Libanon - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

1 libanonská libra = 100 piastrov. Bankovky sú denominované v hodnotách LŁ100,000, 50,000, 20,000, 10,000, 5000, 1000, 500, 250 a 100. Mince sú v hodnotách LŁ500, 250, 100 a 50.

Zmenárne

V Bejrúte sa nachádza veľa bánk, v ktorých si môžete zmeniť medzinárodnú menu. Okrem bánk Vám zmenia peniaze i v neoficiálnych zmenárňach, niektoré hotely poskytujú tiež tieto služby. Najvhodnejšou menou pre turistov sú US doláre, ktoré si nemusíte vymeniť za miestnu menu, pretože sú akceptované i v malých obchodoch.

Kreditné & debetné karty

Väčšina kreditných kariet je akceptovaná. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Cestovné šeky

Ich používanie je obmedzené, pretože väčšina bánk akceptuje iba určitý typ cestovných šekov. Používanie cestovných šekov z toho dôvodu nedoporučujeme.
Menové obmedzenia: Pri dovoze alebo vývoze miestnej alebo zahraničnej meny nie sú obmedzenia.

Úradné hodiny v bankách

Po-Pia 0800 - 1400 (niektoré banky sú otvorené do1700), So 0800 - 1230

Strava a nápoje

Libanonská kuchyňa patrí medzi najlepšie na strednom východe. Tradícia miestnej gastronómie sa vyznačuje konzumovaním obrovského množstva rozmanitých miestnych produktov, servíruje sa mimoriadne čerstvá zelenina vo všetkých formách a tvaroch spolu s hojným množstvom byliniek (najmä coriander, petržlen a mäta). Znamenitá libanonská strava je všade dostupná.

Medzi jedinečné libanonské jedlá patrí KEBBEH, ktorý sa pripravuje z jahňaciny alebo rybaciny pomletej na jemnú paštétu, s BURGHUL alebo s napučanou pšenicou. Podáva sa surové alebo opečené na plochom podnose, alebo zrolované do guliek a vysmažené. Návštevníkom krajiny tiež doporučujeme tradičný libanonský pokrm MEZZA, ktorý môže zahŕňať až do 40 malých chodov. Servíruje sa ako predjedlo spolu s ARAKOM.

Základ hlavných chodov tvorí zelenina, ryža a baranina. LAHM MISHWI (plátky baraniny s cibuľou, korením a paradajkami) sú tiež veľmi obľúbené. Medzi ďalšie libanonské typické jedlá patrí TABBOULI, HOUMOS a MTABBAL.

Priazeň libanonských jazykov si získalo pečivo s miestnymi variáciami pečených žemlí s príchuťou orechov, smotany a sirupu. Jedlo je vždy obložené hojnosťou čerstvého ovocia, vrátane melónu, jabĺk, pomarančov, persimmon, mandarínok, hrozien, fíg a ovocia z kaktusov. Dané ovocie rastie vo všetkých častiach krajiny.

Bejrút ponúka návštevníkom veľký výber medzinárodných reštaurácií s pokrmami z celého sveta. Obsluha v baroch je štandardná, pri okienku i pri stole. Alkohol nie je zakázaný.

Nočný život

V Bejrúte a v horských rezortoch okoreňujú nočný život nočné kluby. Zábava siaha od sólových gitaristov po orchestre a javiskové tance. V Bejrúte je možné nájsť i bary v štýle britských pubov. Nachádza sa tu množstvo kín prezentujúcich najnovšie filmy z celého sveta. Po rozsiahlej obnove bolo v r. 1997 znovu otvorené medzinárodne známe kasíno Casino du Liban v Maameltain, ktoré je situované 22km severne od Bejrútu. V súčasnosti je vybavené ďaleko skvostnejšími hernými halami, luxusnými reštauráciami a kabaretom.

Nakupovanie

Tradičné libanonské SOUKS alebo trhy nájdete po celej krajine, ktoré turistom ponúkajú dekorácie a cenné ručné výrobky za veľmi nízke ceny.

Medzi osobité suveníry patria tradičné výrobky z hliny a zo skla, rytiny z temperovanej ocele alebo medi, pričom držiak rydla je z baranej alebo byvolej kosti tvarovaný do nádhernej vtáčej hlavy. Z medi a mosadze sa vyrábajú braziers, misky, ryhované džbány, popolníky, meče a kovania na dvere. Všetky výrobky sú atraktívneho dizajnu, ručne gravírované.

Medzi obľúbené nákupné artikle patria šaty, hodváb a vlnený kaftans, ABAYAS (vyšívané večerné šaty) a ľanové plátno. Vyhľadávané sú i výrobky z ručne spracovaného zlata a striebra. V obchodoch sa predáva najnovší západný tovar, akým sú šaty, kozmetika, nábytok a elektrické spotrebiče.

Doba predaja: Po-So 0800-1900.

Aktivity

Golf

V Libanone sa nachádzajú štyri golfové ihriská, najlepší a najznámejší je Golfový Klub Libanonu. Je situovaný na periférii Bejrútu, klub ponúka 18-jamkové (72 par) ihrisko, na jednej strane s nádherným výhľadom na pohoria a na druhej strane s výhľadom na stredozemné more. Klub ponúka návštevníkom žiadosť o členstvo v klube. Je možné si prenajať nosiča golfových palíc a dojednať špeciálne poplatky pre skupinu golfových hráčov. Toto golfové ihrisko je otvorené počas celého roku. Do klubu patrí tiež športový komplex a zariadenia pre trávenie voľného času: tenisové ihrisko, squash, bazény a reštaurácie na útulných miestach.

Zimné športy

Pre turistov je dostupné Scuba potápanie a šnorchlovanie. Zaujímavé podmorské archeologické ruiny ležiace blízko starobylého mesta Tyre vyzývajú na bádanie vyznávačov potápania. Plávanie je všeobecné obľúbené a mnoho pláží poskytuje štandardné vybavenie, s možnosťou členstva, s bazénmi naplnenými sladkovodnou vodou, ktoré slúžia ako doplnok ku kúpaniu sa v mori. Medzi ďalšie vodné športy, ktoré môžete vykonávať v Libanone, patrí vodné lyžovanie a jachting. Športoví rybári si môžu prenajať člny a loviť pozdĺž pobrežia. Väčšina miestnych rybárov dáva prednosť loveniu rýb v hlbokých vodách.

Iné

I keď Libanon obmýva stredozemné more, v krajine je možné i lyžovanie, ktoré je skutočne veľmi populárne. Horské strediská, akými sú Cedars, Faraya, Laklouk, Zarour, Faqra a Qanat Bakish, ponúkajú vynikajúci podmienky na lyžovanie a kvalitné ubytovanie. Vo väčšine miest a turistických rezortov je veľký výber tenisových kurtov. Jazdenie na koni je tiež značne obľúbené. Libanonská Jazdecká Federácia zahŕňa šesť jazdeckých klubov s možnosťou jazdy na znamenitých arabských koňoch.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...