Minsk - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Minsk je situovaný v takmer geometrickom strede Bieloruska ležiaci na brehoch riek Svisloč a Njamiha. Rozloha mesta činí 256 km2 a žije v ňom 1,8 milióna obyvateľov.


V rámci územného delenia krajiny má zvláštny status – je centrom Minskej oblasti (Мiнская вобласць) a Minského rajónu (Менскі раён). Taktiež je sídelným mestom Spoločenstva nezávislých štátov.


Metropola sa správne delí na 9 administratívnych častí – rajóny (Centralnyj, Frunzenskij, Moskovskij, Okťabrskij, Leninskij, Zavodskoj, Partizanskij, Piervomajskij a Sovietskij), a má svoje stanovy, erb a hymnu.


Starobylá časť mesta je situovaná na ľavom brehu rieky Ročný počet obyvateľov, ktorý dosiahnu vek vhodný pre vojenskú službu (muži):


V Svsiloče boli budovy zrekonštruované podľa architektonického štýlu zodpovedajúcemu 17. – 18. storočiu. V súčasnosti sa tu nachádza značný počet kaviarní, barov, reštaurácií a obchodov so suvenírami.


Dnešný moderný Minsk je čisté, útulné a v porovnaní s ostatnými metropolami pokojné, neuponáhľané mesto. Nachádzajú sa v ňom zaujímavé uličky, budovy, ktoré si zachovali atmosféru minulosti, ktorú občas rušia výškové stavby.


Minsk leží vo výhodnej polohe – na križovatke ciest medzi Európou a Ruskom, medzi Ukrajinou a Litvou, na ceste od Čierneho k Baltskému moru, ktorá prispela nie len k rozvoju mesta ale tiež k častým a krutým bojom o mesto.


Bieloruská metropola sa nachádza v priemernej nadmorskej výške 220 m. Jej geografia bola formovaná v priebehu posledných etáp doby ľadovej. Rieka Svisloč tečúca zo severozápadu na východ využíva staré riečne údolie, ktoré vyhĺbila voda z topiacich sa ľadových krýh na konci posledného ľadového obdobia.


Mesto bolo pôvodne založené na kopci. V 20. storočí sa začalo rozširovať na juhovýchod do relatívne rovinatej oblasti. Píniové a zmiešané lesy sa nachádzajú najmä v severnej a východnej časti. Keď sa mesto začalo rozširovať, niektoré lesy boli transformované na parky.


V meste je mierna klíma, ktorá je daná polohou medzi vlhkým ovzduším atlantického oceánu a suchou klímou nad eurázijskou pevninou. Je však nestála.


Minsk je priemyselným centrom Bieloruska, nachádza sa v ňom vyše 250 továrni. Jeho industriálny rozmach začal v šesťdesiatych rokoch 19-násteho storočia umocnený výstavbou železnice.


Značná časť infraštruktúry bola zničená cez Prvú a Druhú svetovú vojnu. Po poslednej vojne sa rozvoj mesta zameral na produkciu nákladných áut, traktorov, ozubených kolies, optických zariadení, chladničiek, televíznych prijímačov, rádií, bicyklov, motocyklov, hodiniek, metalurgie.


Okrem strojárenských a elektronických produktov je silným odvetvím textilný, tlačiarensky a potravinársky priemysel. Približne 40% pracovnej sily zamestnáva výrobný sektor, vyše 70% produkcie sa exportuje, najmä do Ruska.


www.open.by
www.president.gov.by