Ankara - Top atrakcie

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Podobne ako iné hlavné mestá i Ankara ponúka návštevníkom široký výber aktivít a kultúrnych inštitúcií.

Múzeum anatolských civilizácií (Anadolu Medeniyetleri Müzesi)

Múzeum anatolských civilizácií sa považuje za najväčšiu atrakciu v meste, má svoje sídlo v starej krytej tržnici z 15. storočia. Múzeum uchováva poznatky o prvých usadlíkoch, ktorí žili v jaskyni, pokračuje cez asýrske, antické civilizácie, obyvateľov starého Ríma a Grécka, vrátane ich predchodcov. Môžete tu obdivovať exponáty už z obdobia paleolitu a neolitu.

Medzi najvýznamnejšie muzeálne exponáty sa radí 8000 rokov starý múr pochádzajúci z neolitu, výrobky z hliny a keramiky, na ktorých sú namaľované býčie hlavy, obrazy bohyne Kybele (neskôr Cybele), a maľby na múre pochádzajúce z obdobia Catalhöyük – najstaršej známej civilizácie.

Otváracie hodiny: denne 8:30-17:30
Doprava: Nachádza sa v blízkosti vchodu do citadely.
Vstup je za poplatok.

Atatürkové mauzóleum (Anitkabir)

Mauzóleum je monumentálnou stavbou z vápenca, ku ktorému vedie majestátna cesta ozdobená sochami a reliéfmi. Práve tu, pod obrovským mramorovým náhrobkom, bol uložený na večný odpočinok zakladateľ Tureckej republiky Mustafa Kemal Atatürk. Neďaleko je múzeum s jeho osobnými vecami a písomnosťami. Na hlavnom námestí stojí majestátna „otca Turkov“.

Mauzóleum malo byť ekvivalentom k pomníku Johna F. Kennedyho na Arlingtonskom národnom cintoríne vo Washingtone, D.C.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 9:00-17:00.
Doprava: najvhodnejší prístup je z vchodu Akdeniz Cad., Anittepe.
Vstup je bez poplatku.

Ankara Citadel (Hisar)

Ankarská citadela sa nachádza na námestí Ulus, v najstaršej časti mesta. Predpokladá sa, že Hisar dal postaviť Galatians. Pevnosť má vnútorné i vonkajšie obranné múry, ktoré boli vybudované v čase byzantskej okupácie. Hrad v súčasnej podobe zreštaurovali Otomani, jeho založenie sa datuje od Seldžudského obdobia.

Mnohé tradičné domy postavené z drevených trámov boli zreštaurované, doplnené o nádvoria, záhrady a premenené na skvelé reštaurácie.

Doprava: k bulváru Cumhuriyet, socha Atatürka, potom pokračovať pozdĺž Hisar Parki Cad.

Etnografické múzeum (Etnografya Müzesi)

Mramorová budova múzea bola prvým odpočinkom Atatürka, až do dokončenia mauzólea v r. 1953. V súčasnosti je zamerané na bohaté folklórne exhibície. Zvlášť cenné sú postele pochádzajúce zo 17. storočia a vyrezávané modlitebne, ktoré priniesli so sebou Seldžukovia a ktoré sa pozbierali z Otománskych mešít celej Anatólie.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 8:30-17:00.
Doprava: Talat Pasa Cad. (oproti Opere), medzi námestím Ulus a Kizilay (južne od Ulus, severne od Kizilay).
Vstup je za poplatok.

Mešita Kocatepe (Kocatepe Camii)

Kocatepe je najnovšou a najväčšou mešitou v Ankare, názov dostala podľa kopca, nad ktorým sa týči. Dokončená bola v r. 1987, dekorovaná je mramorom, zlatými listami, oknami z pomaľovaného skla a krištáľovými lustrami.

Doprava: najlepší prístup k mešite je z Olgunlar Sokagi, Kocatepe.
Vstup bez poplatku.

Múzeum republiky

Kamenná budova bola postavená v rokoch 1923 – 1925, pôvodne zastrešovala Veľké národné zhromaždenie. Jej činnosť bola prerušená v rokoch 1961 - 1982, keď bola renovovaná a transformovaná na Múzeum republiky.

Centrálna hala je obklopená chodbami, ktoré smerujú k izbám v exteriéri, ktoré sú výlučne skonštruované z drevených trámov. Má dve poschodia, dekorované v sledžuskom a otomanskom štýle. Múzeum uchováva dokumenty z ranných dní vzniku Tureckej republiky.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 8:30-17:00.
Doprava: Atatürk Bulv., námestie Ulus.
Vstup za poplatok.

Rímske kúpele

Kúpele boli vybudované za vlády cisára Caracalla na počesť bohyne zdravia Asklepios. Nezvyčajne rozsiahly komplex sa skladá z troch hlavných častí: frigidarium (chladná miestnosť), caldarium (horúca miestnosť), a tepidarium (vlažná miestnosť).

Frigidarium má bazén, caldarium je vybavený sprchami a tepidarium prvotne slúžilo na relaxovanie.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 8:30-17:30.
Doprava: bulvár Atatürk, Cankiri Ave. (západne od bulváru Cumhuriyet), námestie Ulus.
Vstup za poplatok.