Saudská Arábia - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Meno národného leteckého dopravcu je Saudia (SV).

Približné letové časy
Let z Londýna do Dhahranu trvá 8 hodín 5 minút, do Jeddah je to 7 hodín 20 minút a do Riyadh 8 hodín 45 minút. Dĺžka letu z Los Angeles do Jeddah je 18 hodín 45 minút, do Riyadh 21 hodín 15 minút. Let z New Yorku do Jeddah trvá 12 hodín 5 minút, do Riyadh je to 15 hodín 45 minút. Dĺžka letu zo Singapuru do Jeddah je 8 hodín 25 minút.

Medzinárodné letisko
Letisko Riyadh (RUH) (King Khaled International) je vzdialené 35 km severne od mesta. Letisko Dhahran (DHA) (Al Khobar) je situované 13 km juhovýchodne od Dhahranu (preprava z mesta na letisko trvá 15 minút). Jeddah (JED) (King Abdul Aziz) leží vo vzdialenosti 18 km severne od mesta (cestovný čas - 30 minút). Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné, poštové služby, bar, nákup tovaru nepodliehajúci clu, prenájom áut, turistické informácie, preprava autobusmi a taxíkmi. Z Jeddah sa prepravíte letiskovými autobusmi do Mekky, Mediny a Taif.

Letiskové poplatky
Vyberá sa jednotný poplatok SR50. Deti, Hajj a Ummra pútnici a sprievod je oslobodený od poplatkov.

Loď
Hlavnými medzinárodnými prístavmi sú Dammam (Gulf), Jeddah a Yanbu (na pobreží červeného mora).

Cestná doprava
Hlavná medzinárodná cesta vedia z Jordánska z Ammanu do Dammam, Mediny a Jeddah. Cestné spojenie je tiež s Jemenom (z Jeddah), Kuvajtom, Katarom a Spojenými arabskými emirátmi. Diaľnica spája Al Khobar s Bahrajnom.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
V krajine sa nachádza veľa letísk prevádzkujúcich vnútroštátnu prepravu. Najpohodlnejší spôsob prepravy po krajine je vzdušnými trasami. Saudia (SV) lieta do všetkých hlavných centier. ''Arabský expres'' prepraví za 75 minút pasažierov z Jeddah do Riyadh a opačne. Letenky nie je možné rezervovať vopred. Špeciálne lety sú vypravené pre pútnikov prichádzajúcich alebo odchádzajúcich z Jeddah počas Hajj.

Loď
Vychádzku po mori po obidvoch pobrežiach uskutočníte na tzv. arabských dhovach.

Vlak
Deti do veku štyroch rokov cestujú zdarma. Od 4 do 11 rokov platia polovičný cestovný lístok. Hlavná železničná trať vedie z Riyadh do Dammam, pričom prechádza cez Dhahran, Abqaiq, Hofuf, Harad a Al Kharj. Vlakové súpravy premávajú denne, niektoré sú vybavené klimatizáciou a jedálnym vozňom. Do železničnej siete patrí trať z Riyadh do Hofuf. Železnica na západnom pobreží sa „preslávila“ arabskými nájazdmi a z toho dôvodu sa po nej dlho neuskutočňovala preprava do púšte.

Cestná doprava
V Saudskej arábii sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V krajine je približne 150 000 km ciest, ktoré spájajú hlavné mestá s vidiekom. Cca. 22 000 km ciest je asfaltových. Cestná sieť sa modernizuje, rozširuje (nedávno bola dokončená diaľnica z Jeddahu do Mediny a cesta naprieč polostrovom z Jeddah do Dammam) a väčšina hlavných ťahov spĺňa kritéria najvyššej kvality. Cesta z geologického previsu, ktorá sa prudko stáča dole a vedie po strmom zráze medzi Taif a Mekkou, patrí medzi veľkolepé inžinierske stavby. Obdobnú jedinečnosť predstavuje cesta Kráľa Faheda, ktorá spája Saudskú arábiu s Bahrajnom. Najmä vo východných provinciách je kvalita ciest premenlivá, vodiči majú často nákladné autá vybavené nárazníkmi podobné tým vo filme Ben Hur. Kritéria pre určenie viny po dopravnej kolízií sú premenlivé a mnoho priestupkov sa trestá automaticky väzením. Preto cudzincom doporučujeme riadiť autá s výnimočnou pozornosťou. Ženy majú zakázané riadiť dopravné prostriedky i bicykle na verejných cestách. Návštevníci Saudskej arábie, ktorí nie sú moslimského vyznania, majú zákaz vstupu do Mekky a jej bezprostredného okolia. Polícia nasmeruje takýchto návštevníkov na špeciálne okruhy.

Autobusová doprava
Autobusovú prepravu nedávno založila spoločnosť SAPTCO, ktorá ma slúžiť na rozvoj mestskej dopravy. Pri preprave je dopyt po klimatizovaných autobusoch s dvoma poschodiami. Všetky autobusy musia mať oddelenú časť vyhradenú pre pasažierov ženského pohlavia.

Taxi
Sú dostupné vo všetkých mestách, avšak sú veľmi drahé. Niektoré sú vybavené tachometrom, cena by sa mala dohodnúť vopred.

Prenajímanie áut
Väčšina medzinárodných prenajímateľov áut má svoje zastúpenie v Saudskej Arábii. Minimálny vek pre prenájom auta je 25 rokov. Národný vodičský preukaz je platný po dobu troch mesiacov ak je predložený spolu s overeným arabským prekladom. Doporučujeme vlastniť medzinárodný vodičský preukaz (s prekladom), hoci sa v súčasnosti nevyžaduje. Ženy nemajú povolené riadiť automobil a nesmú cestovať v aute s mužom, ktorý nie je jej manželom alebo príbuzným.