Filipíny - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Filipíny tvorí 7 107 ostrovov, ktorých spoločná pobrežná dĺžka je väčšia ako u Spojených Štátov. Teplé tropické more ukrýva bohatý podmorský život v okolí koralových útesov a pieskových pláží. Vnútrozemie zahŕňa bohaté filipínske tradície, prekrásnu prírodu a zaujímavé mestá, ktoré sú taktiež významným lákadlom dovolenkárov a cestovateľov.

Manila a okolie

Hlavné mesto Filipín – Manila, je situované na východnom pobreží rozľahlého ostrova Luzon. Bolo založené v roku 1571 na ruinách moslimských usadlostí a hneď sa stalo významným prístavom.

Najstaršia časť mesta, Intramuros (Opevnené mesto), bola obohnaná masívnym múrom, ktorého pozostatky sa zachovali dodnes i napriek deštruktívnym bojom, prebiehajúcim na území Manily počas 2. svetovej vojny.

Miesta, ktoré stoja za pozretie okrem iného zahŕňajú Kostol sv. Augustína a Manilskú katedrálu, odkiaľ je výborný výhľad na 2 072 km2 prístavu a ruiny pevnosti Santiago.

Mimo Intramurosu sa rozkladá čínska štvrť, plná obchodíkov, stánkov a reštaurácií. Lunetský park je sídlom Riazalovho monumentu – smutnej pripomienky popravy filipínskeho intelektuála 19. storočia. Pri návšteve Manily určite nevynechajte Americký cintorín a Kokosový palác.

Okolie

Manila je skvelou základňou pre pár zaujímavých exkurzií do okolitých oblastí.

Jednou z nich je i Las Pińas, kde nájdete slávny bambusový organ a nemenej zaujímavú Saraojskú fabriku na výrobu Jeepneyov – prerobených vojenských džípov z 2.svetovej vojny, ktoré sa postupne stali jedným zo symbolov filipínskej kultúry. Fabrika je otvorená do 16:00 hodiny a môžete sa tu voľne potulovať bez sprievodcu.

Asi hodinu cesty autom od hlavného mesta leží hrebeň Tagaytay, týčiaci sa nad vulkanickým jazerom Taal, kde sa v lete sústreďuje mnoho turistov, aby spolu s domorodcami slávili bohatú úrodu tropického ovocia, ponúkaného na miestnych trhoch.

Niekoľko minerálnych prameňov vyviera v Skrytom údolí z 90m hlbokého krátera v Alaminos, obklopeného hustým lesom. Jazierka s rôznou teplotou vody sa tiahnu v prekrásnej rokline, ktorej dominuje vodopád.

Ostrov Corregidor (Skala) je domovom známeho pamätníka obetí japonskej invázie.

Jednodňový výlet do mesta Pagsanjan (63 km juhovýchodne od Manily)zahŕňa kanoe plavbu pozdĺž džungle v ústrety Pagsanjanským vodopádom. Exkurzia sa radí medzi najpopulárnejšie i vďaka skutočnosti, že táto lokácia slúžila ako exteriér pre film Francisa Forda Coppolu - Apokalypsa.

Laguna, kúsok od Manily, je provincia známa pre svoje horúce sírové pramene. Ležia tu vyhľadávané kúpeľné mestečká ako Cuyab, Los Bańos a Pansol.

Luzon

Okrem Manily a jej rozmanitého okolia sa na tomto najrozsiahlejšom ostrove Filipín nájde mnoho iných miest, ktoré je hodno navštíviť:

Baguio

V nadmorskej výške 1 525 metrov sa rozkladá „oáza“ Baguio, ktorá predstavuje únik pred horúcim letom. Mesto je rovnako dostupné letecky ako i po súši, pričom jazda po Kennon Road je obľúbenejšia vďaka prekrásnym prírodným scenériám. Okrem skvelých reštaurácií, úžasnému výhľadu a niekoľkých nenáročných trekov ponúka tiež prehliadku Katedrály, Zvonového kostola, Prezidentského kaštieľa a Kryštálových jaskýň.

Banaue

Banaue sa rozkladá osem hodín autobusom severne od Baguia. Horské komunity odrezané od civilizácie vás radi uvítajú vo svojich osadách, čím dostanete príležitosť oboznámiť sa s jednoduchým, ale o to pragmatickejším životom domorodcov. Nádherné ryžové terasy sú hlavnou atrakciou tejto oblasti. Postupne, v tvare obrovského zeleného schodišťa, rastú do výšky 1 525 m a zaberajú územie o rozlohe viac ako 10 360 km2. Jednotlivé úrovne boli vytesané do neúrodnej skaly už pred 2 000 rokmi a dnes sú súčasťou zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCA.

