Ukrajina - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena: 1 Hrivna = 100 kopejok. Menová skratka: UAH. V obehu sú bankovky nominálnych hodnôt 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 UAH; ako aj mince 50, 25, 10, 5, 2 a 1 kopejka.

Ukrajinská hrivna nie je voľne konvertibilná a na území Slovenska ju nie je možné získať (ani na hraničných prechodoch). Odporúčame zobrať si na cestu hotovosť v amerických dolároch (prípadne kreditnú kartu, ak cestujete do väčšieho mesta).

Zmenárne: Peniaze je lepšie vymieňať len v oficiálnych zmenárňach alebo bankách. Nie všetky banky sú však vybavené zmenárňou. Vymieňať peniaze na ulici je riskantné a neodporúča sa.

Kreditné karty: sú prijímané v niektorých hoteloch a reštauráciách a v niektorých obchodoch, bankomaty nájdete vo väčších mestách.

Otváracie hodiny v bankách: Pondelok - Piatok 09.30-17.30 h.


Dôležité upozornenia
Voda: Vodu priamo z vodovodného kohútika je treba pred priamou spotrebou nechať prejsť varom. Čistú vodu je dostať kúpiť vo fľašiach.

Elektrina: Štandardné elektrické napätie je 220 V, môžete používať elektrospotrebiče so „slovenskými“ koncovkami.

Dôležité telefónne čísla
Požiarnici: 01
Polícia: 02
Ambulancia: 03
Plyn: 04
Taxi (Kyjev): 058
Vlakový cestovný poriadok: 005
Ukrajinské aerolínie: 461-5050

Ukrajinci sú známi svojou pohostinnosťou a srdečnosťou. Často pozývajú svojich nových priateľov do svojich bytov.

Jedlo a pitie
K domácim špecialitám patrí boršč, vareniki (pirohy so syrom, mäsom a ovocím),
halušky a holubci (kapustné rolády). Vína z oblasti Krymu sú vynikajúce, medzi najkvalitnejšie značky patria Krasnij Kamen (Červený kameň), Abrau a Miskako (obidve suché)

Nočný život
V divadlách v Kyjeve, Ľvove a Odese sa konajú vynikajúce divadelné predstavenia. Vstupenky na predstavenia do divadiel, bábkových divadiel a na varieté sú veľmi lacné.

Nákupy
Keramika, kožené výrobky, rezbárske práce, šperky a maľby. Umenie a umelecké predmety si môžete zakúpiť na ulici priamo od umelcov, v galériách alebo v obchodoch s darčekmi.

Aktivity
Karpaty ponúkajú dobré podmienky pre zimné športy. Obľúbenými zimnými strediskami sú Slavsko a Skole, ktoré sa nachádzajú asi 250 kilometrov východne od slovenskej hranice, a Vorochta pri rumunskej hranici. V tomto regióne sú taktiež vhodné podmienky na horolezectvo a turistiku. V národnom parku Karpaty sa nachádza veľmi obľúbené turistické stredisko Jaremča. Krymský polostrov ponúka od apríla do októbra výborné podmienky na kúpanie. Najobľúbenejšími športmi sú futbal, krasokorčuľovanie, tenis a ľahká atletika.

Kalendár podujatí
Január - Chreščatik (slávnosť troch kráľov)
Apríl - Oslavy 1. apríla (pestré podujatia s tanečníkmi v krojoch), Odesa
August. - Trhy Soročin, centrálna Ukrajina
24.aug - Celonárodné oslavy ku dňu nezávislosti.


Nasledovné informácie poskytol Vlado Lichý. Viac o tejto jeho ceste na Ukrajinu v lete 2002 nájdete na www.udo.host.sk/Ukrajina/.

Víza
Na českých stránkach sme sa dočítali o veľkých problémoch so získaním víz, o čakaní v radoch atď. Kamaráti čo boli na Ukrajine rok pred nami tiež cestovali najprv do Turčianských Teplíc do cestovky a potom do BA na veľvyslanectvo.

My sme to mali veľmi jednoduché a v pohode. Po tom ako som sa nedovolal do BA na veľvyslanectvo, zavolal som na konzulát v Prešove. Tam mi hneď dali typ na cestovku s ktorou spolupracujú (CK Smerek). Volal som tam a povedali mi aby som poslal pasy a potrebné údaje + peniaze za víza a 250 SK ako provízia cestovke. O týžden bolo všetko vybavené. Poslal som kamarátku po to aby to vyzdvyhla a poslala opäť poštou (poistená zásielka). No problem. Citát zo stránky veľvyslanectva prečo je potrebné ísť cez cestovku: "pre turistické vízum - doklady, ktoré potvrdzujú turistický charakter cesty".

Podľa našich informácií potvrdených aj telefonátom na konzulát (2.9.2002) sa pri vstupe na Ukrajinu platí povinné zdravotné poistenie 5 USD za osobu. Z nám neznámich dôvodov od nás toto poistenie nepýtali a nič sme neplatili.

Zmenárne
Je ich všade plno, akurát v Mukačeve ich veľa nebolo. Na začiatku augusta sa ceny pohybovali od 5,05 do 5,33 UHA za 1 USD. Jednoznačne najvýhodnejšie boli v Kyjeve, inde vačšinou 5,15 akurát v Alušte 5,20. Všade kde sme boli vychádzajú najlepšie kurzy v centre a najhoršie na stanici.

