Ukrajina - Doprava

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Knihy
 • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Letecké spoločnosti Ukraine International Airlines (PS) a Austrian Airlines (OS) prevádzkujú priame z Viedne a Curychu do Kyjeva. Priemerná dĺžka trvania letov: Viedeň - Kyjev 2 hodiny, Kyjev - Moskva 1 Hod. 15 min.

Medzinárodné letiská
Borispol International (KBP) leží ca. 35 km od Kyjeva. Prípojová doprava z letiska a na letisko je nespoľahlivá. Odporúča sa vziať si taxík.

Loď
Okrem prístavov Odesa (Čierne More) a Ismail (Dunaj) sú ďalšími dôležitými prístavmi Jalta a Jevpatorija na Kryme. Väčšina z výletných lodí, ktoré pristávajú na Jalte, vyrážajú z tureckých, bulharských, alebo rumunských prístavov.

Vlak
Zo Slovenska je možné na Ukrajinu cestovať cez Žilinu a Poľsko smerom na Ľvov (spojenie Bratislava - Kyjev) alebo cez Košice a Čiernu nad Tisou. Železnica je však drahšia a pomalšia, ako autobus. Ak potrebujete cestovať ďalej do vnútrozemia alebo sa chcete cez Ukrajinu dostať napríklad do Ruska, odporúčame cestovať miestnou dopravou do Užhorodu a odtiaľto oveľa lacnejšie pohodlným priamym vlakom do Ľvova, Kyjeva, Charkova či Moskvy.

Cesta z Kyjeva do Moskvy trvá približne 16 hodín, do St. Petersburgu asi 36 hodín. Z Kyjeva je priame vlakové spojenia do Bratislavy, Bukurešti, Budapešti, Prahy, Vilniusu, Rigy, Wroclawi a do Berlína.

Auto/Bus
Najdôležitejšími hraničnými prechodmi sú Przemysl (Poľsko) - Mostiska; Vyšné Nemecké (Slovensko) - Užhorod a Zahony (Maďarsko) - Čop.
Zo Slovenska premávajú priame autobusy do Užhorodu a Mukačeva z Bratislavy, Košíc a Michaloviec. Frekvencia spojov je však malá a autobusy (najmä z Košíc) často vynechávajú. Lacnejšou a spoľahlivejšou alternatívou oproti ceste z Košíc do Užhorodu je miestny slovenský autobus z Michaloviec alebo Košíc do Vyšného Nemeckého a odtiaľ pešo cez hranicu do Užhorodu.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Letecké spojenia medzi Kyjevom a všetkými väčšími mestami. Kvôli nedostatku pohonných hmôt nie sú cestovné poriadky vždy dodržiavané. Priamo na Ukrajine môže byť relatívne problematické dostať kúpiť letenku. Najlepšími leteckými trasami sú lety na linkách z Kyjeva do Ľvova, Donetska a Odesy.

Vlak
Spojenia z Kyjeva do všetkých väčších miest. Vlaky jazdia pomaly, no počas zimného obdobia sú spoľahlivejšie ako letecká doprava. Je výhodné cestovať vlakmi, ktoré prekonávajú dlhšie vzdialenosti, rozdiel v komforte je väčší, než rozdiel v cene.

Auto/Bus
Väčšina ciest je asfaltových. Cesty sú vo všeobecnosti v dobrom stave. Medzi dôležitými mestami vedú kvalitné cestné spojenia s benzínovými čerpadlami a možnosťami prenocovania. Bezolovnatý benzín nie je dostať všade a problémom môže byť obstarávanie náhradných dielov. Občas sa vyskytujú prípady lúpežného prepadnutia turistov (resp. obchodníkov) s drahšími zahraničnými autami.

Dopravné predpisy: Maximálne povolené rýchlosti: 60 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 110 km/h na diaľnicach. Vodiči, ktorý majú vodičský preukaz menej ako dva roky nesmú jazdiť rýchlejšie ako 70 km/h!

