Island - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Pozoruhodnosti Islandu najlepšie spoznáte okružných jazdách autobusom, ktoré sú ponúkané v pobrežných mestách. Na južnom pobreží sa nachádzajú piesočné pláže, vodopády a ľadovec. Fjordy ležia hlavne na samom severe a juhozápade krajiny. Pôsobivá náhorná planina, vulkány, ľadovce a vrchy
vo vnútrozemí pripomínajú mesačnú krajinu. Okrem početných ľadovcových potokov a riek je tu niekoľko najväčších európskych vodopádov. Obľúbeným cieľom výletov je Gulffoss - tzv. Zlatý vodopád, ktorý sa nachádza v blízkosti gejzíru.

Reykjavík a Juh krajiny
Reykjavík je najsevernejším hlavným mesto na svete. Mesto leží vo veľkej zátoke obklopenej horami.
Horúce geo-termálne pramene sú používané ako prírodné ústredné kúrenie. Tradičné drevené domy stoja vedľa najmodernejších budov; nočné kluby, galérie umenia a múzeá sú zárukou prítažlivej dovolenky. Môžete odtiaľto letieť na Vestmannaeyjar, ostrovy, ktoré ležia pred juhovýchodným pobrežím. Z Reykjavíku sa dá taktiež doletieť na ostrov Heimaey, ktorého časť bola zničená erupciou sopky. Agentúra Reykjavík Excursions usporadúva jednodňové výlety na juhozápad krajiny, výhliadkové jazdy po meste ako aj okružné jazdy do iných regiónov.

Západné fjordy
Autobusový dopravcovia ponúkajú z Reykjavíku rôzne výlety do malých rybárskych dediniek a mestečiek
na severozápadnom pobreží (Fjordy); Króksfjardarnes, Hólmavik, Örlygshöfn a Isafjördur. Cestou tam môžete navštíviť múzeum poľnohospodárstva a rybárstva, ako aj vodopád Dynjandi. Prespáva sa v školách a obecných centrách. Budete potrebovať vlastný spacák.


Centrálna vysočina
Niektoré cestovné agentúry usporadúvajú dobrodružné výlety do hornatého vnútrozemia. Doprava je zaistená autobusmi, ktoré sú zhotovované špeciálne pre tieto krkolomné horské túry. Stany sú zaistené usporiadateľom. Spacáky sa dajú kúpiť alebo prenajať. Nezabudnite si so sebou zobrať teplé oblečenie,
pevné obutie do hôr, gumové čižmy a fotoaparát. Cesta vedie lávovými poliami, okolo obrovských ľadovcov, ľadovcových jazier, horských hrebeňov, hlbokých roklín a vyhasnutých sopiek. Jazda končí v
národnom parku Skaftafell.

Akureyri a Sever krajiny
Akureyri je po Reykjavíku najdôležitejším mestom krajiny a obchodným centrom tohto väčšinou hospodársky využívaného regiónu. Oplatí sa navštíviť múzeum ľudovej kultúry a prírodopisu. Autobusom sa dá dostať k nanajvýš zaujímavej, vtáčej chránenej prírodnej oblasti pri jazere Myvatn, ktorá je obklopená sopkami, krátermi a podivnými lávovými útvarmi. V čase bielych nocí, keď slnko nezapadá, ponúka Nordair polnočné výhliadkové lety na ostrov Grimsey, ktorý leží pred severným pobrežím a nachádza sa už v polárnom kruhu. Z Akureyri sa môžete zúčastniť exkurzií do okolia, napríklad k lávovej oblasti Dimmuborgir pri jazere Myvatn, alebo ku vodopádom Dettifoss a Godafoss s ich 60° horúcimi jaskyňami. Teplota vody niektorých jazier tak stúpla, že kúpanie v nich nie je možné. Mnohé z nich majú však veľmi príjemnú teplotu.

Hofn a Juhovýchod krajiny
Hofn je rybárska dedina na juhovýchodnom pobreží. Sú odtiaľto ponúkané výlety k jazeru Jökullón. Toto jazero leží pri úpätí ľadovca Vatnajökull, najväčšieho ľadovca v Európe.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...