Bielorusko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Na návštevníka v Bielorusku čakajú rozsiahle planiny, malebné dedinky, hrady a kláštory, rozsiahle lesy, 3000 riek, 10.000 jazier, pôvabné pahorkatiny a mnoho ďalších historických zaujímavostí a prírodných krás.

Minsk
Prvá písomná zmienka o Minsku pochádza z roku 1067. Okrem zrúcanín stredovekej katedrály z 12. storočia a niekoľkých nemnohých stavebných diel zo 17. storočia, sa toho však veľa nezachovalo. Ako dôležitý dopravný uzol bolo mesto Minsk počas II. svetovej vojny úplne zničené.

Minsk je dnes moderné mesto so širokými ulicami, pôvabnými parkami a bohatou kultúrnou ponukou. Nachádzajú sa tu početné múzeá. Národné múzeum histórie a prírodných vied a Národopisné múzeum sú tými najzaujímavejšími. Trom najslávnejším bieloruským básnikom (Kolas, Kupala a Brovka) boli tiež vytvorené múzeá.

Okrem toho sú zaujímavé nasledovné kultúrne inštitúcie: Národná galéria, Múzeum Druhej svetovej vojny, Palác kultúry a Galéria umenia, ktorá je špecializovaná na moderné umenie.

Na predmestí Troitskoje Predmestje si môžete vytvoriť obraz ako mesto vyzeralo kedysi. Sú tu pekné budovy z 19. storočia so žltými, zelenými alebo červenými fasádami. Z barokového obdobia pochádza Posvätná katedrála (1642), Katedrála sv.Petra a Pavla (1613) a Katedrála Maryinsky, ktorá bola znovu postavená v pôvodnej podobe.

Asi 22 km od hlavného mesta, v malebnej oblasti pred bránami do dediny Raubiči, sa nachádza pozoruhodné národopisné múzeum, ktoré sídli v niekdajšom kostole. Bezpodmienečne si naplánujte výlet k Minskému jazeru s jeho mnohými maličkými ostrovčekmi. So svojimi smrekovými hájmi a lesíkmi je obľúbenou prímestskou, rekreačnou oblasťou (10 km od Minska).

60 km od hlavného mesta sa nachádza pamätník Chatyn, na rovnomennú dedinu, ktorá bola počas vojny spálená nemeckým wermachtom.

Neviš
asi 200 km od Minska je historické mesto s mnohými starými stavebnými dielami. Nachádza sa tu jeden z najkrajších zámkov v krajine, v ktorom pôvodne sídlila rodina Radjiwil. Len niekoľko metrov od zámku sa nachádza nádherný katolícky kostol s výnimočne cennými freskami, ktorý bol postavený v 16. storočí talianskym architektom Bernadonim.

V meste Witebsk (270 km od Minska) sa narodil Marc Chagall, ktorému bolo venované miestne Centrum umenia a ktorého rodný dom je možné navštíviť. Witebsk je jedným z najstraších miest krajiny.

Polotsk
Slovanské mesto Polotsk - 100 km od Witebska - bolo založené v 9. storočí a bolo v starej Rusi sídlom kresťanstva. V tesnej blízkosti mesta sa nachádzajú dva impozantné hrady.

Brest
Vrcholom každého pobytu v meste Brest je návšteva starej brestskej pevnosti, ktorá ostala nedobytá aj počas druhej svetovej vojny. Nachádza sa tu múzeum, v ktorom sa môžete zoznámiť s históriou tejto pevnosti.

Neďaleko od mesta Brest, v blízkosti poľskej hranice, sa budete cítiť vrhnutý v čase o niekoľko storočí naspäť. V chránenej prírodnej rezervácii Belavežskaja Pušča stoja vyše 500 ročné obrovské stromy. Táto oblasť je domovom inak veľmi zriedkavého zubra európskeho.

Na severe a severozápade krajiny, neďaleko hraníc s Litvou a Lotyšskom leží Braslavská jazerná planina. 30 veľkých a malých jazier je tu vmiešaných do lesov. Tunajšie miesta ponúkajú dobré podmienky pre vodné športy. V lese Belaweša žíje zubor európsky, vlk, medveď a rôzne iné vzácne druhy zvierat.

Chránená prírodná oblasť Berešinskij sa ťahá od prameňa rieky Beresina až po jazero Paliker. Táto oblasť je jedinečným prírodným rajom a figuruje na zozname organizácie UNESCO. Nachádzajú sa tu pralesy, močariská, hlboké rieky a bohatá rastlinná a živočíšna ríša.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...