Omán - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
1 ománsky rial (OR) = 1000 baiza. Bankovky sú v denomináciách OR50, 20, 10, 5 a 1, a v 500, 250, 200 a 100 baiza. Mince sú v hodnotách 500, 250, 200, 100, 50, 25, 10 a 5 baiza.

Kreditné & debetné karty
American Express je akceptovaný spolu s ďalšími kreditnými kartami. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Cestovné šeky
V krajine ich ľahko zmeníte. Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v US dolároch.

Menové obmedzenia
Pri dovoze alebo vývoze miestnej alebo zahraničnej meny nie sú obmedzenia. Izraelská mena je však zakázaná.

Úradné hodiny v bankách
So-Str 0800-1200 a v Štvr 0800 - 1130 .

Strava a nápoje
Reštaurácie boli otvorené len nedávno, obyvatelia však ostávajú verní tradícii a obedujú v hoteloch, v ponuke ktorých sú rôzne kuchyne vrátane arabskej, indickej, orientálnej, európskej a iné medzinárodné jedlá.

Obľúbené sú i kaviarne s obsluhou čašníkmi. Moslimský zákon zakazuje alkohol, ktorý vám však vo väčšine baroch a reštauráciách naservírujú. Návštevníci majú povolené piť alkohol v hoteloch a reštauráciách s licenciou. Ak cudzinci zo západných krajín majú záujem si kúpiť alkohol na ubytovňu, musia obdržať potvrdenie na svojom veľvyslanectve.

Nočný život
Niekoľko nočných klubov a barov sa nachádza v Muscat, zväčša v hoteloch. V Ruwi sú tri kiná s klimatizáciou, kino pod holým nebom je v hotely al- Falaj, v ktorom sa premietajú arabské, indické a anglické filmy.

Nakupovanie
Moderné obchody sú najmä v Ruwi a Qurum. Dva hlavné trhy (souks) sa nachádzajú v Matrah a Nizwa. Medzi tradičné remeslá patrí výroba bižutérie zo striebra a zlata, khanjars (ománske dýky), kávovar, sedadlá, frankincense, ručne tkané textílie, koberce, košíky a remene na ťavy. Starožitný Khanjars (vyše 50 rokov starý) sa nesmie z krajiny vyvážať.

Pred kúpou a vývozom cennejšieho tovaru doporučujeme poradiť sa na Ministerstve národného dedičstva a kultúry ohľadne potrebnej dokumentácie.

Doba predaja: So-Štvr 0800-1300 a 1600-2000; souks sú otvorené 0800-1100 a 1600-1900 . Mnoho obchodov je zavretých v piatok. Počas Ramadanu sa posúvajú otváracie hodiny o 1 hodinu.

Aktivity
Vodné športy
v krajine sa nachádza mnoho piesočných pláži ponúkajúcich vhodné podmienky na kúpanie, potápanie a jachting. Veľa hotelov vlastní bazény. Vyskytujú sa tu tri súkromné športové kluby, ktoré sú zamerané na vodné lyžovanie a rybárstvo. Bander al-Rowdha Marina má snahu vybudovať komplex vodných športov s plážami, bazénmi a reštauráciami. Každoročne sa koná Prezidentov pohár regát z Dubai do Muscat. Vody Ománu a severného indického oceánu sú plné malých čiernych plachetníc, mečúňov, tuniakov a lietajúcich rýb, čím vytvárajú vhodné podmienky pre lov dravých rýb. Povolenie na lov rýb vydáva Generálne riaditeľstvo rybárstva. Lovenie kopijou je striktne zakázané. V južnom regióne je lov rýb povolený medzi Mughsayl a Taqah.

Jaskyne
Jaskyniarstvo je v Ománe obľúbené. Majlis al-Jhinn je druhá najväčšia jaskyňa na svete s dlhými priechodmi, kryštálovo čistými prúdmi, kanálmi a kvapkajúcimi cencúľmi, ktoré zapĺňajú priestor štyroch miliónov kubíkov.

Iné
V Muscat sídli mnoho športových
klubov ponúkajúcich tenis, squash a jazdu na motokárach. Hokej, futbal, volejbal a basketbal patria medzi divácky úspešne športy, zápasy sa konajú na štadióne v Wattayah. Vďaka prírodnému terénu a podnebiu v Ománe golf nie je športom prominentov i keď sa tu nachádza veľký počet golfových ihrísk spravovaných miestnymi klubmi. Výstavba ďalších ihrísk sa plánuje v A''Suwadi. Jazdy na koňoch a ťavách sa konajú v piatok a počas prázdnin po celej krajine.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...