Bosna A Hercegovina - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Konvertibilná Marka (BAM) = 100 fénigov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5, 1 a 50 fénigová. Mince sú 2 a 1 marka a 50, 20 a 10 fénigov. Pri platení sa akceptujú aj Eurá, ale iba bankovky.

 
Bankomaty

Zatiaľ ich nájdete iba vo väčších mestách, ale ich počet postupne narastá. Každopádne sa odporúča mať pri sebe hotovosť.

 
Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 8:00 do 19:00.  

Jedlo a nápoje

Bosnianske pokrmy sú významne ovplyvnené tureckou kuchyňou. Staré známe čevapčiči sa tu podáva s pita chlebom, burek je plnené pečivo, halva predstavuje dezert v podobe sezamových zrniečok zamiešaných v mede a podobne baklava – sladké orechy s medom zapečené v cestíčku.

 

Podobne ako na Slovensku aj v Bosne a Hercegovine je veľmi populárna slivovica, ktorej hovoria rakija. Bežným osviežením je i turecká káva a jogurtové nápoje.

  

Nakupovanie

Určite si vyberiete z rozmanitého tovaru v tureckých bazároch a trhoviskách, ktoré nájdete vo väčších mestách rovnako ako veľké nákupné centrá.

 

Nočný život

V mestách ako Sarajevo či Mostar si určite nájdete cestu k uspokojeniu svojich nočných predstáv o zábave. K dispozícii sú, reštaurácie, bary, kluby a diskotéky, otvorené až do skorých ranných hodín.

 

Kalendár podujatí

Sarajevská zima – festival plný hudby, tancov a divadla sa koná počas februára a marca.

Detský festival – obľúbený festival s množstvom atrakcií a aktivít pre malých i veľkých prebieha v júni.

Kozara – etnický festival – na prelome júna a júla sa koná prehliadka kozárskych tradícii a histórie.

Medzinárodný folklórny festival – v druhej polovici júna si môžete vychutnať folkové vystúpenia s medzinárodným zastúpením.

Sarajevský filmový festival – koná sa v auguste a je najväčším a najznámejším spomedzi festivalov v Bosne a Hercegovine.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...