Libéria - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Libérijský dolár (LRD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10 a 5 LRD.

Platobné karty

Poväčšine málo akceptované. Odporúča sa, overiť si podmienky a možnosti bezhotovostnej platby v Libérii u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 9:00 do 12:00, piatok od 8:00 do 14:00. Niektoré banky majú otvorené i v sobotu.

Jedlo a nápoje

Reštaurácie v Libérii servírujú prevažne americkú, európsku, ázijskú a africkú kuchyňu. Základom libérijského kulinárstva je ryža jollof (zmes ryže, mletého mäsa a zeleniny).

Libéria produkuje vlastné značky piva, vína i tvrdších alkoholických nápojov, ktoré sú súčasťou domáceho i zahraničného trhu.

Nočný život

Ulica Gurley je centrom nočnej zábavy v Monrovii. Nájdete tu desiatky živých, nočných klubov a barov. Ostrov Providence hostí amfiteáter, kde sa pravidelne uskutočňujú prehliadky tradičných, afrických tancov a hudby.

Nakupovanie

V uliciach Monrovie nakúpite tradičné, libérijské suveníry ako farebné šatky, rituálne masky, kovové šperky, figúrky a hlavne rezbárske výrobky z ebenového, mahagónového, beľového alebo červeného dreva. Monrovia disponuje i množstvom elegantných butikov a klimatizovaných supermarketov.

Kalendár podujatí

1. január, 11. február (Deň ozbrojených vojsk), 8. (Deň vyznamenania) a 15. (Narodeniny J. J. Robertsa) marec, 12. (Deň oslobodenia) a 14. (Pôstny deň) apríl, 6. (Narodeniny K Doa), 14. (Národný deň zjednotenia) a 25. (Deň Afriky) máj, 26.júl (Deň vyhlásenia nezávislosti), 24. august (Deň vlajky), 29. október (Deň mladých), 23. (Deň vďakyvzdania), 29. november (Narodeniny prezidenta Tubmana), 25. december.