Bielorusko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
Bieloruský Rubeľ. Menová Skratka: BYR, BYB. V obehu sú bankovky nominálnych hodnôt 5.000.000, 1.000.000, 500.000, 100.000, 50.000, 20.000, 10.000, 5.000, 1000 Rbl. Bieloruský rubeľ bol 1. januára 2000 oficiálne znehodnotený faktorom 1000 (1 nový rubeľ = 1000 starých rubľov). Boli zavedené nové bankovky, staré sú však ešte stále v obehu.

Zmena peňazí
Cudzie meny by mali byť vymieňané len v bankách a oficiálnych zmenárňach. Každá konkrétne výmenná transakcia by mala byť uvedená na deklaračnom formulári, a všetky potvrdenia by mali byť uschované až po deň vycestovania z Bieloruska.

Kreditné karty
American Express, MasterCard, Eurocard a Visa ako aj niektoré ďalšie známe kreditné karty sú prijímané vo väčších hoteloch, obchodoch a reštauráciách.

Eurošeky
Sú rozmieňané len v bankách a veľkých hoteloch po sumu 300 US$. Odporúčajú sa však menšie sumy, pretože niekedy nie je k dispozícii dosť peňazí.

Cestovné šeky
Sú prijímané len vo veľkých hoteloch. V obchodoch, ktorých sa dá platiť tvrdou menou sa odporúča hotovosť.

Devízové podmienky
Dovoz vývoz bieloruskej meny je povolený. Dovoz cudzej meny je povolený bez obmedzenia, deklaračná povinnosť. Vývoz je povolený len do sumy deklarovanej pri dovoze.

Otváracie hodiny v bankách: Po-Pia 09.30-17.30 Hod.

Jedlo a pitie
Výborný bieloruský boršč, servírovaný horúci s kyslou smotanou, je len jednou z mnohých chutných špecialít. Hlavnou prílohou k jedlám sú zemiaky a oblohu tvoria huby a rôzne lesné ovocie. V každom prípade by ste mali vyskúšať Draschenij, chutný pokrm zo zemiakov a húb, a Draniki.

Nápoje
Belovjeschkaja je obzvlášť chutný likér pripravený z viac ako 100 druhov byliniek. Veľkej obľube sa teší čierny čaj. Nealkoholické nápoje, ovocné šťavy a minerálne vody je všade dostatok. Kvas je osviežujúci nápoj pripravený z kvaseného chleba, múky a sladu.

Podľa platných pravidiel sa nesmie predať v reštaurácií viac ako deci tvrdého alkoholu na osobu a jedlo.

Niektoré kaviarne a bary sú otvorené až do ranných hodín, iné zatvárajú už o 21.00 hod.

Zábava
Hlavné mesto Minsk žije čulým kultúrnym životom. Môžete si vybrať medzi operou, klasickým baletom, divadlom, cirkusom, bábkovým divadlom atď. V Kultúrnom centre môžete vzhliadnuť strhujúce národné tance.

Nákupy
Výrobky z prútia, drevené pokladničky, maľované taniere a iné výrobky umeleckých remeselníkov patria k najčastejším suvenírom. V Minsku sa nachádzajú špeciálne obchody, v ktorých je možné platiť valutami. V týchto obchodoch môžete kúpiť náramkové hodinky, kamery, víno, tvrdý alkohol, kožušiny, keramiku, výrobky zo skla, šperky a hračky. Taktiež tu dostanete tradičné ruské matriošky a pestro sfarbené bábiky z dreva.

Vo všetkých ostatných obchodoch musíte zaplatiť v bieloruskej mene.

Takmer všetky obchody sú v nedeľu zatvorené.

Pre vývoz starožitností, umeleckých diel a rukopisov je potreba vývozné povolenie. Vo všeobecnosti sa odporúča si uschovať všetky účty, pretože niekedy musia byť predložené na colnici.

Otváracie hodiny v obchodoch
Po-Pia 09.00-18.00 Hod. Vo väčších mestách sú niektoré obchody otvorené celý týždeň.

Aktivity
V Minsku je k dispozícii mnoho športových zariadení.

V tesnej blízkosti hlavného mesta Minsk leží chránená prírodná oblasť s výbornými stopami pre beh na lyžach. Celá krajina ponúka dobré možnosti turistiky.

Na severe a severozápade sa nachádza Braslavská jazerná oblasť. Mnohé z 30 jazier sú tu prepojené kanálmi a ponúkajú výborné možnosti výletných plavieb na vlastnom člne.

Kalendár podujatí
Júl - (1) Medzinárodný festival slovanského umenia vo Witebsku.
(2) Medzinárodný folklórny festival, Pinsk.
Okt. - Medzinárodný »Golden Hit« hudobný festival, Minsk.
Nov.- Festival modernej choreografie, Witebsk.
Dec.- Medzinárodný gitarový festival, Gomel.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...