Riga - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Riga je hlavné a najväčšie mesto Lotyšska. Presne na 10. výročie nezávislosti v r. 2004, vstúpila krajina do EÚ a NATO.

Lotyšská metropola je najväčšie mesto všetkých troch pobaltských štátov, slúži ako hlavné kultúrne, vzdelávacie, politické, finančné, komerčné a priemyselné centrum Pobalia.

Leží pri ústí rieky Daugavy pri Baltskom mori. V r. 2001 oslavovala Riga 800 rokov od svojho založenia. Má rozlohu 307 km² a v roku 2005 tam žilo 731 762 obyvateľov.

V súčasnosti je Riga kozmopolitným mestom, nazýva sa i „Parížom severu“. Letecké linky ju spájajú s inými európskymi mestami.

Metropola Lotyšska je starším mestom ako Štokholm a Petrohrad. Je jediným baltickým hlavným mestom, v ktorom cítiť ruch veľkomesta, žiaľ k charakteristickým znakom metropol patrí i zvýšená kriminalita a s ňou spojené okrádanie turistov.

V meste pútajú pozornosť cestovateľov zrenovované budovy, módne sa obliekajúca mládež, nové bary a kaviarne.

Riga mala značne turbulentnú históriu. Bola znovu a znovu okupovaná dobyvateľmi, medzi ktorých sa radili teutonické kniežatá, Švédi, Francúzi i Poliaci. V 20-tom storočí zažila inváziu fašistov a neskôr Stalina. Stalinská architektúra postupne vymizla z mesta.

Historické centrum Rigy patrí medzi kultúrne dedičstvá UNESCO a samotné mesto sa vyznačuje výraznou secesnou architektúrou, ktorá je porovnateľná s mestami ako Viedeň, Petrohrad a Barcelona.

Staré mesto sa rozprestiera na brehoch rieky Daugava. Formujú ho dláždené uličky a pôsobivé námestia. Ironicky vyznieva fakt, že mesto, ktoré obsadili nemecké vojská, nesie prvky pôsobivej nemeckej architektúry Art Nouveau.

V parku Bastekaln leží Nové mesto, ktoré je srdcom Rigy, so širokými ulicami a neďaleko od neho sa rozprestiera prístav. Baltické more sa nachádza vo vzdialenosti 12km. Zima je tu pomerne dlhá a preto teplejšie dni počas letných mesiacov si obyvatelia Rigy veľmi považujú a skutočne užívajú.

Keď zasvieti slnko, parky sa zaplnia ľuďmi, kaviarne ožijú a po kanáloch sa plavia člny. V blízkosti Jurmala scenéria pripomína oblasť stredozemného mora, na piesčitých plážach oddychujú a opaľujú sa stovky návštevníkov.