Stravovanie
Ceny v reštauráciách aj v McDonalde su porovnateľné s našimi. Porcie sú menšie ako u nás i keď gramáž udávajú rovnakú. Výber v reštauráciách je poslabší, väčšinou majú všade to isté. Pivo je drahšie ako u nás, pod 20 SK v reštaurácii dostanete len výnimočne. Výber potravín v obchodoch tiež nie je bohvieaký, možno ak z dôvodu že samoobsluhu len tak ľahko nenájdete.

Ceny: chlieb je o niečo lacnejší ako u nás, konzervy su porovnateľné a vákuovo balené mäsové výrobky drahšie.

Jedlá ktoré sme si zapamätali z reštaurácií

Plov - podobné ako rizoto. Ryža, mrkva, mäso, posypané kôprom a petržlenovou vňaťou.

Pelmene - podobné ako Ravioly. Cestoviny plnené mletým mäsom. Zaliate smotanou alebo maslom, niekedy posypané kôprom.

Šašlik - mäso na ihle, niekedy aj s cibuľou. Pripravuje sa zväčša na drevenom uhle.

Manti - podobné ako Pelmene ale oveľa väčšie a v mletom mäse je primiešaná aj cibuľa. Podávajú sa 4 kusy. Niekedy poliate smotanou.

Čebureky - cesto aj tvar podobné lángošom a plnené syrom alebo mletým mäsom. Podávajú sa 4 kusy.

Pláže
Vyskúšali sme len dve. V Jalte pod botanickou záhradou a v Alupke pod palácom. Sú štrkové alebo skalnaté. Pás štrku je úzky a končí betónovým vysokým brehom. Také sme videli aj v Sudaku. Podľa fotiek vyzerá, že najlepšia pláž je v Simeiz, kde je aj Aqapark.

Internetové kaviarne
Našli sme ich všade kde sme hladali okrem Sevastopoľu, kde sme však boli len jeden večer, po tme príznačnej pre Ukrajinské mestá sme nič nevystopovali a ani otázky na obyvateľov a policajta nepriniesli úspech. Vo Ľvove má byt na ul. ........... ale vydeli sme aj inde, v Simferopole na ul K. Marxa za 6 UHA/hod., v Sudaku na pláži za 15 UHA/hod., v Jalte asi 50 m od pláže v uličke, v Bachčisaraj asi v polke cesty zo stanice k Chánovmu palácu za 3 UHA/hod.. V Kyjeve v podchode pri tržnici (Metrograd) vynikajúca kaviareň s 50 P4 PC so 17 palcovými monitormi za 3 UHA/hod., v čase 9-12 hod. za 1 UHA/hod.

Polícia
Zažili sme 2 kontroly. Pri prvej v Simferopole chceli len pasy, pri druhej v Kyjeve sa spytovali aj na drogy. Samozrejme všetko treba zaprieť. Podľa skúseností iných sa vypytujú aj na nože. Na to, koľko je policajtov na Ukrajine to nebolo veľa. Nemali sme s nimi vačšie problémy, akurát tí v Kyjeve chceli vydiet aj obsah vrecák. S pasmi môže byť problém ak ich dáte ako zálohu napr. za byt a neviem čo v prípade že by Vás vtedy kontrolovali policajti. Pas je lepšie nedávať a treba sa skúsiť dohodnúť inak.

Doprava
Stiahnite si z inetu a vytlačte itinerár vlakov ktoré plánujete použiť. Ked sme sa tralalákali vyše jedného dňa vo vlaku, dobre padlo keď sme vedeli kedy sa monotónna cesta preruší a bude sa dať výjst a okukať obchodníkov so všeličím.

Ekonomická situácia - agentúrna správa
KYJEV - Podiel ukrajinských rodín žijúcich pod oficiálnou hranicou chudoby je 22 percent. Informoval o tom minister práce a sociálnej politiky Ivan Sachaň po rokovaní vlády o realizácii Stratégie prekonania chudoby. Za chudobné sa považujú rodiny, ktoré majú mesačný príjem na jednu osobu pod úrovňou 175 hrivien (33 amerických dolárov). Objektívnejším obrazom o úrovni života chudobných rodín je podľa Sachaňa určovanie počtu podľa ich výdavkov a nie príjmov. Napríklad výdavky obyvateľstva krajiny v prvom polroku prevýšili o 20 miliárd hrivien ich oficiálne príjmy. Nevyhnutné je prijatie opatrení na liberalizáciu miezd a celej ekonomiky, uviedol Sachaň. Mzdy by mohli stúpnuť o 50 až 60 percent pri podmienke legalizácie ekonomiky. Priemerná mzda na Ukrajine dosahuje 398,1 hrivny (75 USD). Takmer 2,5 milióna zamestnancov, čiže skoro každý piaty z celkového počtu, nedostáva včas mzdu. Dlh na jedného pracovníka tvorí dvojnásobok priemernej mzdy. Najvyššia zadlženosť na mzdách je v priemysle a v poľnohospodárstve. V regiónoch dosahuje dlh najväčšiu výšku v banícko-metalurgickej Doneckej oblasti, totálne ovládanej doneckým oligarchickým klanom.
(zdroj: TASR)

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...