Bulharsko - Doprava

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Auto/Autobus
Medzi hlavné hraničné prechody patria Ruse, Kardom, Durankulak a Silistra (z Rumunska); Kalotina, Zlatarevo a Vraškachuka (z Juhoslávie); Svilengrad a Kapitan Andrikeevo (z Turecka) a Guješevo (z Macedónska), Koulata a Novo Selo (z Grécka). Cudzí štátni príslušníci vstupujúci na územie Bulharska v motorovom vozidle sa musia preukázať dokumentmi, ktoré preukazujú ich vlastníctvo vozidla.

Pri vstupe vlastným autom môžete – podobne ako v Rumunsku – očakávať poplatky za „dezinfekciu“ (prejazd brodom na hraniciach).

Medzi Sofiou a mestami Istanbul, Atény a Thessaloniki premávajú každodenne pravidelné autobusové linky.


Lietadlo
Bulharská národná letecká spoločnosť sa volá Balkan-Bulgarian Airlines (LZ). Do Bulharska lietajú aj Aeroflot, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, Britiš Airways, El Al Israel Airlines, KLM, LOT, Lufthansa, Olympic Airlines a Swissair.

V lete sa môžete obrátiť na slovenské CK organizujúce letecké zájazdy do Bulharska. Občas predávajú relatívne lacné charterové letenky.

Medzinárodné letiská

SOFIA (SOF)) leží 10 km východne od mesta (cesta trvá asi 20 min). Autobusové spojenie medzi letiskom a centrom: počas dňa každých 10 min, od 21.00 - 03.00 hod. každých 20 min. Je tu taktiež možnosť cestovať taxíkom, no taxikári niekedy nepoužívajú taxameter a je treba sa na cene dohodnúť ešte pred jazdou. Na letisku sa nachádza zmenáreň, pošta, duty-free-shop, detský kútik, reštaurácia, bar, požičovňa áut (Hertz, Avis, Budget and Inter-Balkan).

VARNA (VAR) leží 9 km od mesta. Autobusové spojenie do mesta každých 20 minút. Stanovisko taxíkov. letisko je vybavené zmenárňou, reštauráciou, duty-free-shopom a požičovňou automobilov.

BURGAS (BOJ) sa nachádza 13 km od mesta. Autobusy do centra odchádzajú každých 20 minút. Stanovisko taxíkov, duty-free-shop, zmenáreň, reštaurácia, požičovňa áut.

Loď
Hlavné medzinárodné prístavy sú Varna a Burgas.

Vlak
Pravidelné medzinárodné vlakové spojenia medzi mestami Sofia, Budapešť, Belehrad, Bukurešť, Thessaloniki a Istanbul. Všetky vlaky sú vybavené jedálenskými vozňami. Počas
turistickej sezóny premáva niekoľkokrát týždenne priamy vlak Slovenských železníc z Bratislavy-Petržalky do Ruse a Varny (cez Bukurešť).

Autostop
Pokiaľ sa chcete do Bulharska dopraviť stopom, ideálne je dostať sa na maďarsko-rumunské hraničné predhody Gyula – Chisineu-Cris alebo Oradea a tu zastaviť niektorý z kamiónov, ktorý prechádza cez Rumunsko. Jazdia tu najmä turecké kamióny (Nemecko-Maďarsko-Rumunsko-Bularsko-Turecko) a tiež niektoré české a slovenské spoločnosti dovážajúce tovar z Grécka.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo
Spoločnosť Balkan-Bulgarian Airlines letecky spája Sofiu s pobrežím a hlavnými mestami. Cesta zo Sofie do Varny a Bourgas trvá asi hodinu. Letecká doprava je pomerne lacná.

Loď
Pravidelná lodná doprava po bulharskom brehu Dunaja spája mnohé centrá vrátane Vidinu, Lomu, Kozloduja, Orjahova, Nikopola, Svištova, Tutrakanu a Silistra.

Vlak
V Bulharsku je 4200 km železničných tratí. Bulharské Štátne železnice spájajú Sofiu s hlavnými mestami. Počas turistickej sezóny bývajú vlaky preplnené, rezervácia je vždy povinná. Vlaky sú v Bulharsku veľmi lacné, hoci o niečo menej pohodlné, ako na Slovensku.

Auto
V Bulharsku je vyše 13000 km ciest spájajúcich hlavné centrá; ich kvalita je rôzna, niektoré z hlavných ciest sú dosť hrboľaté. Cesty sú označené medzinárodne platnými dopravnými značkami, avšak práce na ceste často nie sú označené. Kvôli zlému osvetleniu môže byť cestovanie autom v noci nebezpečné. Maximálne povolené rýchlosti: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 120 km/h na diaľnici. Povolená hranica alkoholu v krvi je 0.5‰; pokuty za priestupky na mieste sa pohybujú o 50 Lv do 150 Lv. V krajine je množstvo čerpacích staníc. Celá krajina je dobre zásobená náhradnými dielmi.

Počas letnej sezóny sa niekedy vyskytujú prípady prepadnutí i vrážd mototuristov na odpočívadlách, najmä na diaľniciach pri veľkých mestách. Neodporúča sa preto nocovať v aute pri ceste a zastavovať na dlhší čas na opustených odpočívadlách.

Autobus
Sieť autobusových liniek je kvalitná a autobusy – najmä na dlhších trasách spájajúcich väčšie mestá - sú často oveľa pohodlnejšie, ako slovenské linky. Konkuruje si tu množstvo súkromných spoločností, ktoré využívajú najmä staršie autobusy západnej výroby. Problémom je zväčša neexistencia jednotného cestovného poriadku – vo veľkých mestách je nutné obísť všetky stanovištia jednotlivých spoločností a zistiť, ktoré obsluhujú žiadanú trasu. Inokedy sa dá orientovať len podľa tabuliek za oknami autobusov – zväčša tu nájdete cieľ cesty a čas odchodu linky. Nezabudnite, že ceny sa na rovnakej trase pri jednotilvých autobusoch môžu líšiť – závisia najmä od pohodlia autobusu. V absolútnej väčšine prípadov sa oplatí priplatiť si a vyčkať na pohodlnejší autobus.

Najmä na pobreží premávajú aj „maršruty“ – osobné dodávky, ktoré fungujú na rovnakých linkách, ako autobusy, sú však rýchlejšie, hoci i málo drahšie. Lístky na ne si zväčša musíte, rovnako ako pri autobusoch, zakúpiť vopred na autobusovej stanici. Mimo zastávok maršruty ani autobusy v Bulharsku nezastavujú.

Autostop
je možný, Bulhari ale na stopárov nie sú veľmi zvyknutí. Vzhľadom na vyššie spomenuté bezpečnostné riziká a mimoriadne nízke ceny autobusovej i železničnej dopravy v Bulharsku odporúča len ako núdzový spôsob prepravy v prípade, že nie je možné cestovať na krátku vzdialenosť iným spôsobom.

Taxi
Taxíky sú väčšinou vybavená taxametrom, pokiaľ nie sú súkromné. Sprepitné 5-10% taxikára určite poteší.

Prenájom auta
Rezervácie prostredníctvom agentov na letiskách a recepciách hotelov. Väčšinou sa platí v tvrdej mene. Podmienky: Medzinárodný VP, Zelená karta pre poistenie v zahraničí.

Mestská doprava
V Sofii premávajú autobusy, električky a trolejbusy. Okrem toho je vo výstavbe metro. Lístky sú lacné a musia sa zakúpiť vopred. MHD funguje vo všetkých mestách.

 

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Do Bulharska vlastným autom (2006) - Rady a odporúčania účastní...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...