Čile - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
V Santiagu sa nachádzajú štyri informačné centrá pre turistov (jedno z nich na letisku). Ďalšie regionálne úrady pre turistov sú po celej krajine. Ponúkajú návštevníkom rozsiahly výber výletov. Kvôli prehľadnejšiemu výberu bola krajina rozdelená do troch geografických oblastí siahajúcich od severu po juh.

Severný región

Arica leží pri hraniciach s Peru. Toto mesto je vynikajúcim centrom pre turistov. Má pekné pláže a slávnu katedrálu Svätého Marka (San Marcos). V tejto oblasti sú vhodné podmienky pre podmorský rybolov.

Blízko mesta Arica sa nachádza jedinečná krajina Altiplano, na ktorej sú rozsiahle vulkány, slané močariská a jazerá v nadmorskej výške až 3 800 m, kde žijú indiáni Aymara. Môžete tu uvidieť lamy a alpaky.

Navštevovanou je blízka rezervácia World Biosphere Reserve a Národný park Lauca . Cestovaním smerom na juh cez Atacama sa dostanete k horúcim prameňom Mamina a k oáze Pica Valley. Prístav Antofagasta ponúka leteckú prepravu a veľa výletov na lodi. Neďaleko sa nachádza najväčšia otvorená baňa pre ťažbu medi Chuquicamata. Ďalej môžete navštíviť archeologické mesto San Pedro de Atacama a gejzíry v El Tatio.

Južnejšie na pobreží sa nachádza najlepšie situovaný prístav Coquimbo. V blízkosti leží nádherné kúpeľne stredisko Los Vilos. Deväť kilometrov severne od Coquimbo je hlavné mesto provincie La Serena. Je to šarmantné mesto ležiace vo výbornej polohe s pôvabnými budovaní a ulicami a zrekonštruovanou architektúrou atraktívneho španielskeho koloniálneho štýlu. Mesto leží pri ústi rieky Elqui River a turisti môžu odtiaľto podniknúť výlety do plodnej oblasti údolia Elqui Valley, ktoré je plné spomienok na chilského nositeľa Nobelovej ceny Gabriela Mistrala. Za pozornosť tiež stojí najväčšie observatórium na južnej pologuli Tololo.

Stredný región a ostrovy

Pastiersky región zväčša s miernym podnebím. Pod zasneženými štítmi Ánd sa rozprestierajú zelené polia, vinice a pomarančovníky. Hlavným prístavom je Valparaíso s početnými atrakciami. Iba 8km severne sa nachádza najmodernejšie chilské prímorské stredisko Vińa del Mar s kasínami, klubmi a modernými hotelmi. Športový klub Valparaíso Sporting Club ponúka výučbu póla.

Z Valparaíso smerujú vynikajúce cesty a železničné spojenie do Santiaga, kde turista nájde všetky vymoženosti moderného hlavného mesta vrátane dobrých hotelov. Panna Mária stráži mesto pred 860 metrovým vrchom Cerro San Cristóbal (Vrch svätého Krištofa). Na severe mesta nájdete ZOO, záhrady, reštaurácie a miesta s pekným výhľadom na celé Santiago.
Športové aktivity ponúkajú kluby Hippico a Prince of Wales Country Club . Zo Santiaga môžete vycestovať do zimných lyžiarskych stredísk Portillo, Farellones, najnovšie a najmodernejšie je Valle Nevado.

Južne, v srdci krajiny Chile, sa nachádzajú vinice, kde sa rodí vynikajúce chilské víno. Po precestovaní srdca krajiny narazíte na Talca s jeho krásnymi parkami a múzeami..

Ostrovy v Pacifiku

Ostrovy Juana Fernándeza sa nachádzajú 650km západne od Valparaíso. Prepravíte sa na ne lietadlom alebo člnom. Na týchto ostrovoch stroskotal na začiatku 18. storočia Alexander Selkirk. Na základe Selkirkovho dobrodružstva napísal Defoe novelu Robinson Crusoe. Ostrov Easter Island ležiaci 3800 km západne je známy takzvanými Moai – gigantickými kamennými figurínami vysokými deväť metrov.

Je tu aj vulkanický kráter Rano Kao, kamenné sochy v Oronco a múzeum v Hanga Roa, hlavnom meste ostrova. Najvhodnejšia preprava na Easter Island je letecky. Majitelia cestovných kancelárií a hotelov vychádzajú turistom v ústrety pri rezervácií leteckej prepravy. Na ostrove si môžete prenajať džíp, nákladné auto, motorku i kone.

Južný región

Odporúčame návštevu pôsobivých vodopádov v Laguna de Laja. Oblasť jazier začína v Temuco, kde rieky Lake Villarica, Trancura a Cincira vytvárajú nádhernú scenériu a raj pre rybárov. Vo svete je dobre známe hojne navštevované jazero Lake Todos. Na najjužnejšej železničnej stanici a najjužnejšom bode panamerickej autostrády sa nachádza malebné mesto Puerto Montt. V jeho blízkosti je malý rybársky prístav Angelmo. Zarytí cestovatelia nevynechajú návštevu ostrova Chiloé a ani najjužnejšiu časť krajiny, fjordy, ľadovce a drsnú krajinu chilskej Patagónie. Oblasť v okolí Magellanes a Tierra del Fuego sa stáva počas letných prázdnin svetovým turistickým strediskom.

