Omán - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Národný vzdušný prepravca sa volá Gulf Air (GF). Jeho spoluvlastníkmi sú vlády v Abu Dhabi, Bahrajne, Katare a Ománske aerolínie (WY). Medzi ďalšie spoločnosti lietajúce do Ománu patrí British Airways, Emirates, KLM a Lufthansa.

Približné letové časy
Let z Muscat do Londýna trvá 8 hodín 10 minút, do Singapuru 6 hodín 30 minút a do Sydney 16 hodín.

Medzinárodné letisko
Muscat (MCT) sa nachádza 40 km západne od hlavného mesta. Preprava na letisko trvá 15-30 minút. Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné, poštové služby, bar a rýchle občerstvenie, nákup tovaru nepodliehajúci clu, prenájom áut (Avis, Budget a Hertz), a služby prvej pomoci. Z letiska sa do mesta prepravíte taxíkmi a autobusmi.

Letiskové poplatky
Pri odlete sa platí poplatok OR5, pokiaľ sa daň nezaplatila pri vydaní letenky. Deti do 12 rokov sú oslobodené od poplatku.

Loď
Hlavnými prístavmi sú Mina Raysut a Sultan Qaboos. Loďami sa uskutočňuje hlavne preprava tovaru.

Cestná doprava
Pre jazdenie autom v krajine je nutné vládne povolenie. V Ománe je hlavný cestný ťah po severojužnej ceste z Muscat do Salalah, cesta trvá 10-12 hodín. Cestná doprava v Saudskej Arábií a Spojených arabských emirátoch je veľmi obmedzená.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Oman Air (WY) prevádzkuje vnútroštátne lety z letiska Seeb do Salalah, Sur a Khasub. Let do Salalah trvá približne 90 minút.

Cestná doprava
Jazdí sa v pravom jazdnom pruhu. Hlavné cestné ťahy vedú z východu na západ spájajúce Muscat s Sohor, a zo severu na juh.

Autobusová doprava
Ománska národná prepravná spoločnosť vybudovala dopravnú sieť v Muscat a v severnom Ománe, pričom na prepravu používa moderné vozidlá. Autobusová doprava konkuruje taxíkom a nákladným automobilom, ktoré boli upravené pre prevoz pasažierov.

Taxi
Cena za taxík je vysoká a mala by sa dohodnúť vopred. Zdieľané taxíky sú tiež dostupné.

Prenájom áut
U spoločností Budget a Avis, ktoré majú zastúpenie v hoteloch po celej krajine.

Pri jazde pod vplyvom alkoholu sa vyrubujú vysoké pokuty. Viesť motorové vozidlo na plážach je zakázané. Pre riadenia auta je nutná miestna licencia, ktorú vám vydá polícia po predložení národného alebo medzinárodného vodičského preukazu. Pas vydaný políciou sa vyžaduje pri jazde po Spojených arabských emirátoch.