Čile - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Chile vlastní jednu národnú leteckú spoločnosť LAN-Chile (LA), ktorá prevádzkuje medzinárodné lety, a jej pobočku LADECO (UC), ktorá uskutočňuje vnútroštátnu leteckú prepravu.

Let zo Santiaga do Londýna trvá 16 hodín a 30 minút.

Medzinárodné letiská
Letisko Santiago (SCL) je vzdialené 21 km od Santiaga a nachádza sa v Comodoro Arturo Merino Benitez (čas potrebný na prepravu je asi 30 minút). Preprava do hlavného mesta je autobusmi 24 hodín denne. Návrat na letisko zo stanice metra Los Héroes, Estación Central, Las Rejas alebo z Moneda (na rohu San Martín). Do mesta sa môžete prepraviť tiež taxíkom. Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné a poštové služby, nájdete tu bar, prenájom áut a informácie pre turistov.

Letiskové poplatky: Pre vzdialenosti väčšie ako 500km sa vyberá jednotný poplatok US$18.

Loď

Hlavným prístavom je Empremar v Valparaíso. Dôležité lodné linky sú
- Compańía Chilena de Navegación Interoceánica (CCNI), Compańía Argentina de Navegacion Dodero (CADND) z Buenos Aires

- Compańía Sud Americana de Vapores (CSAV) z New Yorku a Európskych prístavov

- Delta Line Cruises z USA cez Panamský prieplav a
- Holland America Line, Norwegian Cruise Line a Silversea Cruises.

Vlak

Železničná trať je medzi mestami Arica a Tacna (Peru) a La Paz (Bolívia). Pri výletoch medzi susediacimi krajinami musíte niektoré železničné spojenia doplniť prepravou autobusmi.

Cestná doprava

Panamerická autostráda pretína Chile v meste Arica. Medzinárodnú autobusovú dopravu až zo severného Ekvádoru prevádzkuje spoločnosť TEPSA. Autobusová doprava do Santiaga je tiež z Argentíny a Brazílie.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Medzi hlavným mestom Santiagom a inými hlavnými mestami premávajú frekventované linky. V južnej časti krajiny značne prevláda letecká doprava. Doporučujeme letenku si rezervovať vopred. Vnútroštátnu dopravu zabezpečuje národná letecká spoločnosť LAN-Chile (LADECO) ako aj spoločnosti s „leteckými taxíkmi“. Letecká preprava medzi hlavnými mestami počas pracovných dní je značne frekventovaná a celkom pravidelná.

V krajine sa vydávajú spoločnosťou LADECO 1-mesačné ''Visit Chile'' lístky, ktoré sú platné na severe i na juhu krajiny. Pri transatlantických letoch letenky vydané národnou leteckou spoločnosťou LAN stoja US$250 pri prvých troch kupónoch. Každý ďalší kupón stojí US$60 (maximálne 6 kupónov). Ak cestujúci letia inou spoločnosťou, prvé tri kupóny sú po US$350 a každý ďalší kupón stojí US$80. Letenky si musíte objednať v zahraničí a doporučujeme si ich rezervovať vopred. Ak ste si už letenku kúpili, zmena dátumu rezervovania letenky je už bez poplatku. Každá iná zmena stojí US$30.

Spoločnosť ADECO vykonáva pravidelné lety zo Santiaga na Easter Island, so zástavkou na ostrove pri lete na Tahiti. V období od novembra do februára sa lety konajú dvakrát týždenne, v ostatných mesiacoch raz týždenne. Letenky si rezervujte vopred. Let trvá päť hodín. Diskontné ceny za letenku na ostrov Easter kúpite iba u spoločnosti LAN v rámci diaľkových letov. „Letecké taxíky“ poskytujú prepravu počas letných mesiacov na ostrovy Juana Fernándeza z Valparaíso a Santiaga.

Loď

Preprava loďou po pobreží je nespoľahlivá a málo frekventovaná. Člny premávajú raz do mesiaca z Valparaíso na ostrov Easter a ostrov Robinsona Crusoa (je súčasťou ostrovov Juana Fernándeza). Na miestnych úradoch získate bližšie informácie.

Vlak

Chilská železnica spája Santiago a Temuco. Kvôli geografii krajiny je železničná sieť obmedzená, ale existuje vlak s pravidelným odchodom každý deň o 20:00. Je vybavený spacími, reštauračnými i klimatizovanými vozňami. Na vlaku sa prepravujú i motorové vozidlá. Lístky stoja Ł10-53. Deti do výšky 1,20 m neplatia za prepravu. Viac informácií získate na Chilskom turistickom úrade (SERNATUR).

Cestná doprava

V krajine je asi 80.000 kilometrov dobrých ciest. Panamerická autostráda pretína územie od severu po juh (celkovo 3455 km), od Peruánskych hraníc po Puerto Montt. V odľahlých oblastiach doporučujeme zobrať si so sebou rezervný benzín a pneumatiky. Pneumatiky sa veľmi rýchlo opotrebujú. Cestná premávka je ako u nás, jazdí sa v pravo.

Prenajímanie áut
Autá sa prenajímajú na letisku alebo vo väčších mestách. Cena za prenájom pozostáva z poplatku za deň a poplatku za počet odjazdených kilometrov a z 20 % dane. Často sa vyžaduje dosť veľká záloha za prenájom auta. Cestné mapy obdržíte na Chilskom automobilovom klube (Avenida Vitacura 8620, Santiago, tel: (2) 431 1000). Pre riadenie auta je potrebný medzinárodný vodičský preukaz alebo povolenie pre riadenie auta v rámci Amerického kontinentu.

Autobusová doprava
Medzimestské spoje sú lacné a spoľahlivé. Diaľkové spoje sever-juh poskytujú luxusnú prepravu. Podáva sa v nich jedlo, občerstvenie a sú vybavené toaletou. Stojí za pokus dojednať nižšie cestové.

Taxi
Cena za taxík v meste sa zväčša účtuje tachometrom. Cenu pri výletoch na vzdialenejšie miesta je potrebné dohodnúť vopred.

V nedeľu po 21:00 sa účtuje príplatok 50% z ceny za prepravu. V Santiagu sú taxíky čierne a žlté. Vodiči neočakávajú sprepitné.

Trvanie ciest
Nasledujúca tabuľka udáva približnú dĺžku cesty z hlavného mesta Santiaga do iných miest v Chile (v hodinách a minútach).

letecká doprava cestná doprava železničná doprava
Arica 2.40 28.00 84.00
Concepción 1.30 9.00 7.00
Portillo 2.30 - -
Puerto Montt 1.45 11.00 17.00
Punta Arenas 3.25 - 120.00
Vińa del Mar - 2.00 -
Easter Island 5.00 - -