Reykjavik - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Reykjavík je hlavným a najväčším mestom Islandu, ktoré sa nachádza takmer pri severnom polárnom kruhu. Obklopené je mesačnými vulkánmi na pozadí ktorých sa vypína Mount Esja.

Podľa legendy založil najsevernejšie položené hlavné mesto Viking Ingólfur Arnarson, ktorý ho nazval Reykjavik (Dymiaci záliv) podľa dymiacich stĺpov vystupujúcich z horúcich prameňov.

V súčasnosti početné geotermálne pramene zásobujú mesto teplom a vodou. Jediný vedľajší produkt tohto vykurovacieho systému je nepatrný zápach hydrogén sulfidu (najmä po daždi). Nízka úroveň škodlivých emisií v ovzduší prispieva mestu čistým vzduchom a krištáľovo čistou oblohou. Nízke znečistenie spôsobuje i malá rozloha Reykjaviku.

Islandská metropola je situovaná v juhozápadnej časti ostrova pri zálive Faxaflói. Prevláda v nej veľmi vlhká klíma so silným vetrom vanúcim od mora. Vďaka golfskému prúdu nezodpovedá podnebie v meste jeho severnej lokácii.

Zimy sú dlhé so 4 hodinovými denným svetlom, na ostrove je nádherný pohľad na Aurora Borealis a severné polárne svetlo. Leto pôsobí voči ním kontrastne, pretože zahŕňa zaujímavý prírodný úkaz - polnočného slnka.

Ešte v roku 1800 mala islandská metropola len 300 obyvateľov, neskôr sa stala rybárskym prístavom a malá komunita sa začala rozrastať. V r. 2003 dosiahol jej počet 113 730 obyvateľov. Zastúpenie tu má rybársky, vlnársky, kožiarsky a lodiarsky priemysel. Na juh od mesta leží satelitné prístavné mesto Hafnarfjordur.

Koncom Druhej svetovej vojny získal Island od Dánska nezávislosť a Reykjavik sa stal jeho hlavným mestom – i keď sa stále vďaka svojim nízkym, pestrofarebným domom podobá skôr na provinčné mesto. Žijú v ňom tri pätiny Islanďanov.

Po ukončení studenej vojny v r. 1986 sa islandská metropola stala vyhľadávanou turistickou destináciou. Cestovné kancelárie propagujú jej búrlivý nočný život a tak tisíce turistov ročne letí do mesta za legendárnymi barmi a klubmi.

Mestské centrum sa cez víkendy stáva dejiskom odviazanej, iskrivej, nočnej zábavy. Je to pomerne prekvapivé, pretože ešte v roku 1989 platil zákaz predaja piva. Vikingovia na svojich výpravách zajali mnoho Škótov a Írov, a tak v krvi Islanďanov koluje i ich búrlivá a voči cudzincom otvorená povaha.

V metropole sa nachádza značný počet kultúrnych atrakcií, kaviarní, šesť geotermálnych bazénov a široké možnosti na podniknutie výletov do blízkeho okolia. Islanďania zachovávajú svoju kultúrnu identitu organizovaním početných festivalov.