Saudská Arábia - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Centrálny & východný región
Najd (Centrálny región)
Región Najd sa nachádza na kamennej púštnej planine v srdci Saudskej Arábie, ktorý je dosť izolovaný od zvyšku polostrova. Odtiaľto vyviedol Ibn Saud svoj nomádsky kmeň a po dobytí ďalších území založil nové kráľovstvo. Napriek ropnému bohatstvu niektorí príslušníci kmeňa Najdis stále vedú semi-nomádsky spôsob života, chovajú ťavy a ovce, avšak mnoho nomádov sa usadilo v tých istých mestách, od ktorých pod hrozbou násilia vyberali dane. Vyhliadkové veže, ktoré držia stráž na vyvýšených bodoch v regióne Najd, sú pozostatkom starovekých konfliktov medzi nomádmi a farmármi.

Riyadh: Kráľovské hlavné mesto Riyadh (Ryad) je moderné mesto, ktoré bolo postavené na mieste prvého mesta, ktoré dobyl Ibn Saud útokom na pevnosť Musmatt v r. 1902 (hovorí sa, že Ibn Saud oštepom, ktorý je vsadený do hlavných dverí, zabil tureckého guvernéra).Okrem pevnosti a niekoľkých tradičných palácov Najdi blízko námestia Deera sa zachovalo i zopár ruín starého mesta. Kráľovské závody tiav sa konajú blízko mesta v apríly alebo v máji.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta v regióne Najd patria Diriya, Wadi Hanifa, Shaib Awsat, Shaib Laha, Al-Hair, Wadi-al-Jafi, Tumair, Towqr, Aneyzah, Qassim a Hail.

Hasa (Východný región)
Úrodnú nížinu pri východnom pobreží obýva kráľovská menšina Shia, ktorá sa tradične živila rybolovom, lovením perál, zberom datlí, zahraničným a vnútorným obchodom. Všetky zásoby ropy sa nachádzajú v tomto regióne alebo južnejšie, pričom domorodcov v súčasnosti prevyšuje počet zahraničných „olejárov“ z celého sveta.

Tejto oblasti ostala príchuť starého mesta Hasa i nádhernej oázy s tureckým vplyvom Hofuf a trh s ťavami. Jebel-al-Qara je známe hrnčiarskou tradíciou, ktorá sa dedila v jednej rodine i osem pokolení. V Abqaiq sa nachádzajú 5000 rokov staré soľné bane, ktoré sú v prevádzke dodnes. Ruiny obyčajných domov si môžete prezrieť v Uqair, ktoré bolo dôležitým portugalským prístavom a konečnou zastávkou karaván. V Tarut Island sa nachádza najstaršie mesto na polostrove, kde sa teraz nachádza malebná usadlosť tkáčov a rybárov.

Západný & južný región
Hejaz (Západný región)
Centrom obchodu je západné pobrežie, nachádzajú sa tu islamské sväté mestá Mekka a Medina, ktoré lákajú pútnikov z celého sveta. Do tohto regiónu patrí i mesto Jeddah, ktoré bolo donedávna hlavným mestom diplomatov, pričom má stále značný vplyv na obchod a kultúru krajiny.

Mekka
Je duchovným centrom islamského sveta. Do Mekky majú zakázaný vstup návštevníci iného náboženského vyznania. Medzi ďalšie miesta, ktoré majú veľký význam pre moslimov, patrí Kaabah Enclosure, hora Light, Plain of Arafat a dom Abdullah Bin Abdul Muttalib, kde sa narodil Mohamed.

Medina
Je druhým najdôležitejším mestom islamu a tiež tu platí zákaz vstupu pre nemoslimov.

Jeddah
I napriek enormnému rastu tohto mesta sa dbá na zachovanie jeho starovekých častí. Ošumené, koralovými farbami vymaľované Ottoman budovy boli zrenovované. Možnosti na využitie voľného času sa zlepšili. Nachádza sa tu nádherný park, úžasné zátoky pre jachting a šnorchlovanie. Hotely a reštaurácie majú kozmopolitnú atmosféru, vyskytuje sa tu dobrý trh s mäsom a rybami.

Taif
Týči sa na 900m vysokom útese na kraji geologickej platne ležiacej nad Mekkou. Navštevované mesto Taif sa teší miernejšej klíme a dlhú dobu bolo oficiálnym letným hlavným mestom. Je známe svojimi ružovými palácmi a ohromnou, modernou, po geologickom previse vedúcou cestou vinúcou sa po príkrom zráze dolu k horúcemu pobrežiu.

Medzi ďalšie dôležité mestá v regióne Hejaz patrí Usta, Wadi Fatima, Hanakiyah, Khaybar a Yanbu.

Asir (Južný región)
Tvorí ho pásmo pobrežných pohorí, je jedinou oblasťou kráľovstva, v ktorom sa nachádza divá vegetácia, ktorá zahŕňa väčšinou palmy a večne zelený buš. Proso, pšenica a datle sa pestujú tradičnými metódami. Miestny obyvatelia sú tmavšej pleti ako obyvatelia Saudskej arábie, pretože sú potomkami afrických otrokov. Rozsiahle oblasti obývajú paviány, gazely, leopardy, honey badger, mongoose a ďalšie africké druhy. Medzi osobitosť Asiru paria staroveké veže gasaba, falusového tvaru, ktorých účel sa doposiaľ nepodarilo zistiť.

Medzi ďalšie miesta, ktoré doporučujeme navštíviť, patrí staroveké mesto karaván Qaryat-al-Fau, v ktorom sa v súčasnosti vykonávajú vykopávky. Obrovská priehrada a chrám sa nachádza v Najran; v jeho blízkosti ležia ovocné záhrady s granátovými jablkami, lipami a banánmi. Bohato zdobené ruiny starovekých miest si prezriete v Timna a Shiban.

Aktivity
Obhir Creek, ktorý sa nachádza 50km severne od Jeddah, poskytuje vhodné podmienky pre plávanie, vodné lyžovanie, rybárčenie a jachting. Pláže sa nachádzajú na pobreží Perzského zálivu južne od Al Khobar. Súčasťou hotelov sú bazény. Britské a US veľvyslanectvo poskytuje mužom zdravotné kluby, bazény, golfový klub, squashový a tenisový kurt. Väčšina spoločností, ktoré zamestnávajú zahraničných pracovníkov, poskytujú zamestnancom športové zariadenia. Púštny terén ponúka pôžitok jazdy na terénnych motocykloch, i keď tento šport je z času na čas zakázaný. Futbal je populárny, väčšia veľkých miest má vybudované moderné štadióny.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...