Sofia - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


Sofia bola založená pred 3 tisícmi rokmi starým tráckym kmeňom Serdi. Do začiatku 9-teho storočia sa oblasť v okolí hlavného mesta Bulharska volala Serdica.

Zo severu ju ohraničuje Balkánske pohorie, z juhu pohorie Vitosha. Metropola sa nachádza na planine s nadmorskou výškou 550 m n.m. v západnej časti Bulharska.

Vzhľadom na jej zemepisnú šírku sú letá horúce a zimy chladné. Najideálnejším obdobím na návštevu Sofie je jeseň alebo jar.

Centru mesta dominuje neoklasická stalinistická architektúra. Pri prechádzke postrannými uličkami a starou obchodnou štvrťou zažijete skutočnú atmosféru bulharskej metropoly. Nachádzajú sa tu 3 bulváre a budovy s balkónmi, ktoré projektovali v 19-nástom storočí Rusi a Benátčania.

Ďalej sú tu kostoly postavené v starom a v neo-Byzantinskom ortodoxnom slohu. Z 500 ročného obdobia otomanskej dominancie sa zachovala len jedna fungujúca mešita.

Na uliciach je živo, Sofijčania sa stretávajú pri káve. Rozsiahle bazáre ponúkajú farmárske produkty, Rómovia predávajú na rohoch ulíc kvety. Medzi najväčšie atrakcie metropoly z minulej doby sa radia termálne pramene, ktoré sú i dnes otvorené pre verejnosť.

Strategická poloha hlavného mesta Bulharska bola príčinou, že sa mesto stalo dôležitým administratívnym centrom rímskej ríše.

Zachovali sa dva dôležité byzantské kostoly. V r. 1382 Turci dobyli mesto zotrvali v Bulharsku až do roku 1878, Sofia sa stala hlavným mestom, vybudovali sa tu široké bulváre cez orientálne jadro, avšak nádherné mešity pochádzajúce z obdobia otomanskej nadvlády boli zbúrané.

Počas Druhej svetovej vojny bolo Bulharsko bombardované britskými a americkými vojskami - 3,000 budov bolo zničených, 9000 poškodených.

Po skončení vojny v r. 1944 ruskí vojaci prevzali hlavné mesto a Bulharsko sa stalo súčasťou Východného bloku. Za komunizmu v Sofii prebehla rýchla industrializácia – stavali sa nové továrne a výškové budovy.

Komunistický režim padol v r. 1989, ostáva však zachovaný v súčasnej urbanistike a architektúre. Dnes tu návštevníci Sofie nájdu typický balkánsky mix ortodoxnej a moslimskej kultúry.