Libanon - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bejrút

Je známy i pod menom ‘Paríž východu’. Bejrút má vynikajúcu polohu s priamym prístupom do stredozemného mora. Za mestom sa týčia pohoria, ktoré sú viditeľné iba keď klesne mestský smog. Pobrežie Bejrútu sa pýši plážami, reštauráciami, divadlami, belostnými obchodmi a reštauráciami. Bejrút značne utrpel 16 ročnou libanonskou občianskou vojnou. Dôsledkom rýchlej a pôsobivej obnovy mesta sa Bejrút opäť stal obľúbeným turistickým a obchodným centrom na blízkom východe. Tzv. ‘Zelená línia’, ktorá počas občianskej vojny rozdeľovala mesto na Východnú a Západnú časť, bola zrušená.

Niekoľko km od zelenej línie vyrástli navzájom si konkurujúce obchodné centrá. Jedno sa nazýva Hamra, ktoré sa nachádza v západnom Bejrúte. Je v ňom situovaná AMERICKÁ UNIVERZITA spolu s väčšinou hotelov. Druhé centrum sa menuje Achrafieh (východný Bejrút), vyskytuje sa tu UNIVERSITÉ ST JOSEPH a neustále sa rozrastá počet elegantných obchodov a luxusných reštaurácií. V centrálnej oblasti Bejrútu, ktorý je známy pod názvom SOLIDERE (táto časť podlieha rekonštrukčnému programu), návštevníci uvidia veľkolepý počet moderných administratívnych budov.

Pretože sa daná oblasť zaľudňuje, plánujú sa vybudovať dva nové prístavy, promenádu pozdĺž mora a zelený park. I keď mnoho novopostavených budov vyzerá veľmi moderne, starý bejrútsky SOUKS (kryté trhovisko) bol zrekonštruovaný do pôvodného architektonického vzhľadu. Turecké kúpele v AL-NOUZHA poskytujú iný druh lesku zo starého Bejrútu. Libanonské jediné múzeum (BEJRÚTSKE NÁRODNÉ MÚZEUM) bolo opäť otvorené a neustále je dopĺňané zaujímavými zbierkami. ZÁPADNÝ cíp Bejrútu RAOUCHE je stále obľúbenejším mestským obvodom so živými prímorskými promenádami. Slávnym orientačným bodom v tejto oblasti je Holubia skala. Je to obrovská formácia, ktorá stráži priľahlé pobrežie.

Výlety
Dvadsať kilometrov severne od Bejrúta sa nachádza veľkolepý jaskynný kompex JEITA, ktorý patrí medzi vyhľadávané turistické atrakcie. Jaskyne sú v dvoch úrovniach, pričom v spodnej časti tečie podzemná voda a preto ju môžete navštíviť i na člne (v zime môže byť prístup do spodnej časti uzavretý).

Tripoli

Je druhým najväčším mestom v krajine. Tripoli patrí v Libanone k mestám s najväčším arabským vplyvom, ktoré si však zachovalo svoj pôvodný provinčný šarm. História tohto mesta sa datuje do ôsmeho storočia P.K. Centrum mesta, i keď je obkolesené modernými blokmi a plážovými rezortmi, si uchovalo svoj pôvodný charakter. Mesto sa skladá z dvoch častí – z oblasti, ktorú tvorí prístav, a z vlastného mesta - ktoré sú rozdelené podľa pozemkov vonných pomarančových plantáži. V starom stredovekom centre ležiacom na úpätí zámku CRUSADER sa nachádza množstvo zaujímavých mešít, vrátane mešity GREAT MOSQUE, TAYNÂL, AL-MUALLAQ BURTASIYAT MADRASSA a AL-QARTÂWIYAT MADRASSA. Staré trhovisko SOUKS poskytuje návštevníkom zaujímavé nákupy. Tripoli je známy sladkými a na tradičnom olivovom oleji založenými polievkami. V oblasti prístavu, ktorý je známy pod menom AL MINA, sa vyskytujú reštaurácie poskytujúce morskú potravu a rybí trh. Väčšinu hotelov nájdete na moderných plážových rezortoch pozdĺž pobrežia.

Výlety
Návštevníci môžu uskutočniť výlety na početné malé ostrovy ležiace blízko mesta Tripoli, najväčší sa menuje Ostrov paliem, ktorý bol UNESCOM vyhlásený za prírodnú rezerváciu zelených korytnačiek a vzácnych druhov vtákov.

Tyre

mesto bolo založené v treťom miléniu P.K. Uchovalo si pôsobivé stopy zo svojho starobylého pôvodu. Toto archeologické mesto je rozdelené do troch oblastí. Prvú oblasť tvorí Fenicky ostrov, na ktorom sa nachádzajú ruiny budov veľkého mestského obvodu, verejných kúpeľov a mozaikových ulíc. Druhú oblasť predstavuje sieť rímsko-byzantských ciest. Tretia oblasť stojí za povšimnutie vďaka veľkému rímskemu hipodrómu.

Byblos

Byblos má reputáciu najstaršieho mesta na svete, v ktorom boli vykopané artefakty datované do obdobia neolitu, ako i vykopávky spadajúce do obdobia kanaánskeho, fenického, helenistického, rímskeho a do periódy križiackych výprav. Rybárske loďky a plavidla dotvárajú príchuť starého prístavu. Dnešné Byblos je kvitnúcim moderným mestom so starým mestským centrom, ktorý z pohľadu návštevníkov patrí medzi najzaujímavejšie pre objavovanie miestnej histórie.

Malé prístavné mesto Sidon, ktoré leží medzi Bejrútom a Tyre, vábi turistov prímorským zámkom, ktorý bol postavený z rímskych ruín a v súčasnosti poskytuje prístrešok pre miestny trh.

Ďalšie zaujímavosti

Beiteddine
situované v pohorí CHOUF, je vyhľadávané kvôli palácu, ktorý postavil Amir Basheer v 19. storočí. Nádvorie a nádherné izby sú značne cenené svetovou turistikou.

Blízko sýrskych hraníc leží BAALBEK, v ktorom sa nachádzajú dobre uchované chrámy z čias rímskej ríše. Je to vlastne komplex niekoľkých chrámov, spoza ktorých sa vznášajú stĺpy JUPITEROVHO CHRÁMU.

Besharre
ktoré je situované na severozápade krajiny, je známe vďaka tomu, že toto mesto je rodiskom známeho libanonského poeta Khalil Gibrana, autora PROPHET, tiež sa tu vyskytuje múzeum GIBRAN. Mesto je tiež prístupovým bodom k horskému regiónu, v ktorom sa vyskytuje množstvo cédrových stromov.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...