Ukrajina - Geografia a Fakty

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Štátne zriadenie: republika


Administratívne usporiadanie: 24 oblastí, Kyjev so štatútom oblasti, 1 autonómna republika (Krymská republika)


Rozloha: 603 700 km2


Počet obyvateľov: 45 994 287 (2008)


Hlavné mesto: Kijiv/Kyjev (2 616 000 obyv.)


Iné významnejšie sídla: Charkov (1 618 000 obyv.), Dnepropetrovsk (1 187 000 obyv.), Doneck (1 125 000 obyv.), Odesa (1 106 000 obyv.)


Najvyšší bod: Goverla, 2061 m


Najvýznamnejšie rieky: Dneper, Dnester, Severný Donec, Južný Bug


Úradný jazyk: ukrajinčina, ruština


Mena: hrivna (1 hrivna = 100 kopejok)


Susedia: Ruská federácia, Bielorusko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko


Štátny sviatok: 24. august (Deň vzniku republiky)


Rasové a národnostné zloženie: Ukrajinci (77 %), Rusi (17 %), Bielorusi (1 %), Moldavci (1 %), Poliaci (0,5 %), Maďari (0,5%), Bulhari (0,5%), Cigáni (0,5%), iné (2 %)


Náboženstvo: pravoslávne (80 %), grécko-katolícke (11 %), rímsko-katolícke (1%), židovské (1 %), iné (7 %)


Časové pásmo: Slovensko +1 hod.


Medzinárodná poznávacia značka: UA


Internetová doména: .ua


Smerové telefónne číslo: +380


Elektrina: 220 V


Doklady a víza: cestovný pas


Veľvyslanectvo: Veľvyslanectvo SR v Kyjeve:
Jaroslavov Val č.34, 019 01 Kyjev, Ukrajina
Tel.: +38 044/ 2720310
E-mail:embassy@kiev.mfa.sk


Ukrajina, ležiaca vo Východnej Európe, vznikla v roku 1991, po rozpade Sovietskeho zväzu. Prevažná časť územia štátu patrí k Východoeurópskej nížine, pre ktorú sú charakteristické jednotvárne roviny (Dneperská nížina), z ktorých vystupujú nízke pahorkatiny (Donecká pahorkatina, Volynsko-podolská vrchovina). Na juhu sa Krymský polostrov vkliňuje medzi Čirne a Azovské more. V západnej časti územia sa tiahnu Východné Karpaty. Znížené predpolie Východných Karpát tvorí okrajové časti Veľkej uhorskej nížiny.


Krajina má veľké zásoby nerastných surovín (železná ruda, mangán, kamenné uhlie, ropa, zemný plyn). V blízkosti baní vyrástli významné strediská ťažkého priemyslu (Donecká panva). Dôležitými odvetviami sú výroba dopravných prostriedkov, výroba banských a hutníckych zariadení, lokomotív a poľnohospodárskych strojov. Výroba nástrojov, elektronických súčiastok a chemický priemysel sa opierajú o kvalifikovanú pracovnú silu. Úroveň priemyselných produktov (napr. automobily) zaostáva za svetovou úrovňou, v záujme konkurencieschopnosti na svetových trhoch by bola potrebná rozsiahla modernizácia. Jej najväčším morským prístavom je Odesa.


Má výborné pôdy, na ktorých sa v podmienkach kontinentálneho podnebia pestuje najmä obilie, kukurica, cukrová repa, slnečnica a zelenina. Rozšírený je aj chov hovädzieho dobytka a ošípaných. Ukrajina sa borí s ťažkosťami pri obchodovaní so svojimi poľnohospodárskymi produktmi, pretože ťažko sa presadzuje na trhoch Európskej únie a bývalý sovietsky trh je insolventný.Súvisiace linky

CIA factbook - aktuálne a podrobné faktografické údaje o krajine ...