Čile - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena: 1 čílske peso = 100 centavov.
Bankovky sú v hodnotách La500, 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1. Mince sú v hodnotách 50, 20, 10, 5, 2 centavov a 1 centav.

Strava a nápoje

V Santiagu sa nachádza mnoho reštaurácií medzinárodného štandardu. Medzi typické národné jedlá patrí empanada (kombinácia mäsa, ryby alebo kuraciny, s cibuľou, vajciami, hrozienkami a olivami zapečenými vo vnútri múčnikoch), humitas (okorenená kukuričná kaša, zabalená v kukuričných listoch a varená), cazuela de ave (polievka s ryžou, zeleninou, kuracinou a bylinkami), bife a lo pobre (rezeň s francúzskymi hranolkami, cibuľou a vajciami) a parrillada (mäso grilované na horúcich uhlíkoch).

Morská strava je tiež vynikajúca. Najznámejšie sú obrovské morské kraby z ostrovov Juan Fernández. Obľúbené sú tiež morské ježovky, abalone, mušle, prawns a obrovské choros (lastúry).

Nápoje

Chile je známe svojimi vínami. Pisco je silný likér, ktorý sa vyrába destiláciou z hroznovej šťavy. Hrozno sa tiež používa k výrobe sladkej hnedej chicha a aguardiente, ktoré sa podobajú na brandy. Pivo je nápojom celej krajiny.

Nočný život

Mnoho reštaurácií a hotelov ponúka aj zábavu, v krajine sa však nachádza aj veľa diskoték a nočných klubov.

Kasína v meste Vińa del Mar poskytujú priestranné hracie salóny s kabaretom a boite s najlepšími chilskými tanečnými skupinami. Gran Hotel v Puerto Varas tiež prevádzkuje kasíno, od septembra do marca. V Arica je taktiež kasíno otvorené počas celého roka, v ktorom si môžete zahrať kartové hry, ruletu, black jack, využiť reštauračné služby a vidieť nočný kabaret.

Nakupovanie

Turisti uprednostňujú hlavne nákup textílií, napríklad pestrofarebného ručne tkaného ponča, rohoží vicuna a výrobkov z medi. Dobre sa predávajú chilské kamene lapis lazuli, nefrit, ametyst, achát a onyx.

Doba predaja: Pondelok - Piatok 10:00 – 20:00 ; So 10:00-14:00. Veľké nákupné strediská sú otvorené sedem dní v týždni od 10:00 do 21:00 .

Sviatky a oslavy

Počas celého roku sa v Chile konajú početné náboženské oslavy a miestne festivaly. Plný zoznam osláv získate v SERNATUR.
Počas roku 2001 sa konali nasledujúce oslavy
Január 2001: Folklórny festival v Angol, Festival Klasickej hudby v Valdivia; Jornadas Musicales de Vilarrica v Villarrica; Festival del Huaso v Olmúe; Medzinárodný folklórny festival v San Bernado.

Január/Február: Semanas Musicales de Frutilar v Trilla (žatevná slávnosť)

Február: Festival Costubrista v Castro; Festival de Jazz v Tongoy; Festival de la Cancion de Vigńa del Mar.

Marec: Los Andes International Fair
22 apríl: Cuasimodo (tradičný náboženský festival)

16 Júl: Fiesta de la Tirana.
Poznámka: Dátumy sviatkov sa každoročne menia.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...