Pri ceste autobusom na dlhšie trasy je zvykom kupovať si lístky v predpredaji v pokladni autobusovej stanice (miesta sú číslované), hoci, ak to nestihnete, lístok vám (často načierno) predá aj vodič.

Mestská doprava
Autobusy, trolejbusy a električky premávajú vo väčšine miest. Kyjevské metro je čisté, lacné a spoľahlivé. Autobusy a trolejbusy sú veľmi často preplnené a premávajú vo veľmi nepravidelných intervaloch. Na niektorých trasách jazdia minibusy („maršrutky“), ktoré sú o niečo drahšie, než štátna mestská doprava, no podstatne rýchlejšie, pohodlnejšie a jazdia v menších intervaloch.

Taxíky sú na Ukrajine stále veľmi lacné.


Nasledovné informácie poskytol Vlado Lichý. Viac o tejto jeho ceste na Ukrajinu v lete 2002 nájdete na www.udo.host.sk/Ukrajina/.

Vlaky
Vlaky sa delia na tzv. "električky" a "poezdy".

Električky
Pod pojmom "Električka" domáci chápu všetky vlaky na krátke vzdialenosti bez spacích vagónov. Sú to kompaktné súpravy bez samostatnej lokomotívy. Vozne nie sú vo vnútry rozdelené žiadnou priečkou, ako je to v našich vozňoch a lavice sú drevené. Pozor: Vo vozňoch nie je WC! Električky sú veľmi pomalé ale lacné.

Zo staniceDo staniceKmČasCena
SevastopolBachčisaraj402 hodiny2,85 UAH


Poezdy
Poezd je lehátková súprava ktorú tvorí okolo 20 vagónov a ťahá ju lokomotíva "dvojička".Pri dľžke jedného vagóna asi 20 metrov dosahuje poezd dĺžku takmer pol kilometra. Súprava je zložená z rôznych typov vagónov - "mjakyj", "kupejnyj" a "plackartnyj". My sme cestovali výhradne v kupejnych vagónoch.

Kupejnyj vagón je určený pre 36 osôb a v jednotlivých kupéčkach sú 4 osoby.
Za poplatok 6 UAH (platený priamo vo vagóne) dostanete posteľné prádlo ktoré obsahuje spodnú plachtu, hornú plachtu, obliečku na vankúš a malý uterák.

V kupé nájdete: 4 lôžka, stolík, lampičku nad každým lôžkom, hlavné osvetlenie, regulátor hlasitosti vlakového rozhlasu a rôzne vešiaky. Vagón je klimatizovaný bez možnosti regulácie.

Zaujímavo sú riešené úložné priestory. Cestujúci na spodných lôžkach majú úložný priestor zabudovaný pod lôžkom a je prístupný po odklopení lôžka. Pre cestujúcich na horných lôžkach je určený úložný priestor nad uličkou.

Plackartnyj vagón je určený pre 54 osôb a je bez kupé. V jednotlivých kójach je okolo 6 ľudí čo znamená že tu nemáte žiadne súkromie. (Vlado sa prešiel po vlaku a navštívil aj vagóny tohto typu. Konštatoval, že sa tam striedajú rôzne pachy a ľudia sú na husto nasáčkovaní. I napriek snahe priblížiť sa domorodcom sme neboli schopní až takých obetí.).

V každom vozni je tzv. perevodnik dežujnyj. Na začiatku cesty vyzbiera od pasažierov cestovné lístky, ktoré si založí do zložky a vracia ich až pred vystupovaním (niekedy len na požiadanie). V priebehu cesty roznáša posteľné prádlo a na požiadanie uvarí čaj, kávu atď. V prípade že máte vystupovať v noci, zobudí vás asi hodinu pred príchodom do vašej stanice.

