami (prevažne portugalskými) a tiež množstvom islamských svätostánkov rozložených na kopcoch pobrežia. Severná časť mesta bola britskou kolóniu a dnes je komerčným centrom juhovýchodu Bangladéšu.

Výlety do okolia:

8 km od Chittagongu leží v meste Pahartali krásne Fojovo jazero.

6 km severozápadne od hlavného mesta sa nachádza posvätná hrobka sultána Bayazidu Bostamiho, ktorej podzemie tvorí nádrž s korytnačkami – potomkami zlých duchov.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...