Sto ostrovov

Skupina Sto ostrovov v skutočnosti pozostáva z viac ako 400 malých ostrovčekov a leží pri Pangasinanskom pobreží. Oblasť predstavuje druhú najväčšiu podmorskú rezerváciu na svete a jej koralové útesy sú domovom viac než 2 000 druhom morských živočíchov. Za preskúmanie stoja i jaskyne na ostrovoch Marcos a Diablova Kuchyňa.

Ostrovy Visayas

Visayas je skupina väčších ostrovov medzi Luzonom a Mindanaom. Medzi hlavné ostrovy tejto oblasti sa radia Cebu, Leyte, Negros, Panay a Samar. Práve tieto ostrovy boli prvé, ktoré na svojej objaviteľskej výprave uvidel Ferdinand Magellan v 16. storočí a tiež boli miestom vylodenia amerických osloboditeľských vojsk v roku 1944.

Ostrovy Samar a Leyte sú prepojené najdlhším mostom Filipín San Juanico.

Cebu

Cebu je najhustejšie obývaným ostrovom a komerčným centrom oblasti Visayas s medzinárodným prístaviskom. Pamiatky zahŕňajú: Magellanov kríž, ktorý tu zhruba pred 450 rokmi zasadil sám Magellan a pevnosť San Pedro – najstaršia a zároveň najmenšia španielska opevnená stavba Filipín (1565).

Mesto Carcar, južne od Cebu, má na svojom území mnoho zachovalých kastílskych domov, záhrad a kostolov. Kaplnku poslednej večere v meste Mandaue City zdobí ručne vyrezávané súsošie Ježiša Krista a apoštolov v životnej veľkosti, ktoré sa tu uchovalo ešte zo španielskych koloniálnych čias.

Na ostrove Mactan stojí Magellanov monument postavený v roku 1886, označujúc miesto, kde bol Megallan zabitý filipínskym náčelníkom Datom Lapu-Lapom, ktorý sa odmietol podriadiť španielskej nadvláde, čím si vyslúžil vlastný monument, oslavujúci jeho osobu ako prvého filipínskeho patriota. Maribago je centrum miestneho odvetvia na výrobu gitár a mnohých historických pomiatok.

Panay

Provincia Iloilo na ostrove Panay je poľnohospodárskou oblasťou, produkujúcou koreňovú zeleninu, kakao, kávu a tropické ovocie. Hlavnými atrakciami sú biele pláže a kostol Miagao (v rovnomennom hlavnom meste - Iloilo), ktorý sa pýši unikátnou barokovo –koloniálnou architektúrou a fasádou dekorovanou kokosovými palmami a stromami papáye.

Ostrov Sicogon je rajom pre potápačov a jeho panenské lesy ponúkajú možnosti objaviteľských dobrodružstiev.

Bohol

Ostrov Bohol je domovom ďalšieho zaujímavého filipínskeho prírodného bohatstva, akým sú vápencové kopce, pokryté jemnou trávou, ktorú horúce letné slnko vysuší a zafarbí do hneda, a práve vtedy sa začnú podobať na obrovské čokoládové bonbóny. Možno ich poznáte pod názvom Čokoládové vrchy.

Okrem nich na ostrove objavíte už tradične biele pláže a niekoľko historických pamiatok, medzi ktoré sa radí i kostol Bacloyn – najstarší kamenný kostol na Filipínach z roku 1595.

Ostrov Mindanao a juh

Mindanao je druhým najväčším ostrovom Filipín s veľmi odlišným naturelom v porovnaní so zvyškom krajiny. Je tiež domovom rôznych moslimských etnických skupín.

Na juhozápadnom výbežku Mindanaa sa rozkladá mesto Zamboanga, ktoré je mnohými cestovateľmi pokladané za najromantickejšie miesto Filipín. O rozprávkovú atmosféru sa pričinili nádherné prírodné scenérie, exotické kvety a mušle, rozosiate po bielych pieskových plážach.

Mesto bolo založené Španielmi v 17. storočí a súčasne s jeho ulicami vyrástla i pevnosť Pilar, aby chránila španielskych a filipínskych kresťanov pred nájazdmi moslimov.

Blšie trhy ponúkajú moslimskú keramiku, oblečenie a mosadzné suveníry. Neďaleko pevnosti Pilar kotvia pohyblivé domovy putovných rybárov.

Provincia Davao je industriálnym centrom ostrova, exportujúcim perly a banány. V oblasti leží i najvyššia hora Filipín Apo, ktorej okolie zahŕňa husté lesy, pramene a horské jazerá.

Na severnom pobreží leží Cagayan de Oro, brána k niektorým z najkrajších ostrovov Filipín.

Provincia Lanao del Sur je domovom moslimskej komunity, ktorá sa usadila na brehoch jazera Lamao, kde nájdete množstvo mešít, národný trh a iné zaujímavé atrakcie.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...