Libanon - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Národný vzdušný prepravca Middle East Airlines (ME) prevádzkuje týždenne deväť priamych letov z Londýna do Bejrútu. Spoločnosť British Mediterranean (franchisingový partner Britských aerolínii) vykonáva denne nonstop lety z Londýna do Bejrútu. Air France taktiež prevádzkuje priame lety do Bejrútu.

Medzinárodné letisko: letisko Beirut International (BEY) sa nachádza v Khalden, ktoré je vzdialené 16km južne od hlavného mesta (cestovný čas – 20 minút). Preprava do centra hlavného mesta sa uskutočňuje autobusmi (0600-2000), ktoré odchádzajú z letiska každých 30 minút. Je možné využiť i prepravu taxíkmi. Na letisku sa poskytujú bankové (24h), reštauračné, poštové služby (700-2000), rezervovanie hotela (700-2200), bar, nákup tovaru nepodliehajúceho clu, turistické informácie a zmenáreň (24h). Po rozsiahlej rekonštrukcii a dobudovaní Bejrútskeho letiska sa jeho úroveň značne zvýšila. V súčasnosti poskytuje salóniky pre VIP ako i nové dopravné spoje (po nových cestách, tuneloch a mostoch) do centra hlavného mesta.

Loď

Hlavnými prístavmi v Libanone sú Bejrút, Tripolis, Jounieh, Tyre a Sidon. Okružné plavby sa vykonávajú z prístavu Jounieh. Medzi lodné linky smerujúce do Libanonu patria: First European, Fred Olsen a Louis Cruise Lines. Spojenie po mori medzi prístavom Cypriot (Larnaca) a Jounieh (Libanon) môže byť uzavreté, preto cestovateľom, ktorí uvažujú o tomto dopravnom spojení, doporučujeme vopred sa informovať na Ministerstve pre turistiku alebo na veľvyslanectve.

Vlak

V súčasnosti neexistuje preprava pasažierov železničnou dopravou.

Cestná doprava

Najlepšie medzinárodné cesty smerujú do Libanonu z Turecka, z Aleppo–Homs a z Lattakia v Sýrii. Tieto cesty vedú paralelne s pobrežím (sever-juh). Z Bejrútu do Damasku vedie diaľnica. Autobusové spoje premávajú do krajiny z celej Európy. Viac informácií získate na Ministerstve pre turistiku alebo na tureckom veľvyslanectve.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo
Vnútroštátna vzdušná doprava neexistuje.

Loď

Medzi prístavmi na pobreží premávajú trajekty. Viac informácii získate na tureckom veľvyslanectve.

Cestná doprava

Cestná premávka je ako u nás, jazdí sa v pravo. Obmedzenie rýchlosti je vyznačené tabuľami a dopravnou políciou. Dopravné značky sa vyskytujú pomerne často, avšak veľakrát sa nerešpektujú. Jazda autom, najmä v Bejrúte, môže byť úplne nepredvídateľná. Pretože verejná doprave je obmedzená, cesty sú v Bejrúte preplnené. Dopravná špička sa vyskytuje v čase medzi 0730-0930 a 1630-1900.

Autobusová doprava

Medzimestské autobusové spoje prevádzkujú súkromné spoločnosti, sú lacné a účinné. Mnoho hotelov poskytuje komplementárnu autobusovú prepravu, prípadne využívajú i iné prepravné služby.

Taxi

Taxíky určené pre medzimestskú prepravu operujú po celom Bejrúte a Libanone. Cena sa dohodne vopred. Mestské taxíky sú označené červeným licenčným znakom, cena za 1km je úradne stanovená. Po 2200 si taxikári účtujú 50% príplatok.

Prenajímanie áut

Môžete si prenajať auto, ktoré budete riadiť osobne, avšak doporučujeme prenajať si auto spolu so šoférom. Informácie o prenájme áut nájdete na Ministerstve pre turistiku. Autá sa prenajímajú na letisku. Pre riadenie auta sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz spolu so zelenou kartou.

Verejná doprava

Je dostupná iba v Bejrúte. V ostatnom čase sa autobusová doprava rozrástla. V súčasnosti je stále najrozšírenejšia preprava taxíkmi.