Bulharsko - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Jedlo a pitie

Obed je spoločenskou udalosťou a v mnohých reštauráciách je spojený s tancom. Jedlo je korenené, výdatné a veľmi chutné. Medzi národné jedlá patrí studená jogurtová polievka s uhorkou (tarator), paprika alebo baklažán plnený mäsom, kebapcheta (malé silne korenené rolky z mletého mäsa).

V Bulharsku narazíte na širokú ponuku ovocia, ktoré je mimoriadne lacné po celý rok. Na uliciach miest navštevovaných turistami nájdete množstvo stánkov s rýchlym občerstvením, ktoré je rôznorodejšie, ako u nás: v ponuke sú najrôznejšie sladké i slané žemľe plnené syrom alebo ovocím, domáca pizza, sladké oblátky, varená kukurica či zmrzlina. Po celej krajine je aj mnoho reštaurácií v ľudovom štýle.

Nápoje

Silno sladená kláva je veľmi populárna. Ďalšími obľúbenými nápojmi sú odvary z horských rastlín a sušených listov, hlavne z bazy. Z bielych vín sú to Karlouski Misket, Tamianka a Evksinograde. Medzi ťažké červené vína patria Trakia a Mavroud.

Každoročné podujatia

Január: Medzinárodný folklórny festival, Pernik
Marec: Martenitsas (festival jari), po celej krajine; Marcové hudobné dni, Ruse
Máj: Folklórny festival, Haskovo;
Máj-Jún: Sofijské hudobné dni;
Jún: Festival ruží, Kazanluk
Jún-August: Letný Festival vo Varne, Festival pop music, Sunny Beach
Júl: Európsky mesiac kultúry, Plovdiv
August: Medzinárodný folklórny festival, Plovdiv; Quadrennial National Folklórny festival, Koprivstitsa; Folklórny festival, Rhodope Mountains; Folklórny festival, Burgas
September: umenie, remeslá a komorná hudba, Plovdiv; Apoliana Arts Festivities, Sozopol. Nov Katya Popova International Laureate Festival, Pleven.

Nákupy

Hlavnou obchodnou ulicou v Sofii je bulvár Vitoša. Obľúbeným tovarom sú ručné práce, vína, alkohol a konfekcia. Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Pia 10.00 - 20.00 Hod, So 10.00 - 14.00 Hod. Priamo na uliciach si môžete kúpiť množstvo drobností, od suvenírov až po

Šport a aktivity
Väčšina miest a veľkomiest má vlastné historické a etnografické múzeum. Návšteva týchto múzeí a starovekých kláštorov je výbornou príležitosťou zoznámiť sa s bohatými historickými a kultúrnymi zvyklosťami Bulharska. Niektoré múzejné mestá ako napríklad Koprivštitsa a Plovdiv ponúkajú aj kurzy maľovania a fotografovania.

Zimné športy

Bulharské zimné, lyžiarske strediská sa v posledných rokoch veľmi rýchlo rozvíjajú. Od decembra až do apríla tu veľmi silno sneží. Lyžiarske oblasti nie sú síce tak rozsiahle, ako v Alpách, no pre začiatočníkov a kondičných lyžiarov ponúkajú výborné možnosti zjazdového lyžovania i kvalitné stopy pre bežkárov.

Vodné športy

Pobrežie Čierneho mora má vyše 370 km piesočných pláží. Vďaka nízkemu obsahu soli vo vode je more príjemné pre plavcov. Okrem toho sú tu aj +dalšie možnosti vodných športov - plachtenie, surfovanie a iné. Na riekach Struma, Arda, Ossam a Stackevska je možné si počas jarných mesiacov vyskúšať rafting alebo plavbu na kanoe či kajakoch.

Turistika

V Bulharsku je viac ako 35000 km označených turistických chodníkov. V ponuke cestovných kancelárií sú aj jedno- alebo dvojtýždňové túry divou prírodou so sprievodcom. Ubytovanie je väčšinou zabezpečené v horských chatách, hostincoch alebo kempingoch.

Oblasti Vratsa, Veliko Tarnovo, Trojan, Maliovitza a Roussenski Lom ponúkajú možnosti organizovaného horolezectva a alpinizmu. Medzi extrémnymi lezcami sú populárne strmé skaly oblastí Rila, Pirin, Rhodope a Stara Planina. Bulharsko bolo dva krát usporiadatelom MS v orientačnom behu a na náhornej plošine Šoumensko sa každoročne konajú národné majstrovstvá. Mnohé organizácie ďalej ponúkajú výpravy do početných jaskýň a fascinujúcich podzemných skalných formácií (z ktorých mnohé obsahujú praveké maľby). Jazda na koni má v Bulharsku dlhú tradíciu a je stále veľmi populárna. V ponuke sú aj jedno- až dvojtýždňové výjazdy na koňoch v oblastiach Rila, Stara Planina, Balkan a v údolí pri Dunaji. Ďalšou možnosťou je cestovať krajinou na konskom záprahu. Pre nadšencov horskej cyklistiky odporúčame vynikajúce trasy v oblasti pohoria Rhodope, zatiaľ čo pre rodiny sú veľmi vhodné cyklistické cestičky pozdĺž Čierneho Mora. V hlavných turistických centrách sú tenisové kurty a minigolfové ihriská.

Minerálne pramene

Bulharsko má vyše 500 minerálnych prameňov, niekoľko druhov minerálnych vôd je dostupných aj v obchodoch.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...