Tel Aviv - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Tel Aviv ležiaci na západe strednej časti Izraela založili začiatkom 20. storočia židovskí obyvatelia neďalekého starobylého mesta Jaffa. Mesto začalo rýchlo rásť, čoskoro splynulo so 4000 rokov starou Jaffou a vytvorilo súmestie známe pod názvom Guš-Dan, ktoré so svojimi 350 tisíckami obyvateľov predstavuje najväčší urbanistický celok Izraela.

Širšia metropolitná oblasť obsahuje množstvo samostatných sídiel s približne 2,5 milióna obyvateľov žijúcimi na 14 km dlhom úseku pri pobreží Stredozemného mora. Ďalšími významnými mestami aglomerácie Guš DanBat Jam, Cholon, Ramat, Gan, Givatajim, Bnej Brak, Petach Tikva, Rišon le-Cijon, Ramat ha-Šaron a Herclija.

Niektoré štáty pokladajú Tel Aviv za hlavné mesto Izraela a majú v ňom svoje konzuláty a ambasády, Izrael však za svoju kapitolu prehlasuje Jeruzalem.

Izraelská metropola sa rozkladá na pobreží Stredozemného mora na ploche 50,6 km² a hustota zaľudnenia je až 7 445 obyvateľov na km².

Za necelých sto rokov svojej existencie sa mesto stalo prominentnou izraelskou metropolou s modernou architektúrou, obchodnými centrami a rušnými ulicami kypiacimi nočným životom.

Názov Tel Aviv kombinuje hodnoty starobylého (tel) a nového, jarného (aviv), ktoré sú v modernom veľkomeste splývajúcom so starovekou Jaffou jasne čitateľné.

Taktiež „jar“ (obsiahnutá v mene) má svoje opodstatnenie, pretože Tel Aviv je známy miernou (jarnou) klímou počas celého roka. Príjemné počasie spolu s krásnymi modernými plážami, kvalitnými službami a lákadlami veľkomesta urobili z Tel Avivu obľúbenú destináciu miestnych aj zahraničných dovolenkárov.

Pre domácich je izraelská metropola predovšetkým hospodárskym a politickým centrom. Na území mesta sa nachádzajú významné vládne úrady, jediná národná burza, obchodný prístav a takmer polovica výrobných kapacít krajiny.

Univerzity, množstvo divadiel, múzeí a ďalších umeleckých a vzdelávacích inštitúcií dokazujú, že Tel Aviv si nenechal svoju reprezentatívnosť vziať ani v kultúrnej oblasti.

Približne 96,1 % percent obyvateľov tvoria Židia, 3 % arabskí moslimovia a 0,9 % arabskí kresťania.

Metropolitná oblasť Tel Avivu je pravdepodobne sídlom s najväčšou koncentráciou židovského obyvateľstva na svete, pretože tu žije okolo 2,5 milióna Židov (na druhom mieste je metropolitná oblasť New Yorku s 1,4 milióna židovských obyvateľov).