Filipíny - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Filipíny sú približne 7 hodín pred štandardným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Filipínske peso (PHP)= 100 centavos. Bankovky sú v hodnotách 1 000, 500, 100, 50, 20, 10 a 5 PHP, mince sú v hodnotách 5, 2 a 1 peso a 50, 25 a 10 centavos.

Platobné karty

American Express, Diners Club, MasterCard a Visa sú široko akceptované vo väčších mestách na Filipínach. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby na Filipínach u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie h;odiny bánk

Pondelok až piatok od 9:00 do 15:00.

Jedlo a nápoje

Americký, čínsky, japonský, malajský a hlavne španielsky vplyv sa podpísal i na miestnej kuchyni. Základom filipínskeho kulinárstva je ryža a naozaj pestrý výber tropického ovocia.

Národné špeciality:

Lechon (grilované prasiatko) sa pripravuje počas rodinných osláv.

Kare-kare (kúsky mäsa v arašidovej omáčke) ochutené kreveťou pastou (bagoong).

Sinigang (zvyčajne rybacie mäso v kyslom náleve).

Adobo (bravčové alebo kuracie mäso dusené v sójovej omáčke s octom a cesnakom).

Morské plody ako bangus, kraby, krevety, ustrice, tuniaky a homáre sú neuveriteľne lacné, chutné a vždy čerstvé.

Nápoje:
Miestne pivo ako napríklad San Miguel.
Filipínsky rum.

Nakupovanie

Filipíny sú rajom nakupovania. Zjednávanie cien na lokálnych trhoch je bežné. V suvenírovej ponuke sú známe vyšívané pánske košele z delikátnej látky jusi (barong tagalog), lampy vyrobené z mušlí, strieborné šperky, pletené košíky, drevené figúrky svätých, cigary, koralové skrinky a mnoho iných netradičných produktov.

Nočný život

Možnosti nočnej zábavy v Manile sú priamym odrazom filipínskej spätosti s hudbou. 5- hviezdičkové hotely ponúkajú všetko od svetovej hudby cez tradičné kultúrne vystúpenia až po koncerty miestnych pop hviezdičiek. V niektorých parkoch sa každý týždeň uskutočňujú koncerty lokálnych skupín a umelcov na voľnej nohe. Skvelým zážitkom je i vystúpenie orchestra Pangkat Kawayan, ktorého členovia hrajú na hudobné nástroje z bambusu.

Kasína nájdete rozosiate na jednotlivých ostrovoch Filipín v mestách ako napríklad Cebu, Davao, Ilocos Norte, Iloilo, Manila, Pampanga a Zamboanga.

Kalendár podujatí

Zamboanga Hermosa (okt) – dvojdňové oslavy na počesť Nuestra Señora del Pilar de Zaragosa sa konajú v prekrásnom prostredí jedného z najkrajších filipínskych miest Zamboanga.

Feast of the Black Nazarene (jan) – v Manile sa uskutočňuje púť, pri ktorej niekoľko vyvolených mužov nesie posvätnú sochu Ježiša ulicami mesta.

Sinulog Festival (jan) – jeden z najväčších festivalov na Filipínach sa každoročne uskutočňuje na ostrove Cebu. Je to nádherná a veľkolepá prehliadka tradičných tancov a kostýmov.

Mnoho festivalov na Filipínach vychádza zo silnej kresťanskej viery ich obyvateľstva. Jedným z nich je i sviatok Ukrižovania v San Fernande, kde sa počas veľkonočných sviatkov uskutočňuje skutočné „na kríž pribíjanie“, ktoré priťahuje turistov a hlavne reportérov z celého sveta.

Štátne sviatky

1. január, apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 12. jún (Deň nezávislosti), 31. august (Deň hrdinov národa), 22.-24. október, 1. november, 30. november, 25. a 31. december.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...