Saudská Arábia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
1 saudský riyal (SR) = 100 halalalov; 5 halalalov = 20 qurush. Bankovky sú denominované v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5 a 1. Mince sú v denomináciách 100, 50, 25, 10, a 5 halalalov, a 10, 5, 2 a 1qurush.

Zmenáreň
Zahraničnú menu si zmeníte v komerčných bankách a zmenárňach, ktoré sú otvorené dlhšie.

Kreditné & debetné karty
Používanie MasterCard, American Express, Diners Club a Visa je rozšírené a akceptované. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Cestovné šeky
Sú značne rozšírené. Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v saudskych riyaloch, US dolároch, alebo v librách.

Menové obmedzenia
Pri dovoze alebo vývoze miestnej alebo zahraničnej meny nie sú obmedzenia, izraelská mena je zakázaná.

Úradné hodiny v bankách
Sob-Str 0830-1200 a 1700-2000 , Štvr 0830-1200 . Zmenárne sú otvorené dlhšie.

Strava a nápoje
Miestna strava býva často silne voňavá a korenistá. Medzi základnú stravu patrí chlieb pitta (plochý nekvasený chlieb), ktorý sa podáva ku každému jedlu. Ryža, šošovica, kuracina s hráškom (hummus) a napučená pšenica patria medzi bežné pokrmy. Najčastejšie sa konzumuje jahňacie a kuracie mäso. Hovädzina je zriedkavejšia. Bravčové mäso je podľa moslimskej viery zakázané. Hlavné jedlo dňa sa podáva na obed, väčšinou je to kultra (mäso na špajdli) alebo kebabs podávané s polievkou a zeleninou. Arabské koláče, zákusky a ryžové pudingy (muhalabia) dotvárajú stravu. Mezzeh, ktorý je ekvivalentom hôrs d''oeuvres, môže zahŕňať až 40 chodov. Vo väčších mestách je v ponuke i výber zahraničných kuchýň, medzinárodné špeciality vrátane fast food sa podávajú vo východných provinciách, v ktorých sa ťaží ropa, a v Jeddahu. Obsluha v reštauráciách je štandardná. V krajine sa nenachádzajú bary. Podávanie alkoholu je zakázané a za porušenie sa vyrubujú pokuty. Treba podotknúť, že zákaz podávania alkoholu platí pre návštevníkov všetkých národností bez ohľadu na ich náboženské vyznanie.

Alternatívou k alkoholu je arabská káva a ovocné nápoje. Nealkoholické pivo a kokteily sa podávajú v hotelových baroch.

Nočný život
Mimo reštaurácií a hotelov neexistuje nočný život podľa západného štýlu.

Nakupovanie
Na arabských trhoch souks sa predávajú vonné tyčinky a kahany, šperky, výrobky z mosadze a bronzu, bohato zdobené dýky a šable. Vo východnej provincii sa predávajú obrovské mosadzné debny. Výhodne sa dajú kúpiť fotoaparáty a elektrické spotrebiče.

Doba predaja: So-Štv 0900-1300 a 1630-2000; počas ramadánu je otvorené v obchodoch od 2000-100. Doba predaja sa líši v rôznych častiach krajiny.

Sviatky a oslavy
Väčšinu návštevníkov Saudskej Arábie tvoria moslimský pútnici a oslavy v krajine sú namä náboženského charakteru. Viac informácií o sviatkoch v Saudskej Arábii získate v Informačnom centre.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...