Aktivity

Trekking

Najobľúbenejšou oblasťou pre trekking je Lake District, ktorý leží asi 900 km južne od Santiaga. Odporúčame návštevu niektorého z národných parkov. Trať Lago Verde Trail v Národnom parku Huerquehue vedie cez bukové lesy, rozsiahle vodopády a ponúka dobrý pohľad na vulkán Villarica.

Najvzdialenejší národný park Queulat, v ktorom sa nachádzajú ľadovce, fjordy a vulkanické pohoria, láka turistov vyhľadávajúcich dobrodružstvo. Lezenie so sprievodcom, ekologické túry a výlety na člnoch môžete zažiť v Národnom parku Conguillio.

Národný park Torres del Paine, ktorý leží 400 km severozápadne od Punta Arenas, ponúka pobyt v divokej prírode a veľkolepú scenériu, ktorú vytvárajú obrovské ľadovce, fjordy, vodopády a modré jazerá so zrkadliacimi sa horami ľadu. V parku je hustá železničná sieť a chaty pre trekerov.

Turisti, ktorí vykonávajú individuálny trek cez Chile, sa musia v každom prípade zaregistrovať u miestnych rangerov alebo na najbližšom úrade CONAF (Corporación Nacional Forestal). V národnom parku Torres del Paine nie sú povolené sólo túry.

Plavby k ľadovcom

Odchod je z Puerto Montt. Tieto plavby zahŕňajú nádherné cesty cez chilské zálivy, Beaglov Kanál a okolo Hornovho mysu (Cape Horn), prechod cez ľadovcové údolie (najmä cez Laguna San Rafael), fjordy a obrovské ľadové hory. Cestujúci môžu pristáť na rôznych miestach, najčastejšie v Puerto Natales a v argentínskej časti Tierra del Fuego.

Výlety do Antarktídy

Punta Arenas je najjužnejším chilským miestom, z ktorého sa najčastejšie uskutočňujú výlety do Antarktídy. Leží 2170 km južne od Santiaga.

Život v divokej prírode

Naturalistom, ktorí chcú sledovať stopy Charlesa Darwina (písal najmä o chilskej fauna a flóre), odporúčame návštevu ostrovov Juana Fernándeza (ležia 965 km západne od Santiaga v Pacifiku). Na ostrove sa nachádza pôvodná fauna a flóra. Medzi najznámejšie patria tulene a bzučiace vtáky Juana Fernándeza. V Národnom parku Lauca (155km od Arica) žijú plameniaky, rheas (vtáky podobné pštrosom) a llamas.

Vhodným miestom pre pozorovanie obrovských kondorov je Národný Park Torres del Paine (pozri vyššie). Tučniaky Magellanic uvidíte na ostrove Chiloé (485 km od Santiago). Túto oblasť večne zelených lesov a fjordov obdivoval Darwin. Divoká príroda Patagónie a Tierra del Fuego poskytuje oku turistu obrovské kolónie mrožov a tučniakov.

Lyžovanie

Portillo (150km severovýchodne od Santiaga) je svetoznámym lyžiarskym a korčuliarskym strediskom. Ponúka zjazdové i cross-country lyžovanie na nádhernej Lagúne Inkov (Laguna del Inca). Ďalšie lyžiarske svahy nájdete na Farellones-El Colorado, La Parva a Valle Nevado. Najvhodnejším obdobím na lyžovanie je august (v sezóne jún - september).

Rybolov

Podmienky vhodné pre rybolov sú najmä v Lake District a v Patagónii, v najjužnejšej oblasti juhoamerického kontinentu. Ekonomika mesta Puerto Montt závisí hlavne od rybolovu.

Horolezectvo

Najobľúbenejším miestom pre výstupy sú v Lake District''s Volcán Villarrica a v Volcán Osorno. Výstup je možný len so sprievodcom a s horolezeckou výbavou na lezenie do ľadovcov.

Splav na divokej vode

Najčastejšími destináciami sú rieky Maipo, Claro, Trancura a Bio-Bio. Cestovné agentúry organizujú jednotýždňové výlety. V okolí rieky Bio-Bio sa nachádzajú horúce pramene a vodopády. Niekoľko priehrad však zmenilo podmienky na pobyt v divokej prírode

Jazdecký šport

Alternatívou k pešej turistike je výlet na koni. Výlety v sedle sú rozšírené v národných parkoch. Medzinárodný šampionát v jazde na koni sa koná v januári vo Vińa del Mar. Každý rok sa uskutočňujú dva hlavné dostihy: v januári Derby vo Vińa del Mar a v októbri El Ensayo v Santiagu.

Vodné športy

Chilské pobrežie je posiate početnými zálivmi a fjordami, v ktorých sa môžete tešiť vodným športom, akými sú plávanie, potápanie, člnkovanie a jazde na vodných skútroch.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...