Omán - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Upozornenie: Pre turistov iného ako moslimského vyznania je vstup do mešít zakázaný.

Muscat
Hlavné mesto Ománu je rozdelené do troch častí: Muscat, Mutrah a Ruwi. Nad Muscatom, starým prístavným mestom, dominuje sultánsky palác, budova Kráľovského dvora a vládne úrady. Vchod do prístavu strážia dve dobre zachované portugalské pevnosti z 16. storočia Al Jalali a Mirani. V mestských múroch sa nachádzajú tri prekrásne vyrezávané pôvodné brány. Najstaršie domy v meste a úzke ulice ležia na stráni Mutrah Fort. Mešita Ali a nová mešita pri mori dodávajú čaro danému mestskému obvodu. Prístav Mutrah je hlavným obchodným centrom, ktorého rybí trh - souk a množstvo bazárov sú svetoznáme. Ďalšie obchodné centrum s vynikajúcimi obchodnými ulicami sa nachádza v Ruwi. Národné múzeum krásneho umenia vystavuje ománsky strieborný tovar. Múzeum, ktoré uchováva ománsku históriu, sa nazýva Sultan''s Armed Forces Museum.

Salalah
je hlavným mestom južného regiónu. Mesto je situované medzi kokosové a banánové plantáže pozdĺž pieskových pláží. Vegetácia v Salalah je tropického charakteru, a zároveň je jediným miestom arabského polostrova, ktoré zasiahne monzún. Medzi turistické atrakcie patria ruiny Al-Balid, ktoré sa nachádzajú na mieste starovekého mesta Zafar.

Sur
je to námornícke mesto, rybárska dedina a obchodný prístav v jednom, situované v severovýchodnej provincii Sharqiya. Slávne je vďaka tradičnej výstavbe lodí. Mesto Sur začalo rozvíjať obchod pozdĺž afrického pobrežia na začiatku 6. storočia. Je to staré mesto s kľukatými ulicami, vyrezávanými dverami a starými arabeskovými budovami. Blízka dedina Tiwi je tiež cenená turistami.

Soharv
Nachádza sa tu veľký souk (trh) plný predavačov ovocia, rybárov a krajčírov. Impozantná štvorposchodová pevnosť so šiestimi vežami hliadkuje nad zálivom.

Matrah-Muscat
archeologické vykopávky na Souks Bausharios sú fascinujúce.

Nizwa
Je hlavným mestom vnútrozemskej provincie s ohromnými oázami paliem siahajúcimi do dĺžky 13km. Nizwa bola hlavným mestom krajiny v 6. a 7. storočí. Preslávila sa výrobkami zo striebra a zlata, Dominanta mesta – obrovská kruhová veža, ktorá patrí medzi najstaršie a najväčšie pevnosti v Ománe - leží v strede mesta.

Jabrin
Nachádza sa tu opevnený palác zo 17. storočia, ktorý je známy maľovaným dreveným stropom a nádherným pohľadom ponad púšť k vzdialeným pohoriam.

Bahla
Vznik mesta sa datuje do tretieho milénia p. k. Toto staroveké mesto má obranné múry o dĺžke sedem míľ a je zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Mesto je známe skvelým souk a hrnčiarstvom. V blízkosti sa nachádza malebná dedina Al Hamra.

Jebel Akhdar
Doslova ''Zelená hora'' siahajúca do výšky takmer 3000m Jebel Akhdar je známa palmovým lesom, údoliami a dedinami ležiacimi na terasách uvedenej hory - Bani Habib a Sharijah.

Na severnom svahu hory Jebel Akhdar je pevnosť Al Hazm postavená v r. 1708, a oáza Rostaq, v ktorej sú hrobky ománskych vládcov. Na strane vyschnutého vodného toku na južnom svahu hory Jebel Akhdar sedí najmalebnejšia dedina Misfah v Ománe.

Qurum
Je doslova zapuzdreným miestom archeológie, histórie a kultúry. V Národnom múzeu sa nachádza zbierka striebra, šperkov, zbraní a starovekých kamenných artefaktov. Odtiaľto arabské dhovy brázdia po pobreží lemovanom palmami. Vyskytujú sa tu vynikajúce pláže a miesta pre rybárov.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...