Lotyšsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Riga
hlavné mesto Lotyšska, je jedno z najkrajších pobaltských miest. Je architektonicky mnohotvárne, čo vidnu najmä na starej kapitule. V meste je možné nájsť prvky romantizmu, gotiky, renesancie, baroka i klasicizmu. Pôvodný Palác Petra Veľkého, ktorý sa nachádza v blízkosti starej kapituly, bol viackrát prestavaný a zreštaurovaný. Z palácovej veže je nádherný výhľad na mesto. Celé staré mesto je chránené ako kultúrna pamiatka a celé rady budov v secesnom slohu sú výborne zachované.

V 13. storočí bol postavený jakobínsky kostol, ktorý je napomedzí medzi romantickým a gotickým štýlom. Základový kameň bývalého sídla Rádu nemeckých rytierov bol položený v roku 1330; tento zámok s jedinou zachovalou mestskou bránou v meste Švédska brána) je dnes sídlom mnohých múzeí (napr. Múzeum Lotyšskej Histórie). Severne od mesta stojí Katedrála sv. Petra a Pavla(koniec 18. storočia).

Charakteristickým znakom Rigy je 137 m vysoká drevená veža Kostola sv. Petra. Kostol sv. Jána (14. storočie) patrí k najkrajším stavebným dielam bývalého biskupského sídla. Ďalšími z architektonických skvostov sú meštiacke domy, medzi ktoré patria tzv. Traja Bratia a 24 skladiskových budov v starom meste.

Početné múzeá ponúkajú informatívne výstavy o meste a prehliadky približujúce históriu krajiny. Múzeum lodného staviteľstva a lodnej dopravy stojí už od roku 1773. Národné umenie nájdete v Lotyšskom štátnom múzeu umenia. V meste však sídli aj Múzeum pre zahraničné umenie, kde je možné nájsť hlavne diela flámskych majstrov. Taktiež odporúčame navštíviť Múzeum histórie medicíny. V skanzeme založenom v roku 1924 s rozlohou takmer 100 ha sa nachádzajú statkárske hospodárske budovy zo 16.-19. storočia, ktoré pochádzajú z rôznych regiónov krajiny. Najdôležitejším znakom krajiny je socha slobody a aleja slobody. Ženská postava a ňou držané hviezdy symbolizujú Lotyšsko a tri lotyšské provincie Vidzeme, Kurzeme Latgale. Zámocký park bol založený podľa francúzskeho vzoru.

Ak hľadáte odpočinok v ešte nedotknutej krajine, nádhernú flóru a bohatý svet zvierat nájdete v regióne Kurzeme, Vidzeme a Latgale. Tieto miesta sú taktiež ideálne pre turistiku a výlety. V početných mestečkách ako Cesis, Kuldiga, Talsi a Bauska nájdete únik pred zhonom rušných miest.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...