Bangladéš - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Bangladéš je zhruba 5 hodín pred štandartným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Bangladéšska Taka (BDT) = 100 paisa. Bankovky sú v hodnotách 500, 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 BDT, mince sú v hodnotách 5 a 1 BDT a 50, 25, 10 a 5 paisa.

Platobné karty

Platobné karty sa poväčšine neakceptujú mimo hlavného mesta. Napriek tomu vo veľkých mestách jednotlivých divízií nájdete bankomaty. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Bangladéši u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

V nedeľu až stredu od 9:00 do 15:00, vo štvrtok od 9:00 do 13:00. Vybrané banky majú otvorené i v sobotu.

Jedlo a nápoje

Bangladéšska kuchyňa je veľmi silne ovplyvnená indickou, čo sa odráža v najbežnejších tradičných pokrmoch ako sú:

- rôzne druhy karí (curry) - korma, bhuna, masala gosht, kashmiri a tikka.

- hlavné jedlá sa zvyčajne podávajú s ryžou či plochými chlebovými plackami naan a pratha.

- široký výber kebabov.

- miestne morské ryby a plody rozhodne stoja za ochutnanie.

- dezerty – misti dholi (sladký jogurt), zorda (sladká ryža s orechmi) a ros malai (okrúhle sladkosti vmiešané v hustom mlieku)

Medzi tradičné nápoje sa radia chai (sladký čaj s mliekom), lassi (jogurtový nápoj) a kokosové mlieko.

Nočný život

Vo väčších hoteloch sú bary, ale kluby na aké sme my Európania zvyknutí tu veru nenájdete. Ukážky miestnych tancov si môžete pozrieť počas náboženských festivalov. Väčšie mestá majú svoje divadlá a Dhakská mestská organizácia dala pred nedávnom vybudovať modernú divadelnú sálu - Dhaka Mohanagor Natya Mancha.

Nakupovanie

Ak máte zálusk na originálny suvenír z Bangladéša, skúste to s typickou ružovou perlou, ručne tkanými látkami, hodvábom, maskou zo škrupiny kokosového orecha, šperkom z perál, bambusovým stolčekom alebo bábikou odetou v národnom kroji.

Kalendár podujatí

Ramadán (24. Sept- 23. Oct) – pôstny, deviaty mesiac moslimského lunárneho kalendára je jedným z piatich pilierov viery.

Národný deň smútku (feb)

Rabindra and Nazrul Jayanti (máj) – mesiac, v ktorom sa narodili dvaja najväčší bangladéšsky spisovatelia je v Dhake sprevádzaný zaujímavými ceremóniami

Štátne sviatky

1. január (a tiež pohyblivý islamský Nový rok), 21. február. 26. marec, marec – apríl (pohyblivý sviatok narodenia Mohameda), 1. máj, počas letných mesiacov sa uskutočňuje niekoľko pohyblivých budhistických sviatkov, 22.- 24. október, 16. a 31. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...