Cestovné lístky doporučujeme kupovať v čo najväčšom predstihu lebo hlavne spoje do a zo Simferopolu bývajú vypredané. Lístky sú na meno a je možné ich kúpiť len po predložení pasu.
Na lístku je uvedený

 • číslo vlaku
 • nástupná stanica, dátum a čas odchodu,
 • cieľová stanica, dátum a čas príchodu,
 • číslo a typ vagóna (napr. K - kupejnyj)
 • číslo miesta
 • priezvisko pasažiera
 • cena lístka

Zo staniceDo staniceKmČasCena
MukačevoĽvov2885 hodín20,05 UAH
ĽvovSimferopoľ157328 hodín73,26 UAH
SimferopoľKyjev107419 hodín53,22 UAH
KyjevUžhorod91518 hodín49,24 UAH


Autobusy
Autobusy sú lacné a relatívne rýchle. Lístky sa kupujú v predpredaji a sú vystavené na konkrétne miesto (sedadlo). Lístok je možné kúpiť aj u vodiča ak ešte nie sú vypredané všetky lístky. V tomto prípade ale nedostanete lístok a zrejme sa jedná o biznis samotných šoférov (napr. v Simferopole pred odchodom do Sudaku tetuška kontrolovala lístky všetkým okrem nás. Ako keby sme tam ani neboli.).

Zo staniceDo staniceKmČasCena
SimferopoľSudak1072,5 hodiny12 UAH
SudakAlušta953 hodiny8,78 UAH
AluštaJalta411 hodina3,00 UAH
AlupkaSevastopoľ *801,5 hodiny11,62 UAH
BachčisarajSimferopoľ *3040 minút3,00 UAH
* Minibus pre 15 osôb

Trolejbus

Trolejbus Simferopoľ - Jalta

Trasa Simferopoľ - Jalta je najdlhšou trolejbusovou linkou na svete. My sme z tejto linky použili len časť Alušta - Mramornaja. Trolejbusové spoje sú rýchle a lacné. Do trolejbusu je možné nastúpiťa rovnako vystúpiť len dverami pri vodičovy. Platí sa priamo u šoféra.

Zo staniceDo staniceKmČasCena
AluštaMramornaja---50 minút1,60 UAH


Maršrutky
Maršrutky alebo tiež maršrutnoje taxi je najrýchlejší spôsob dopravy. Cena oproti ostatným prostriedkom je mierne vyššia. Maršrutky sú mini autobusy pre 15 osôb.

Na rozdiel od iných druhov dopravy tu neexistuje časový rozpis a tak nikdy neviete kedy vlastne tá-ktorá linka pôjde. Systém je jednoduchý. Maršrut stojí na začiatočnej zastávke a keď sa nazbiera určitý počet zákazníkov (zvyčajne stačia aj traja) tak sa pohne a po trase zbiera ďalších. Výhodou je že čím viac ľudí čaká na zastávke, tým častejšie premávajú (napr. v Jalte sme sa dostali až do piateho spoja smerujúceho do Alupky, ale spoje chodili každých 5 minút).

Zo staniceDo staniceKmČasCena
JaltaVodopád Učan-Su---20 minút2,50 UAH
JaltaAlupka930 minút3,00 UAH


MHD
Cestovné v MHD je na Ukrajine veľmi nízke. Lístky sa kupujú od konduktorov, ktorí prechádzajú vozidlom a pýtajú sa kto ešte nemá lístok. V Kyjeve bolo možné lístky zakúpiť aj v stánkoch na to určených.

Pre vstup do metra potrebujete plastové žetony, ktoré je možné kúpiť v každej stanici v okienku pri vstupe. Metrom môžete cestovať až do východu zo stanice bez obmedzenia tj. na prestup nepotrebujete ďalšie žetony.

MestoDopravný prostriedokCena
ĽvovElektrička45 kop.
SevastopoľTrolejbus40 kop.
KyjevElektrička50 kop.
KyjevMetro50 kop.


Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...