Mauritánia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Mauritánska Ouguiya (MRO) = 5 khoums. Bankovky sú v hodnotách 1000, 500, 200 a 100 MRO, mince sú v hodnotách 20, 10, 5 a 1 MRO a 1 a 0,2 khoums.

Platobné karty

Väčšinou sa platba kartou v Mauritánii neakceptuje, a pre je dobré, overiť si pomienky a možnosti bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Nedeľa až štvrtok od 8:00 do 16:00.

Jedlo a nápoje

V hlavnom meste nájdete libanonské, marocké, čínske a francúzske reštaurácie, ale i samotná mauritánska kuchyňa má svoje lákadlá ako napr. mechoui (pečené jahňa), ďatle, pikantne korenené ryby, rizoto alebo kuskus.

Konzumácia alkoholu je zakázaná islamskými zákonmi, ale cudzinci si môžu užiť koktaily v lokálnych hoteloch. Ak sa chcete pridať k domorodcom, môžete ochutnať ťavie mlieko (zrig) alebo sladký mätový čaj.

Nakupovanie

K najobľúbenejším suvenírom z Mauritánie patria kožené vankúše, strieborné šperky, koberce, dekorované nomádske stany či rezbárske výrobky. Raritou nie sú ani neolitické šípové hlavice, kópie a keramika, ktoré nájdete na trhoviskách regiónu Tagant.

Podnebie

Väčšinu územia Mauritánie ovplyvňuje suché podnebie s prakticky nulovými zrážkami. Na juhu krajiny sa však periodicky opakuje obdobie dažďov a to v mesiacoch júl až september. Pobrežie je ochladzované morským prúdom a púštne oblasti prežívajú svoje veterné „zimy“ v marci a apríli.

Kalendár podujatí

V januári sa Mauritániou preženú pretekári Rally Dakar, nakoľko je súčasťou trate medzi Lisabonom a Dakarom.

Štátne sviatky

1. január (pohyblivé islamské sviatky – Nový rok, Oslava obety), marec – apríl (pohyblivé moslimské sviatky – Narodenie proroka), 1. (Sviatok práce) a 25. (Deň oslobodenia Afriky) máj, 10, júl (Deň ozbrojených síl), 22.-24. (koniec ramadanu) október, 28. november (Deň vyhlásenia nezávislosti)